Trzy pytania, na które musisz odpowiedzieć w liście motywacyjnym 2017-06-30

List motywacyjny - zaraz po CV - jest najważniejszym dokumentem, jaki wymagany jest przez pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć przewagę nad konkurencją i zostać zaproszony na upragnione spotkanie z rekruterem. Jak więc przygotować list motywacyjny, który będzie wyróżniał kandydata?


Przygotowując się do napisania listu motywacyjnego należy pamiętać, że jest on niezwykle ważny. To pierwsza okazja do nawiązania kontaktu z rekruterem, dlatego istotne jest, aby została jak najlepiej wykorzystana. Podstawową zasadą, której powinien przestrzegać każdy autor listu jest zachowanie odpowiedniego formatowania treści i struktury takiego dokumentu. Estetyczny wizualnie dokument sprawi, że przyszły pracodawca chętniej go przeczyta i skupi się na treści, a nie na ewentualnych niedociągnięciach edytorskich, które są widoczne. Niemniej jednak, najważniejszym elementem listu motywacyjnego jest oczywiście sama jego treść. Aby rekruter mógł lepiej poznać kandydata i wyrobić sobie na jego temat jakąś opinię, w liście motywacyjnym powinny być zawarte odpowiedzi na te 3 najważniejsze pytania:

 

1. Jak zaczęła się Twoja historia, czyli o pierwszej pracy słów kilka…


Podstawowe informacje dotyczące twojego wykształcenia, doświadczenia, znajomości języków czy zainteresowań powinny znaleźć się w CV. Nie musisz ich więc powielać w liście motywacyjnym. Potraktuj ten dokument, jako uzupełnienie informacji o tobie i możliwość przedstawienia innych, nieznanych faktów. Wykorzystaj do tego storytelling. Przypomnij sobie swoją pierwszą pracę... Jakie emocje wówczas ci towarzyszyły? Jakie były twoje cele, pragnienia i marzenia? Czego nauczył cię ówczesny pracodawca? Zbuduj ciekawą historię, która zainteresuje twojego odbiorcę i pokaż, jak ciekawą osobą jesteś. Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być subtelną, ale skuteczną reklamą najlepszej wersji ciebie a storytelling potrafi skutecznie sprzedawać.


Jak mogłyby brzmieć pierwsze słowa dobrej historii?


Będąc jeszcze na studiach zdecydowałem się na rozpoczęcie pracy. Zgłosiłem się wówczas na staż w dziale marketingu. Podczas, gdy moi rówieśnicy korzystali z uroków studenckiego życia, ja ciężko pracowałem, odkrywając prawidła, jakimi rządzi się świat marketingu. Krok, na który zdecydowałem się w młodym wieku sprawił, że kończąc studia zajmowałem już managerskie stanowisko. Pomimo upływu lat i zmiany pozycji zawodowej, nadal posiadam w sobie chęć odkrywania nowych rzeczy i podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań.


2. Co sprawia, że pracujesz?


Co cię motywuje do tego, aby codziennie rano wstać do pracy? Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym pracownikiem? Pokaż przyszłemu pracodawcy twoje motywacje i pozwól mu lepiej cię zrozumieć. Jeśli tym, co jest dla ciebie najważniejsze w pracy są np. pieniądze to nie pisz tego wprost, a zbuduj wokół tego historię. Co ci one dają? Co możesz dzięki nim zrealizować? Jak wpływają na inne aspekty twojego życia?


Jak to zrobić? Zainspiruj się tym przykładem:


To, że jesteś programistą wcale nie musi oznaczać, że uwielbiasz pisać tysiące linijek kodu. Programowanie może być dla ciebie jedynie narzędziem do realizacji swoich marzeń z dzieciństwa - na przykład latania szybowcem. Napisz jak dużo możliwości daje ci ten zawód i jak wiele możesz dzięki niemu robić. Opisz swoją pasję, którą realizujesz po pracy. Pamiętaj o budowaniu ciekawej historii.


3. Jak widzisz siebie w przyszłości?


A teraz wyobraź sobie co chcesz robić za parę lat. Jakie chcesz posiadać stanowisko? Jakimi ludźmi się otaczać? Dlaczego ważne są dla ciebie te rzeczy? Dokończ budowanie swojej historii i spraw, by twój potencjalny pracodawca chciał pomóc ci zrealizować te marzenia stając się ich częścią.

 

Pomimo tego, że coraz więcej pracodawców przestaje wymagać od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego, nie powinno się z niego rezygnować. Daje ci on niezwykłą okazję do opisania swojej niepowtarzalnej historii. Wykorzystaj to. Pomysłowo napisany list motywacyjny może się okazać ciekawszy niż twoje CV i być może sprawić, że na jego podstawie rekruter zaprosi cię do następnego etapu rozmów. Pamiętaj - w CV możesz umieścić jedynie suche fakty i… nic więcej. List motywacyjny daje ci z kolei okazję do wzbudzenia emocji pożądania. Wykorzystaj tę możliwość.

Przeczytaj także:

Skomentuj