Siedzisz w pracy po godzinach? Nie licz na większą produktywność 2016-08-31

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Expert Market, najbardziej produktywni pracownicy pochodzą z krajów, w których pracuje się najmniej. Skąd więc jeszcze u wielu z nas taki kult pracy po godzinach?

 

Badania brytyjskiej firmy pokazują, że w aż 7 na 10 krajów z najwyższym wskaźnikiem PKB jest jednocześnie wprowadzony najkrótszy tydzień pracy. Wśród 36 przebadanych państw najbardziej produktywni okazali się Luksemburczycy. Średnio pracują oni 1643 godziny w roku, co – biorąc pod uwagę wysokość tamtejszego PKB – przekłada się na 228,55 zł godzinnej produktywności. Wśród wszystkich krajów biorących udział w badaniu, Polska znalazła się w ostatniej dziesiątce zestawienia, zajmując 7. miejsce od końca. W naszym kraju pracujemy średnio 1923 godziny rocznie, wypracowując w ten sposób jednie 52,5 zł/h. Niska produktywność w Polsce wynika głównie z zapóźnień technologicznych i słabej organizacji pracy. Siedzenie w pracy po godzinach natomiast nie (zawsze) popłaca.

 

Częste nadgodziny nie tylko zmniejszają produktywność pracownika. Brak odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym może przyczynić się do szybszego wypalenia zawodowego, większego stresu i narastającego poczucia frustracji.

 

W dłuższym terminie niezadowolenie pracownika z pewnością zacznie przekładać się także na funkcjonowanie całej organizacji. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dbać o higienę pracy, zachowując właściwy balans pomiędzy pracą i życiem prywatnym.

 

Dlaczego jest to tak ważne? Warto powołać się na kilka z wybranych powodów, które wskazał kiedyś A.P.J. Abdul Kalam, naukowiec i prezydent Indii w latach 2002-2007. Od każdej z tych reguł istnieją zapewne wyjątki i należy podchodzić do nich z rozsądkiem. Niemniej jednak warto je przeczytać i przeanalizować je pod kątem własnego życia zawodowego:

 

  • Praca jest niekończącym się procesem, który nigdy nie będzie skończony.
  • Interes twojego klienta jest równie ważny co twojej rodziny.
  • Jeśli coś złego stanie się w Twoim życiu, ani twój szef, ani klient nie zaoferuje ci pomocnej dłoni. Zrobi to twoja rodzina.
  • Życie to nie tylko praca, biuro i klienci, jest znacznie więcej do przeżycia.
  • W życiu trzeba znaleźć czas na spędzanie wolnych chwil z bliskimi, rozrywkę, aktywność fizyczną i relaks. Nie można pozwolić, aby było ono pozbawione sensu.
  • Osoba, która pozostaje w biurze do późna nie jest pracowitą osobą. Zamiast tego jest niekompetentnym i nieefektywnym głupcem, który nie wie jak zarządzać pracą w określonym czasie.
  • Nie po to ciężko studiowałeś, aby stać się maszyną.
  • Jeśli twój szef zmusza cię do ciężkiej pracy po godzinach, musi być nieefektywny, a jego życie jest pozbawione sensu.

Zwracając uwagę na odpowiednią długość godzin pracy dobrze jest też wziąć pod uwagę wyjątki, które czasem się zdarzają. W każdej organizacji, nawet w tej najbardziej wyczulonej na odpowiednią długość godzin pracy, zdarzają się sytuacje, w których dany projekt bądź zadanie wymaga spędzenia dłuższego niż zwykle czasu w pracy. Niezwykle istotne jest jednak, aby wymagając od pracownika czasowo większej wydajności zadbać również o to, aby mógł on w przyszłości „odebrać” dodatkowe godziny np. w postaci możliwości wcześniejszego wyjścia z pracy innego dnia bądź rekompensaty w postaci dodatkowego, należnego wynagrodzenia.

 

W wielu firmach coraz popularniejszy stają się elastyczne godziny pracy. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się w przypadku branż, w których ciężko jest zaplanować pracę w określonych godzinach lub specyfika projektu wymaga od pracownika dyspozycyjności w mniej standardowych porach niż standardowa 9 – 17. Dzięki temu  pracownik ma możliwość samodzielnego zarządzania swoim czasem i jest w stanie pogodzić obowiązki życia prywatnego z pracą.

 

Na polskim rynku pracy powoli zaczynają zachodzić zmiany w podejściu do godzin pracy. Coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań, które dają obustronne korzyści. Pracownik może wykorzystywać czas, w którym normalnie przebywałby w biurze na załatwienie prywatnych spraw, a dzięki temu w pracy może lepiej skupić się na swoich obowiązkach. To z kolei przekłada się na wzrost jego efektywności, która jest ogromną zaletą dla pracodawcy – komentuje Aleksandra Biwald, Resource Project Manager w CONNECTIS_ .

 

Nie zawsze chodzi o to, żeby pracownik przepracował 8 godzin każdego dnia. Czasami warto pozwolić mu wyjść wcześniej z pracy, jeśli akurat nie ma pilnych obowiązków. Współpraca na partnerskich zasadach z pewnością zostanie doceniona przez każdego pracownika – dodaje ekspertka z CONNECTIS_.

Przeczytaj także:

Skomentuj