Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

 
 Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

Praktyki absolwenckie wciąż są dość mało popularną formą współpracy pomiędzy firmami a absolwentami wyższych uczelni. Tymczasem praktyki mają wiele zalet.

Ustawa o praktykach absolwenckich


Możliwość wykonywania praktyk przez absolwentów wynika z Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. 2009 Nr 127 poz. 1052). Określa ona zasady odbywania się takich praktyk, obowiązki pracodawcy oraz praktykanta, a także przysługujące im prawa. Mowa jest w niej również o zasadności podpisywania umów o praktyki z młodymi osobami świeżo po studiach: „Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy”.

 

Praktyka absolwencka - korzyści dla pracodawcy i studenta

Praktykant przyjmowany jest zatem do firmy po to, by zostać przyuczonym do danego zawodu, nabyć pierwsze doświadczenia, zorientować się, czy dana branża odpowiada jego oczekiwaniom i czy po prostu się w niej sprawdzi.

Ponadto, jeśli absolwent posiada status bezrobotnego, w momencie rozpoczęcia praktyk nie traci go, co może mieć znaczenie na przykład z uwagi na ubezpieczenie społeczne. Absolwent musi jednak zgłosić fakt odbywania praktyk do PUP-u. Co więcej, jeśli pobierane wynagrodzenie za praktyki będzie przewyższać 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym, traci prawo do zasiłku.  

Praktykanci stanowią również korzyść dla firmy. Dzięki takiej formie umowy pracodawca może sprawdzić, czy w przyszłości warto zatrudnić daną osobę na umowę o pracę. Ponadto praktykanci przejmują na siebie niektóre mniej odpowiedzialne obowiązki, często nieodpłatnie. Warto jednak przypomnieć w tym momencie, że głównym celem praktyk nie jest wyręczanie innych zatrudnionych, ale zapewnienie przyjętej osobie możliwości poznania branży i przygotowanie do roli pełnoprawnego pracownika.

W czasie praktyk absolwent musi mieć zapewnione stanowisko pracy zgodne z zasadami BHP. Ponadto po zakończeniu współpracy może domagać się od pracodawcy wystawienia zaświadczenia o odbyciu praktyk z uwzględnieniem informacji o nabytych umiejętnościach i zakresie swoich obowiązków.

Umowa o praktykę absolwencką


By praktyki się odbyły, obie strony muszą zawrzeć umowę o praktyki absolwenckie. Zgodnie z przepisami ma ona formę pisemną. Dokument powinien uwzględniać informacje dotyczące:
    • rodzaju wykonywanej przez praktykanta pracy,
    • czasu trwania praktyk (maksymalnie 3 miesiące),
    • tygodniowego wymiaru czasu pracy,
    • wysokości wynagrodzenia (jeśli praktyki są płatne).

 

Staż absolwencki - jakie wymagania


Kto może starać się o staż absolwencki? Najczęściej są to absolwenci uczelni wyższych, by mieć możliwość skorzystania z praktyk, wystarczy ukończyć ośmioletnią szkołę podstawową, gimnazjum lub równorzędną szkołę zagraniczną oraz w dniu rozpoczęcia praktyk nie mieć ukończonego 30. roku życia.

Inne wymagania dotyczące kandydata na praktyki określa pracodawca i są dostosowane do stanowiska pracy, w ramach którego będzie odbywać się szkolenie. Należy przy tym pamiętać, że praktykanci nie mogą wykonywać tzw. pracy szczególnie niebezpiecznej, na przykład na wysokości czy użyciu niebezpiecznych materiałów (zgodnie z rozdz. 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Staż absolwencki - wynagrodzenie


Staż dla absolwentów może być zarówno bezpłatny, jak i płatny. Jeśli praktykant pobiera wynagrodzenie, nie może ono przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

W przypadku bezpłatnych praktyk umowa może zostać rozwiązana przez obie strony w trybie natychmiastowym i bez podania przyczyny. Jeśli praktykantowi przysługuje wynagrodzenie, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 7 dni.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy, zapewnianie dostępności narzędzi i...
  • Magazynier / Pomocnik (m/w/d)

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 73,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim; Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników od zatrudnienia do zakończenia współpracy oraz dokumentacji dla umów cywilno-prawnych. Konsolidacja danych dotyczących czasu pracy w celu sporządzania ewidencji czasu pracy. Obsługa systemu kadrowo-płacowego i...
  • Kierownik Produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi fabryki; Zatwierdzanie w systemie ERP nadzorowanego planu produkcji ; Nadzór i kontrola przestrzegania instrukcji technologicznych, warunków technicznych i norm jakościowych w procesie produkcji; Zarządzanie procesem...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.