4 kroki, które pomogą ci się stać bardziej świadomym pracownikiem 2016-09-29

Rozważasz zmianę pracy? Myślisz o przebranżowieniu się, ale nie wiesz jeszcze, w którą stronę chcesz pójść? Pragniesz coś zmienić w życiu zawodowym, ale nie wiesz dokładnie co? Zanim podejmiesz pochopną decyzję, oceń swoje możliwości.

 

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zastanawiać nad tym, co sprawia ci największą satysfakcję i jaki rodzaj pracy najbardziej ci odpowiada? Niezależnie od obecnej sytuacji zawodowej zastanów się nad tym, co tak naprawdę lubisz w swojej pracy i z jakich obowiązków najchętniej byś zrezygnował. Świadomość własnych potrzeb i umiejętności, ale także słabości jest niezwykle ważna, szczególnie w momencie, kiedy zastanawiasz się nad zmianą miejsca pracy. Odpowiedz na te pytanie szczerze, a dowiesz się, co powinieneś robić. Pozwoli ci to także odkryć swoje mocne strony, które powinny określać ciebie jako pracownika. Być może to właśnie one staną się w przyszłości twoją wizytówką -  czymś co jest wyjątkowe i odróżnia cię od wielu innych kandydatów. Zrób to w czterech krokach:

 

Krok 1: Sporządź listę ważnych dla ciebie obszarów

 

Aby zmienić pracę na taką, która będzie sprawiać ci satysfakcję, musisz wiedzieć czego konkretnie oczekujesz od przyszłego miejsca pracy, co musi zapewnić ci pracodawca, na co możesz przystać, a z czym kompletnie się nie zgodzisz. Przygotuj sobie listę ważnych dla ciebie kwestii. Czy będą to pieniądze, możliwość pracy z ludźmi, praca w firmie odpowiedzialnej społecznie, a może elastyczny czas pracy? Zastanów się nad tym na spokojnie. Spośród wszystkich wartości wybierz te, które są dla ciebie najważniejsze i z których na pewno nie chcesz rezygnować, a także te, których obecność nie jest kluczowa dla podjęcia decyzji o rozpoczęciu pracy w danym miejscu.

 

Krok 2: Pomyśl o tym, czego nie lubisz w obecnej pracy

 

Zastanów się nad tym, czego tak naprawdę nie lubisz w swojej pracy. Może to dotyczyć zarówno codziennych obowiązków, atmosfery panującej w biurze, zarobków czy lokalizacji twojego miejsca pracy. Poświęć temu więcej niż jedną chwilę. Być może pierwsze skojarzenia pojawią się w momencie, kiedy będziesz mieć gorszy dzień albo ktoś cię zdenerwuje, a po ich przeanalizowaniu dojdziesz do wniosku, że pewne elementy nie są tak złe, jak ci się początkowo wydawały. Wróć kilkukrotnie do swoich zapisków, przeanalizuj je na spokojnie, dodawaj kolejne elementy i skreślaj te, które uznasz za niepotrzebne, aby twoja finalna lista była przemyślana. Na jej podstawie dobieraj przyszłego pracodawcę.

 

Krok 3: Odkryj swoje prawdziwe talenty i pamiętaj o słabościach

 

Czasami ciężko jest obiektywnie ocenić własne umiejętności, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy innych. W tym celu można udać się do doradcy zawodowego, który po przeprowadzeniu kilku rozmów i testów predyspozycji zawodowych, dokona profesjonalnej analizy nas samych. Można też sięgnąć po inne, szybsze i prostsze rozwiązanie, jakim jest test kompetencji zawodowych. Na rynku jest obecnie sporo tego typu publikacji, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie są równie dobre. Wybierając takie narzędzie dobrze jest przeanalizować kto je stworzył i jakie są na jego temat opinie. Przykładem dobrego i polecanego przez wielu specjalistów narzędzia jest test StrengthsFinder stworzony przez Instytut Gallupa. Pozwala on zdiagnozować talenty z zakresu tzw. inteligencji emocjonalnej. Jak udowodnili jego twórcy, istnieje 34 wzorców zachowań, które występują u każdego człowieka, ale z różną intensywnością. Rozwiązanie testu pozwala odkryć 5 najmocniejszych cech, które są potencjałem danej osoby. Jeśli będzie on odpowiednio rozwijany, to cechy te mogą okazać się prawdziwymi talentami, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Drugim godnym uwagi narzędziem jest badanie Myers-Briggs Type Indicator (MBTI). Po wykonaniu testu otrzymamy informację którym, z 16 możliwych typów osobowościowych jesteśmy. Wynik będzie też wskazywał cechy, na podstawie których można dobrać najlepszy dla danej osoby, obszar zawodowy. 

 

Słabości pokazują nam obszar naszych umiejętności, które wymagają udoskonalenia. Dlatego warto je znać, aby optymalnie dopasować się potrzeb pracodawcy. Jeśli przyszłe zajęcie wymaga od nas na przykład obsługi zagranicznych klientów z obszarów B2B to oczywiste jest to, że nasza znajomość języka angielskiego powinna być co najmniej na poziomie biegłości zawodowej.

 

Krok 4: Daj sobie czas na przemyślenia

 

Masz już za sobą testy kompetencyjne, wiesz jakie cechy są u ciebie najmocniejsze i czym w związku z tym możesz się zajmować. Zanim wykonasz kolejny krok w stronę zmiany pracy, daj sobie jeszcze chwilę na przemyślenia.

 

  • Przeanalizuj uważnie dostępne w internecie ogłoszenia o pracę nawet z takich obszarów, które wcześniej cię nie interesowały. Być może pojawi się tam coś ciekawego, albo dostrzeżesz jakąś nową perspektywę.

Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby, które nie posiadają doświadczenia w branży IT, jednak chciałyby rozpocząć u nas pracę, ponieważ słyszały wiele dobrego o zawodach związanych z tym obszarem. Dla takich osób, we współpracy z zaprzyjaźnionymi ekspertami, organizujemy program edukacyjny CONNECTIS_Re:work, który pozwala na rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie, w naszej firmie - komentuje Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w CONNECTIS_

 

  • Oddaj się marzeniom - wyobraź sobie pracę w nowej firmie. Jak się tam czujesz? Jak wygląda przestrzeń do pracy? Jacy są twoi  koledzy z zespołu? Te spostrzeżenia pozwolą ci rozważyć przyszłe oferty pracy i porównać je z twoimi wyobrażeniami.
  • Odpocznij od myśli o zmianie pracy na tydzień bądź dwa. Po tym czasie wróć do swoich przemyśleń i notatek. Czy nadal zgadzasz się ze wszystkim co zostało zapisane? Jakie są twoje przemyślenia?

Jeśli po wykonaniu wszystkich kroków nadal czujesz, że nie do końca wiesz, co chcesz zmienić w obecnej pracy, to być może wynika to z dwóch rzeczy:

  1. Tak naprawdę nie potrzebujesz zmiany, a jedynie odpoczynku.
  2. Powinieneś zgłosić się o pomoc do specjalisty, doradcy zawodowego albo coacha kariery, który pomoże ci lepiej przeanalizować twoje potrzeby. 

Przeczytaj także:

Skomentuj