List motywacyjny – jak napisać, by zwiększyć szansę na otrzymanie pracy

2015-12-09

List motywacyjny stanowi jeden z dokumentów, które muszą przygotować osoby poszukujące pracy. Stanowi uzupełnienie CV i ma przekonać rekruterów, że to właśnie jego autor jest najlepszym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.


Aby powyższy cel został osiągnięty, list motywacyjny powinien posiadać odpowiednią formę i treść. Przede wszystkim należy w nim zawrzeć motywacje kandydata do podjęcia danej pracy, a także opis posiadanych kompetencji i ambicji zawodowych. Najlepiej zbieżnych z celami firmy, do której się aplikuje.


Napisanie dobrego listu motywacyjnego zajmuje sporo czasu. Nie warto iść „na łatwiznę” i korzystać z uniwersalnego wzoru, nie wnosi on bowiem wystarczająco dużo do całej aplikacji. Wykwalifikowani rekruterzy szybko rozpoznają gotowy szablon, co nie zadziała na korzyść kandydata. List powinien być za każdym razem sformułowany inaczej, by odpowiadać bezpośrednio na konkretną ofertę pracy.


Do jego napisania należy się więc odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie, a także dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Wówczas lepiej można zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy i podkreślić te umiejętności, które mogą odegrać kluczową rolę przy wyborze nowego pracownika.


Co zawrzeć w treści?


List zwykle rozpoczyna się od nawiązania do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, wraz z wyjaśnieniem powodów wysłania aplikacji. Następnie przychodzi czas na część główną, czyli zareklamowanie się kandydata.


W tym miejscu należy przedstawić dotychczasowe dokonania zawodowe i umiejętności. Podkreślić, że posiadane kompetencje czynią z danej osoby najlepszego kandydata i pozwolą na efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków.


Warto także podkreślić najważniejsze cechy charakteru, które mogą być przydatne w nowej pracy. Dobrze jest przywołać przykłady konkretnych sytuacji, w których pozwoliły one na sprawną realizację zadań czy rozwiązanie zaistniałych problemów.


List zwykle kończy się informacją na temat dyspozycyjności i możliwego terminu ewentualnego rozpoczęcia pracy. Wspomnieć też można o gotowości rozwinięcia zawartych w aplikacji informacji podczas ewentualnego osobistego spotkania.


Forma i wygląd też mają znaczenie


Podobnie jak w przypadku CV także forma i wygląd listu motywacyjnego mają duże znaczenie dla oceniających go rekruterów. Dobrze napisany list mieści się zwykle na jednej stronie A4 – taki rozmiar jest wystarczający, by zawrzeć najważniejsze informacje.


Osoby z większym doświadczeniem mogą zastosować nieco inną koncepcję. Oprócz CV i listu do aplikacji mogą dołączyć także listę zrealizowanych projektów. W ten sposób przekazuje się potencjalnemu pracodawcy ważne informacje na temat swojej przeszłości zawodowej, a jednocześnie list zachowuje zwięzłą i czytelną formę.


Niektórzy próbują też zaskoczyć pracodawcę i przygotowują list w innej formie niż papierowa. Do rekruterów coraz częściej spływają aplikacje w formie prezentacji multimedialnej czy w wersji wideo.


W ten sposób kandydaci chcą się wyróżnić spośród konkurentów i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w branży kreatywnej, gdzie mogą jednocześnie stanowić potwierdzenie posiadanych umiejętności, np. graficznych.


Dobry list motywacyjny może pomóc w otrzymaniu wymaganej pracy, ale sam w sobie nie stanowi gwarancji sukcesu. Trzeba mieć świadomość, że pierwszym dokumentem czytanym przez rekruterów jest zwykle CV. Gdy to nie okaże się interesujące, być może nie przeczytają oni nawet listu. Jeśli jednak będzie odwrotnie, to właśnie list może zadecydować, czy dany kandydat dostanie się do kolejnego etapu naboru.

 

Więcej informacji nt. listu motywacyjnego znajdziesz w dziale: List motywacyjny

Przeczytaj także:

Skomentuj