Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Rekrutacja IT: Hackathon

2020-03-25

Imprezy dla fanów muzyki country czy dla tych, którzy prowadzą równoległe życie w strefie science-fiction, zloty lekarzy, lektorów czy dentystów to już standard. Na takich wydarzeniach spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach, pojawia się możliwość dyskusji, poznania nowinek z branży. Czy są specjalne zgrupowania dla programistów?

 

Hackathon – co to jest

 

Hackathon, inaczej maraton programowania, to zgromadzenie, na którym spotykają się specjaliści z branży IT. Rywalizują między sobą, wykonując zadanie zlecone przez organizatorów. Bardzo często spotkania programistów odbywają się w weekendy, w przygotowanych do tego miejscach, ale równie popularne są hackathony online. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mają na przykład 24 godziny na stworzenie aplikacji, programu albo rozwiązanie konkretnego problemu. 

 

Hackathony to bardzo dobra metoda rekrutacji pracowników, a także rozwiązywania zagadnień z zakresu szeroko pojętego IT. Mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i różnego rodzaju potentatów. Na spotkaniach jako uczestnicy gromadzą się osoby posiadające konkretną wiedzę i umiejętności, chcące wykazać się przed organizatorami i jury. Dzięki temu pracodawcy mogą obserwować, czyje działania wyróżniają sią spośród tłumu, mogą wyłonić najlepszych. 

 

Hackathon – zalety

 

To przede wszystkim miejsce spotkania specjalistów, najróżniejszego szczebla – tych dopiero stawiających pierwsze kroki w programowaniu, a także szeroko rozpoznawanych autorytetów i mentorów. Są oni gośćmi takich wydarzeń, często dzielą się wiedzą, doświadczeniem, spostrzeżeniami.

 

Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego zwiększają swoją wartość na rynku pracy. Stają się bardziej rozpoznawalni. Tym, którym nie uda się osiągnąć podium, sam udział w wydarzeniu i tak daje bardzo wiele. To nie tylko możliwość zdobycia kontaktów, ale także ważne doświadczenie, które umieszczone w CV z pewnością zadziała na korzyść kandydata poszukującego zatrudnienia. 

 

To duża szansa na pokazanie swoich umiejętności dla kobiet w branży IT. Czasami, ze względu na panujące stereotypy, ciężko im przebić się podczas standardowej rekrutacji. Udział w hackathonie jest dla nich dodatkowym atutem oraz okazją, by zmierzyć się z konkurencją, nie na poziomie walki płciowej, ale prawdziwych zawodowych kompetencji.

 

Hackathony to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców: otrzymują produkt, technologię, model działania, rozwiązanie problemu. Mają możliwość rekrutacji najlepszych spośród szerokiego grona specjalistów. Uczestnicy z kolei zyskują doświadczenie, kontakty, a w razie wygranej także znaczące nagrody.  

 

Przeczytaj także: