Lista stanowisk - Ceramik

Ceramik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Jak sugeruje sama nazwa stanowiska, ceramik zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów ceramicznych, począwszy od przygotowania niezbędnych surowców, poprzez formowanie kształtów, na wypalaniu i osuszaniu gotowego przedmiotu kończąc. Przy produkcji ceramicznych materiałów, wykorzystywanych w pracach budowlanych, każdy spośród etapów produkcji jest przyporządkowany odrębnemu pracownikowi – operatorowi, modelarzowi, formowaczowi, odlewnikowi, etc. Do produkcji wyrobów ceramicznych wykorzystuje się specjalistyczną aparaturę, różnorodne urządzenia i maszyny, w tym piece do wypalania ceramiki. Odlew wykonywany jest w specjalnej gipsowej formie, przygotowywanej przez modelarza. Formowacz formuje kształty ręcznie, podczas, gdy operator zajmuje się nastawianiem parametrów poszczególnych maszyn i urządzeń. Odlewnik jest odpowiedzialny za odlewy, wykonywane w gipsowych formach.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu ceramika, oraz późniejszej specjalizacji zawodowej otwiera jedna ze szkół zawodowych, technikum, lub jeden z kierunków studiów technicznych. Przygotowanie do zawodu zapewniają także liczne kursy i szkolenia. Oczywiście najważniejszą kwestią jest posiadane doświadczenie i umiejętności manualne, które zdobyć można w jednym z zakładów podczas praktyk i stażów. Osoby bez wcześniejszego przygotowania, zdobytego w jednej z wcześniej wymienionych szkół mogą podchodzić do egzaminów praktycznych na terenie zakładu, w którym zostały zatrudnione. Charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania ponadprzeciętnych zdolności manualnych, oraz cech personalnych, pozwalających na efektywną pracę w zespole. Odpowiedzialność i zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków jest gwarantem bezpieczeństwa własnego i pozostałych pracowników, zatrudnionych na terenie zakładu. Wymagana jest także umiejętność obsługi narzędzi i urządzeń, wykorzystywanych na terenie zakładu.


WARUNKI PRACY

Praca ceramika to typowa praca rzemieślnicza, polegająca na wykonywaniu szeregu powtarzalnych prac manualnych, na terenie zakładu produkcyjnego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie dla ceramików, wyspecjalizowanych w poszczególnych etapach produkcji, gwarantują zakłady ceramiczne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku oscylują w granicach 2000 złotych brutto miesięcznie, w zależności od zakresu obowiązków konkretnego pracownika.

Praca Ceramik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.