Pracodawcy chcą zachęcać emigrantów do powrotu 2017-07-31

Pracodawcy w Polsce coraz trudniej jest znaleźć odpowiednich pracowników. Rozwiązanie tych problemów widzą w powrocie emigrantów zarobkowych lub korzystanie z usług pracowników zagranicznych ze Wschodu i innych państw UE.

 

Jak wynika z badania firmy Work Service, pracodawcy najchętniej zatrudnialiby Polaków, którzy obecnie pracują poza granicami kraju. Takie rozwiązanie wskazało niemal 3/4, bo aż 73 proc. ankietowanych.

 

Prawie 1/3 (32 proc.) uważa także, że niedobór siły roboczej można niwelować poprzez zatrudnianie pracowników z Europy Wschodniej. Z kolei 30 proc. uważa, że powinniśmy zachęcać do przyjazdu obywateli innych państw Unii Europejskiej. 14 proc. wskazuje, że należy pozyskiwać pracowników z Azji, a 8 proc. wymienia pracowników z Bliskiego Wschodu. Jedynie 4 proc. pytanych odpowiedziało, że nie widzi potrzeby ściągania do Polski dodatkowych pracowników.

 

Do obsadzenia w naszym kraju są tysiące stanowisk. Z danych GUS wynika że nieobsadzonych jest w Polsce 120 tys. miejsc pracy i ta tendencja może się pogłębiać. A to może w rezultacie prowadzić do problemów na rynku pracy, a co za tym idzie w całej gospodarce.

 

Niestety, wskazywana najczęściej opcja ratunkowa w postaci ściągnięcia naszych rodaków z emigracji będzie trudna do zrealizowania. Rodzime firmy będą bowiem miały duże trudności, by rywalizować z zagranicznymi podmiotami pod względem oferowanych warunków finansowych. Jak mówią specjaliści z portalu Praca.pl, na zachodzie możemy zarobić nawet 3 razy więcej na analogicznym stanowisku. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, które są wyższe na Zachodzie, i tak tamtejsze zarobki pozwalają na życie na dużo wyższym poziomie niż w Polsce.

 

Sytuacji nie polepsza fakt, iż zagraniczne firmy kuszą cały czas polskich pracowników. W pierwszej połowie 2017 r. liczba ofert pracy za granicą opublikowanych na Praca.pl była o ok. 60% większa niż w analogicznym okresie 2016 roku.

 

Dlatego też wakaty na rynku pracy w Polsce napełniają najczęściej pracownicy ze Wschodu Europy, przede wszystkim Ukraińcy. Informacje publikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówią, że od stycznia do końca maja tego roku polskie firmy złożyły ponad 730 tys. oświadczeń firm o zamiarze zatrudnienia obywateli Ukrainy.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj