Lista stanowisk - Złotnik

Złotnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Złotnik, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą zajmującą się profesjonalnym wykonawstwem, naprawą i konserwacją biżuterii i przedmiotów użytkowych, wykonanych ze złota, srebra, czy platyny, a także zawierających kamienie szlachetne. Osoba wykształcona w tym zakresie opracowuje projekty biżuterii i innych przedmiotów, a następnie realizuje je z wykorzystaniem znanych sobie technik i posiadanych materiałów, które wybiera i selekcjonuje wedle posiadanej wiedzy i doświadczenia. Złotnik zajmuje się także modyfikacją i naprawą biżuterii i przedmiotów użytkowych przyniesionych przez klientów – rozszerzaniem i zwężaniem pierścionków i bransoletek, pozłacaniem różnego rodzaju przedmiotów, łączeniem złamanych, czy pękniętych elementów, etc. Wyroby złotnicze wykonywane są przeważnie ze stopów poszczególnych metali, a ich skład wpływa na wycenę konkretnych egzemplarzy, którą zajmuje się także złotnik.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu złotnika jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych, prowadzących kształcenie w specjalności złotniczej, lub pozyskanie niezbędnych kwalifikacji w ramach jednego z licznych kursów zawodowych, organizowanych przez placówki doskonalenia zawodowego. Potencjalni pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na praktyczne doświadczenie, posiadane przez kandydatów, a także ponadprzeciętne zdolności manualne i szczególne wyczucie, niezbędne do wykonywania przedmiotów o dużych walorach estetycznych. Złotnik musi także wykazać się sporą cierpliwością i precyzją w wypełnianiu poszczególnych czynności, z których większość wymaga użycia specjalistycznych narzędzi ręcznych i mechanicznych.


WARUNKI PRACY

Praca złotnika jest pracą typowo rzemieślniczą, noszącą jednak pewne znamiona artyzmu. Przedmioty wykonywane przez złotnika-jubilera posiadają duże walory estetyczne a ich wartość niejednokrotnie jest niezwykle wysoka.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze stwarzają przede wszystkim liczne zakłady jubilerskie na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki złotnika utrzymują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Złotnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.