Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kara pieniężna dla pracownika - podstawowe informacje

Kara pieniężna dla pracownika - podstawowe informacje

 
Kara pieniężna dla pracownika - podstawowe informacje

Kara pieniężna dla pracownika - kiedy pracodawca może ukarać pracownika


Każdy pracodawca ma nadzieję, że zatrudnione osoby będą rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, które są bardzo dokładnie opisane w umowie o pracę. Podpisanie kontraktu pozwala na wyegzekwowanie wykonywania zadań. Co jednak zrobić, gdy podwładny nie podchodzi zbyt odpowiedzialnie do zleconych mu zadań? W takim przypadku przełożony ma prawo zastosować kary dla pracowników. Są one zawarte w Kodeksie pracy.

Do środków dyscyplinujących zalicza się między innymi: upomnienie, naganę oraz kary pieniężne. Upomnienie i nagana mogą być stosowane, jeżeli pracownik nie przestrzega:

    • ustalonej organizacji i porządku pracy, to znaczy notorycznie się spóźnia, wydłuża sobie przerwy bądź wychodzi z pracy za wcześnie,
    • zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na niego, ale również na współpracowników,
    • przepisów przeciwpożarowych, np. pali papierosy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone lub zastawia drogę ewakuacyjną,
    • przyjętego sposobu potwierdzania obecności w pracy,
    • przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności.

Stosowanie sankcji musi odbywać się zgodnie z prawem. Oznacza to, że pracodawca powinien przede wszystkim wysłuchać niesubordynowanej osoby. Jeżeli przełożony zdecyduje się na upomnienie bądź naganę z wpisem do akt, to należy pamiętać, że taki dokument powinien być także wręczony zainteresowanemu.

Istnieje też możliwość zastosowania kar pieniężnych. Przyczyny nałożenia na zatrudnionego sankcji finansowych mogą być podobne do wyżej wymienionych. Oprócz tego są one umotywowane także w następujących sytuacjach:

    • zniszczenie mienia należącego do firmy,
    • opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia,
    • stawienia się do firmy w stanie nietrzeźwym.


Kara finansowa dla pracownika - zasady


Pracodawca powinien być świadomy, że nie można wymierzać kilku kar porządkowych jednocześnie. Trzeba zdecydować się jedną z wyżej wymienionych opcji. Dodatkowo niedopuszczalne jest stosowanie publicznego piętnowania. Rozmowa, w trakcie której następuje ukaranie pracownika, musi być przeprowadzona bez żadnych świadków.

Istotna jest także kwestia wysokości kar pieniężnych. Przede wszystkim nie powinna ona przekraczać jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast łączny wymiar sankcji nie może być wyższy niż 1/10 wynagrodzenia po dokonaniu potrąceń.


Kary finansowe w pracy – czy można się odwołać


Według Kodeksu pracy przełożony ma 2 tygodnie na nałożenie kar (liczone jest to od dnia, w którym dowiedział się o przewinieniu). Przedawnienie następuje po 3 miesiącach od złamania przepisów. Jeżeli podwładny był w tym czasie nieobecny, to 14 dni zaczyna obowiązywać w momencie jego powrotu do firmy. Ważne jest także, że kierownik ma obowiązek wysłuchać tłumaczenia osoby, wobec której chce zastosować sankcje finansowe. Dodatkowo decyzja o karach pieniężnych musi być przedstawiona w formie pisemnej i ma zawierać: powód i datę naruszenia oraz informację o możliwości odwołania się w określonym terminie.

Pracownik ma prawo zakwestionować nałożoną na niego karę, jeżeli uznał ją za krzywdzącą i niesprawiedliwą oraz gdy wystąpiły pewne błędy formalne w treści dokumentu lub w terminach, jakie powinien przestrzegać naczelnik. W takiej sytuacji sprawa jest kierowana do sądu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.