Wybrana kategoria

List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

2019-11-04

List motywacyjny – co to jest, jak napisać

 

List motywacyjny – zaraz po CV – jest najważniejszym dokumentem, jaki wymaganym przez pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć przewagę nad konkurencją i zostać zaproszony na upragnione spotkanie z rekruterem. Jak więc przygotować list motywacyjny, który będzie się wyróżniał?

 

Przygotowując się do napisania listu motywacyjnego należy pamiętać, że to pierwsza okazja do nawiązania kontaktu z rekruterem, dlatego istotne, aby została jak najlepiej wykorzystana. Podstawową zasadą, której powinien przestrzegać każdy autor listu, jest zachowanie odpowiedniego formatowania treści i struktury dokumentu.

 

Estetyczny wizualnie list sprawi, że przyszły pracodawca chętniej go przeczyta i skupi się na treści, a nie na ewentualnych niedociągnięciach edytorskich. Niemniej najważniejszym elementem listu motywacyjnego jest oczywiście sama jego treść. Zatem jaka powinna być merytoryczna zawartość listu motywacyjnego?

 

Trzy ważne kwestie w liście motywacyjnym – co napisać

 

Aby rekruter mógł lepiej poznać kandydata i wyrobić sobie na jego temat jakąś opinię, w liście motywacyjnym powinny być zawarte odpowiedzi na te 3 najważniejsze pytania.

 

1. Jak zaczęła się twoja historia, czyli o pierwszej pracy słów kilka…

Podstawowe informacje dotyczące twojego wykształcenia, doświadczenia, znajomości języków czy zainteresowań powinny znaleźć się w CV. Nie musisz ich więc powielać w liście motywacyjnym. Potraktuj ten dokument, jako uzupełnienie informacji o tobie i możliwość przedstawienia innych, nieznanych faktów.

 

Wykorzystaj do tego storytelling. Przypomnij sobie swoją pierwszą pracę... Jakie emocje wówczas ci towarzyszyły? Jakie były twoje cele, pragnienia i marzenia? Czego nauczył cię ówczesny pracodawca? Zbuduj ciekawą historię, pokaż, jak interesującą osobą jesteś. Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być subtelną, ale skuteczną reklamą własnej osoby.

 

Jak mogłyby brzmieć pierwsze słowa dobrej historii? Na przykład: „Będąc jeszcze na studiach zdecydowałem się na rozpoczęcie pracy. Zgłosiłem się wówczas na staż w dziale marketingu. Gdy moi rówieśnicy korzystali z uroków studenckiego życia, ja ciężko pracowałem, odkrywając prawidła, jakimi rządzi się świat marketingu. Krok, na który zdecydowałem się w młodym wieku sprawił, że kończąc studia zajmowałem już managerskie stanowisko. Pomimo upływu lat i zmiany pozycji zawodowej, nadal mam w sobie chęć odkrywania nowych rzeczy i podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań...”.

 

2. Co sprawia, że pracujesz?

Co cię motywuje do tego, aby codziennie rano wstać do pracy? Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym pracownikiem? Pokaż przyszłemu pracodawcy twoje motywacje i pozwól mu lepiej cię zrozumieć. Jeśli tym, co jest dla ciebie najważniejsze w pracy, są pieniądze, zbuduj wokół tego motywatora historię. Co ci one dają? Co możesz dzięki nim zrealizować? Jak wpływają na inne aspekty twojego życia?

Jak to zrobić? Zainspiruj się tym przykładem. To, że jesteś programistą wcale nie musi oznaczać, że uwielbiasz pisać tysiące linijek kodu. Programowanie może być dla ciebie jedynie narzędziem do realizacji swoich marzeń z dzieciństwa – na przykład latania szybowcem. Napisz, jak dużo możliwości daje ci ten zawód i jak wiele możesz dzięki niemu osiągnąć. Opisz swoją pasję, którą realizujesz po pracy. W tym miejscu również pamiętaj o budowaniu ciekawej historii.

 

3. Jak widzisz siebie w przyszłości?

A teraz wyobraź sobie, co chcesz robić za parę lat. Jakie chcesz zajmować stanowisko? Jakimi ludźmi się otaczać? Dlaczego ważne są dla ciebie te rzeczy? Dokończ budowanie swojej historii i spraw, by twój potencjalny pracodawca chciał pomóc ci zrealizować te marzenia.

 

Pomimo tego, że coraz więcej pracodawców przestaje wymagać od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego, nie powinno się z niego rezygnować. Daje ci on niezwykłą okazję do opisania swojej niepowtarzalnej historii. Wykorzystaj to.

 

Pomysłowo napisany list motywacyjny może się okazać ciekawszy niż CV i sprawić, że na jego podstawie rekruter zaprosi cię do następnego etapu rozmów. Pamiętaj – w życiorysie możesz umieścić jedynie suche fakty. List motywacyjny daje z kolei okazję do wzbudzenia emocji, które wpłyną na decyzję rekrutera. Wykorzystaj tę możliwość.

 

Przeczytaj także: