Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Raje podatkowe – definicja, własna firma

2020-02-20

Określając miejsce o ponadprzeciętnych walorach, używamy słowa raj. Zazwyczaj dotyczy to krajobrazu np. rajska wyspa, rajska plaża – z błękitną wodą, złocistym piaskiem i palmami dającymi cień. Czym są raje podatkowe? Jedni mówią, że to możliwość otworzenia konta na Kajmanach, dla innych praca w Dubaju i rozliczanie się według tamtejszego systemu podatkowego. Jak jest naprawdę?

 

Raj podatkowy: co to znaczy?

 

Raj podatkowy nie jest określeniem potocznym. Ma swoje encyklopedyczne i ekonomiczne znaczenie. Definiuje się go jako miejsce (kraj lub terytorium – np. stan w USA), w którym obowiązują bardzo korzystne warunki podatkowe dla osób fizycznych i prawnych – podatek dochodowy jest bardzo niski albo można go całkowicie uniknąć.

 

Na określenie takich miejsc stosuje się też inne nazwy: azyl podatkowy, oaza podatkowa lub tax haven z języka angielskiego. Wykorzystywane jest określenie „off shore” ze względu na to, że takie raje podatkowe na świecie często położone są na wyspach.

 

Organizacja OECD opisuje tax haven jako państwo, które ustala niski podatek lub nie nakłada go wcale, a korporacje wykorzystują ten fakt w celu uniknięcia opłat, które w innych krajach są bardzo wysokie. OECD wyróżnia także kluczowe cechy takich miejsc (oprócz samej wysokości podatku): brak efektywnej wymiany informacji, brak transparentności w funkcjonowaniu przepisów ustawodawczych, prawnych lub administracyjnych. Te wytyczne stały się podstawą do tworzenia list krajów, prowadzących szkodliwe działania w zakresie konkurencji podatkowej (od podatku dochodowego).

 

Z kolei można napotkać także opinie, iż raje podatkowe to miejsca o korzystnych uwarunkowaniach podatkowych, które po prostu wynegocjowały bardzo dobre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, są to również państwa o wysoko rozwiniętym sektorze bankowym i stabilnej gospodarce.

 

Raje podatkowe w Europie i na świecie

 

Państwa bez podatków lub o ustalonym minimalnym podatku dochodowym przez swoją indywidualną politykę są różnie postrzegane na arenie miedzynardowej. Ministerstwo do spraw finansów regularnie wydaje rozporządzenie w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

 

Lista rajów podatkowych tego typu obejmuje 26 państw oraz terytoriów, między innymi: Księstwo Andory, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Królestwo Bahrajnu, Wyspy Cooka, Grenadę, Sark, Hongkong i Makau – Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej, Księstwo Monako, Republikę Panamy.

 

Firma w raju podatkowym

 

Kraje bez podatku dochodowego pozyskują wielu zagranicznych inwestorów. Taki jest właśnie cel tych państw – pragną przyciągnąć i zatrzymać zewnętrzny kapitał. Przedsiębiorstwa, które się na to decydują, mogą wiele zaoszczędzić, a odpowiednie planowanie tego typu wydatków nazywa się optymalizacją podatkową.

 

Jednak dla krajów macierzystych jest to bardzo niekorzystne zjawisko, powodujące odpływ znacznej gotówki ze skarbu państwa.

 

Przeczytaj także: