Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

 
Studia podyplomowe – do czego mogą Ci się przydać?

Jesteś absolwentem studiów I lub II stopnia? Posiadasz dyplom uczelni wyższej? Chcesz ugruntować zdobytą dotychczas wiedzę, a może nabyć specjalistyczne wykształcenie z zupełnie innej dziedziny? Znalazłeś się na rozstaju dróg zawodowych, a szanse awansu zwiększa podniesienie Twoich kwalifikacji? Odpowiedzią na wszystkie te pytania mogą być studia podyplomowe. Te są inwestycją w siebie i we własną przyszłość. Dla kogo są i ile trwają studia podyplomowe? Czym się kierować, wybierając właściwy kierunek i kiedy warto zdecydować się na tę formę kształcenia? 

 

Spis treści

Studia podyplomowe – co to?

 

Studia podyplomowe – w przeciwieństwie do studiów licencjackich czy magisterskich – w dalszym ciągu wydają się nie do końca odkrytą formą kształcenia. Tymczasem jest to propozycja dla kandydatów, którzy ukończyli co najmniej studia I stopnia, czyli posiadają już dyplom studiów wyższych. Absolwenci studiów wyższych bardzo często decydują się na rozpoczęcie studiów podyplomowych po to, by uzupełnić czy poszerzyć wiedzę zdobytą na studiach I stopnia. Wiedza ta, szczególnie na poziomie licencjata, może obejmować jedynie bardzo ogólnikowe zagadnienia i nie zapewni nam specjalistycznej wiedzy, której nośnikiem mogą być właśnie studia podyplomowe. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że tak zwana „podyplomówka” nie zawsze jest kontynuacją podjętej dotychczas nauki, a często dotyczy ona całkowicie innych zagadnień i ma niewiele wspólnego z ukończonym kierunkiem studiów. To właśnie dlatego studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać nową wiedzę i umiejętności oraz wyszkolić się w zupełnie innym niż dotychczas kierunku. Co więcej – studia podyplomowe to także mocna karta przetargowa, którą możemy posłużyć się w dotychczasowej pracy i wykorzystać ją podczas negocjacji o awans czy wyższe wynagrodzenie. 

 

Dla kogo studia podyplomowe?

 

Nie tylko studenci, którzy są w trakcie swojej edukacyjnej drogi, ale także absolwenci studiów wyższych bardzo często zadają sobie pytanie, dla kogo tak naprawdę są studia podyplomowe. Niekiedy możemy spotkać się z błędnym przekonaniem, że podyplomówka jest kolejnym etapem kształcenia, który następuje po ukończeniu studiów II stopnia. Tymczasem studia podyplomowe mogą zacząć zarówno absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich, jak i absolwenci studiów magisterskich. Nie ma znaczenia wiek słuchacza, ukończony poziom studiów czy ich kierunek. Na podyplomówkę często decydują się zarówno osoby młode, które dopiero uzyskały dyplom ukończenia studiów wyższych, jak i osoby dojrzałe, które mają na swoim koncie już wieloletni staż pracy, ale chciałyby na przykład poszerzyć dotychczasową wiedzę lub też nabyć umiejętności z zupełnie nowej dziedziny. 

 

Ogromną popularnością cieszą się studia podyplomowe dla nauczycieli. Jednocześnie to właśnie oni są jedną z największych grup słuchaczy decydujących się na poszerzenie kompetencji. Studia podyplomowe w ich przypadku to jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie dodatkowych uprawnień niezbędnych chociażby do awansu zawodowego czy objęcia kierowniczego stanowiska. Co więcej – zmiany struktury szkolnictwa czy pojawiające się w programie nowe przedmioty wymuszają na nauczycielach nieustanne doszkalanie się. 

 

Ile trwają studia podyplomowe?

 

Studia podyplomowe są formą kształcenia umożliwiającą zrealizowanie konkretnego kierunku w czasie znacznie krótszym niż chociażby studia magisterskie. 

 

Zgodnie z Art. 160 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry.

 

W praktyce to, ile trwają studia podyplomowe, jest uzależnione od zasad funkcjonowania konkretnej uczelni. Zazwyczaj edukacja na tak zwanej podyplomówce trwa rok, natomiast w przypadku niektórych jednostek mogą to być na przykład 3 semestry. Zjazdy odbywają się zwykle w weekendy, raz lub dwa razy w miesiącu.

 

Czy studia podyplomowe dają status studenta?

 

Osoby podejmujące edukację na studiach podyplomowych często zastanawiają się, czy tego rodzaju kształcenie daje im status studenta. Czy uczestnikom studiów podyplomowych przysługują takie same prawa, jak studentom? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewa rządowa strona Ministerstwa Edukacji i Nauki, z której wynika, że uczestnikowi studiów podyplomowych przysługuje miano słuchacza, ale nie studenta. 

 

Jak czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, w sekcji Ministerstwo Edukacji i Nauki:

 

„Studia podyplomowe stanowią inną niż studia wyższe (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie) formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Prawa studenta nabywa osoba przyjęta na studia wyższe z chwilą złożenia ślubowania. Uczestnik studiów podyplomowych nie jest studentem w rozumieniu ustawy, nie przysługują mu zatem prawa studenta, w tym prawo do stypendium”.

 

Oznacza to, że słuchaczowi studiów podyplomowych nie przysługują żadnego rodzaju studenckie zniżki czy wspomniane wyżej stypendia. 

 

Studia podyplomowe – jaki dają tytuł?

 

Tytuł licencjata, inżyniera, magistra – o ile w przypadku studiów wyższych I czy II stopnia ich zwieńczeniem jest uzyskanie odpowiedniego tytułu, o tyle w przypadku studiów podyplomowych wygląda to nieco inaczej. Zakończeniem tego etapu edukacji jest zwykle egzamin podyplomowy lub obrona pracy dyplomowej, czego potwierdzeniem jest stosowne świadectwo. Nie jest ono jednak jednoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia, a same studia podyplomowe nie dają żadnego dodatkowego tytułu. Czy w związku z tym, kształcenie tego typu ma w ogóle sens? 

 

W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości – fakt ukończenia studiów podyplomowych odnotowuje się w CV, co dla potencjalnego pracodawcy jest ważną informacją o samym kandydacie. 

 

Pamiętaj! 

 

Inwestowanie w rozwój osobisty, poszerzanie horyzontów i chęć zdobywania nowej wiedzy z pewnością zadziałają na naszą korzyść i pozwolą zdobyć przewagę nad konkurencją. 

 

Studia podyplomowe – jakie wybrać?

 

Niekiedy decyzja o rozpoczęciu studiów podyplomowych zapada bezpośrednio po uzyskaniu tytułu studiów wyższych, ale równie często chęć ukończenia podyplomówki pojawia się dopiero z wiekiem, gdy chcemy poszerzyć swoje kwalifikacje czy nawet się przebranżowić. W jednym przypadku studia podyplomowe mogą być więc kontynuacją rozpoczętej edukacji na studiach I czy II stopnia, w drugim – oferować nam zupełnie nową wiedzą i ściśle określoną specjalizację. Jakie studia podyplomowe wybrać i czym tak naprawdę warto się kierować? 

 

Decydując się na rozpoczęcie studiów podyplomowych, na początek najlepiej zastanowić się, co chcemy uzyskać poprzez ich ukończenie. Czy zależy nam na pogłębianiu zdobytej dotychczas wiedzy, czy może interesuje nas zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji? Odrębną kwestią są także studia podyplomowe dla nauczycieli, które często są jedyną drogą prowadzącą do awansu. Coraz popularniejsze stają się także studia podyplomowe po angielsku, które nie tylko dostarczają nam wiedzy, ale pozwalają także szlifować język obcy. Co również niezwykle ważne – absolwenci studiów podyplomowych anglojęzycznych będą mieli o wiele łatwiejszy start, jeśli chodzi o komunikację w języku biznesowym. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się także studia podyplomowe online, które umożliwiają zdobycie wiedzy bez wychodzenia z domu, za pomocą platform e-learningowych. 

 

Studia podyplomowe po licencjacie 

 

Pierwsza poważniejsza decyzja, która może mieć niemały wpływ na nasz rozwój zawodowy, dotyczy właśnie kierunku studiów licencjackich. Po 3-letniej edukacji, której zwieńczeniem jest obrona pracy i dyplom uczelni wyższej, nadchodzi czas na podjęcie decyzji co do dalszego toku kształcenia. Niekiedy zdarza się, że kierunek, który wybraliśmy na początku swojej drogi, nie do końca jest zgodny z naszymi zainteresowaniami i potrzebami. Innym razem wiedza zdobyta na studiach I stopnia jest po prostu zbyt ogólnikowa i nie daje nam podstaw, na których moglibyśmy oprzeć swoją pracę zawodową. Optymalnym rozwiązaniem zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mogą być właśnie studia podyplomowe po licencjacie. Podyplomówka to idealna alternatywa dla studiów magisterskich, która pozwoli nam nie tylko ugruntować wiedzę, ale także zdobyć specjalistyczne umiejętności z wąskiego obszaru i wykorzystać je w praktyce. 

 

Studia podyplomowe – rekrutacja

 

Rekrutacja na studia podyplomowe nie powinna nikomu przysporzyć większych trudności. Praktycznie wszystkie uczelnie umożliwiają rejestrację na studia online, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy zgłosić swoją kandydaturę na konkretny kierunek. Tradycyjna rejestracja będzie wymagała od nas złożenia w sekretariacie uczelni niezbędnych dokumentów. Zazwyczaj wśród nich znajdziemy podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, dyplom ukończenia studiów wyższych, ksero dowodu osobistego oraz zdjęcie legitymacyjne. W większości przypadków dopełnieniem procesu rejestracji będzie także uiszczenie opłaty wpisowej. 

 

Pamiętaj! 

 

Studia podyplomowe są studiami płatnymi, w związku z czym ich ukończenie zazwyczaj będzie wiązało się z pewnymi wydatkami. Niemniej w szczególnych przypadkach istnieje możliwość studiowania za darmo.

 

Dofinansowanie na studia podyplomowe – dla kogo?

 

Co do zasady, studia podyplomowe wiążą się z pewnymi kosztami. Zazwyczaj semestr studiów podyplomowych to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Dla niektórych może on być barierą nie do pokonania. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że możliwe są także studia podyplomowe za darmo. Takie oferuje niekiedy chociażby Ministerstwo Edukacji i Nauki otwierając dwusemestralne doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli. Bardzo często możliwe jest także uzyskanie dofinansowania do tego typu kształcenia. O wsparcie i dofinansowanie kosztów mogą ubiegać się przede wszystkim osoby bezrobotne i poszukujące pracy, a niekiedy także osoby po 40. bądź 45. roku życia. 

 

Pamiętaj! 

 

Ubiegając się o dofinansowanie studiów podyplomowych, właściwy wniosek oraz wymagane dokumenty należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. 

 

Studia podyplomowe – zalety 

 

Rozwój osobisty, ugruntowanie wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności i specjalizacji w konkretnej dziedzinie, a także poszerzenie horyzontów – to najczęściej wskazywane zalety, z jakimi wiąże się ukończenie studiów podyplomowych. Nie jest jednak tajemnicą, że podyplomówka bywa również kartą przetargową, którą możemy wykorzystać podczas rozmów rekrutacyjnych. W oczach pracodawców kandydat mogący pochwalić się świadectwem ukończenia studiów podyplomowych naprawdę dużo zyskuje. Owe świadectwo bardzo często staje się także przepustką do awansu czy czynnikiem będącym podstawą do negocjowania wyższego wynagrodzenia. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania na tym stanowisku to: Wykonanie napraw mechanicznych, elektrycznych, a także konserwujących i serwisowych na urządzeniach, maszynach i innych obiektach produkcyjnych; Rozwiązywanie problemów oraz skuteczna reakcja na awarie; Zakładanie instalacji elektrycznych oraz ich odpowiednie...
  • Tokarz / Frezer

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 700 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Poszukujemy Operatora Maszyn CNC z umiejętnościami: pracy na tokarce / frezarce; pracy zgodnie z rysunkami technicznymi;
  • Technik ds. uruchamiania i testów systemów

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Uruchamianie, oraz testy funkcjonalne i akceptacyjne złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy; Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych
  • Cieśla / Dekarz

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Wykonywanie prac stolarskich i dekarskich; Utrzymanie wysokiej jakości wykonywanych prac; Przestrzeganie przepisów BHP;
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.