Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

 
List motywacyjny - co zawrzeć? 3 pytania, na które musisz odpowiedzieć

List motywacyjny – co to jest, jak napisać

 

List motywacyjny – zaraz po CV – jest najważniejszym dokumentem, jaki wymaganym przez pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć przewagę nad konkurencją i zostać zaproszony na upragnione spotkanie z rekruterem. Jak więc przygotować list motywacyjny, który będzie się wyróżniał?

 

Przygotowując się do napisania listu motywacyjnego należy pamiętać, że to pierwsza okazja do nawiązania kontaktu z rekruterem, dlatego istotne, aby została jak najlepiej wykorzystana. Podstawową zasadą, której powinien przestrzegać każdy autor listu, jest zachowanie odpowiedniego formatowania treści i struktury dokumentu.

 

Estetyczny wizualnie list sprawi, że przyszły pracodawca chętniej go przeczyta i skupi się na treści, a nie na ewentualnych niedociągnięciach edytorskich. Niemniej najważniejszym elementem listu motywacyjnego jest oczywiście sama jego treść. Zatem jaka powinna być merytoryczna zawartość listu motywacyjnego?

 

Trzy ważne kwestie w liście motywacyjnym – co napisać

 

Aby rekruter mógł lepiej poznać kandydata i wyrobić sobie na jego temat jakąś opinię, w liście motywacyjnym powinny być zawarte odpowiedzi na te 3 najważniejsze pytania.

 

1. Jak zaczęła się twoja historia, czyli o pierwszej pracy słów kilka…

Podstawowe informacje dotyczące twojego wykształcenia, doświadczenia, znajomości języków czy zainteresowań powinny znaleźć się w CV. Nie musisz ich więc powielać w liście motywacyjnym. Potraktuj ten dokument, jako uzupełnienie informacji o tobie i możliwość przedstawienia innych, nieznanych faktów.

 

Wykorzystaj do tego storytelling. Przypomnij sobie swoją pierwszą pracę... Jakie emocje wówczas ci towarzyszyły? Jakie były twoje cele, pragnienia i marzenia? Czego nauczył cię ówczesny pracodawca? Zbuduj ciekawą historię, pokaż, jak interesującą osobą jesteś. Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być subtelną, ale skuteczną reklamą własnej osoby.

 

Jak mogłyby brzmieć pierwsze słowa dobrej historii? Na przykład: „Będąc jeszcze na studiach zdecydowałem się na rozpoczęcie pracy. Zgłosiłem się wówczas na staż w dziale marketingu. Gdy moi rówieśnicy korzystali z uroków studenckiego życia, ja ciężko pracowałem, odkrywając prawidła, jakimi rządzi się świat marketingu. Krok, na który zdecydowałem się w młodym wieku sprawił, że kończąc studia zajmowałem już managerskie stanowisko. Pomimo upływu lat i zmiany pozycji zawodowej, nadal mam w sobie chęć odkrywania nowych rzeczy i podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań...”.

 

2. Co sprawia, że pracujesz?

Co cię motywuje do tego, aby codziennie rano wstać do pracy? Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym pracownikiem? Pokaż przyszłemu pracodawcy twoje motywacje i pozwól mu lepiej cię zrozumieć. Jeśli tym, co jest dla ciebie najważniejsze w pracy, są pieniądze, zbuduj wokół tego motywatora historię. Co ci one dają? Co możesz dzięki nim zrealizować? Jak wpływają na inne aspekty twojego życia?

 

Jak to zrobić? Zainspiruj się tym przykładem. To, że jesteś programistą wcale nie musi oznaczać, że uwielbiasz pisać tysiące linijek kodu. Programowanie może być dla ciebie jedynie narzędziem do realizacji swoich marzeń z dzieciństwa – na przykład latania szybowcem. Napisz, jak dużo możliwości daje ci ten zawód i jak wiele możesz dzięki niemu osiągnąć. Opisz swoją pasję, którą realizujesz po pracy. W tym miejscu również pamiętaj o budowaniu ciekawej historii.

 

3. Jak widzisz siebie w przyszłości?

A teraz wyobraź sobie, co chcesz robić za parę lat. Jakie chcesz zajmować stanowisko? Jakimi ludźmi się otaczać? Dlaczego ważne są dla ciebie te rzeczy? Dokończ budowanie swojej historii i spraw, by twój potencjalny pracodawca chciał pomóc ci zrealizować te marzenia.

 

Pomimo tego, że coraz więcej pracodawców przestaje wymagać od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego, nie powinno się z niego rezygnować. Daje ci on niezwykłą okazję do opisania swojej niepowtarzalnej historii. Wykorzystaj to.

 

Pomysłowo napisany list motywacyjny może się okazać ciekawszy niż CV i sprawić, że na jego podstawie rekruter zaprosi cię do następnego etapu rozmów. Pamiętaj – w życiorysie możesz umieścić jedynie suche fakty. List motywacyjny daje z kolei okazję do wzbudzenia emocji, które wpłyną na decyzję rekrutera. Wykorzystaj tę możliwość.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Manager Działu Zaopatrzenia

    FERONA POLSKA S.A.   Mysłowice    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa łańcucha dostaw - składanie zapytań, negocjacje cenowe, nadzorowanie realizacji zamówień, obsługa reklamacji ilościowych i jakościowych, zapewnienie i optymalizacja ciągłości dostaw; aktywna współpraca z dostawcami; bieżąca współpraca z działem handlowym; przygotowywanie...
  • Brunata ZENNER Sp. z.o.o.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: wprowadzanie i weryfikacja danych w systemie; opracowywanie i analiza danych; monitorowanie przebiegu procesu; opracowywanie zleceń wewnętrznych;
  • Brunata ZENNER Sp. z.o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: wprowadzanie i weryfikacja danych w systemie; opracowywanie i analiza danych dotyczących ogrzewania mieszkań i zużycia wody; monitorowanie przebiegu procesu według wewnętrznych procedur; opracowywanie zleceń dla pracowników serwisu;
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta Biznesowego

    VECTRA S.A.   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje misje: Bądź pierwszym punktem kontaktu dla zgłoszeń naszych klientów. Zapisuj umowy, protokoły i inne dokumenty, jak prawdziwy mistrz papierkowej roboty. Fakturowanie klientów i rozliczenia? Twoja codzienność! Obsługuj korespondencję z uśmiechem na twarzy. Sprawnie zarządzaj...
  • UAT Test Analyst

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What we do: At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals and graduates. You can expect...
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?