Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

System pracy weekendowej - o czym warto wiedzieć?

2019-05-15

Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy dziesiątki ofert, takich jak „praca weekendowa - Warszawa”, „dam pracę dla studenta - weekendy”, „praca dodatkowa, weekendy”. Sprawdźmy, z czym wiąże się taki system pracy oraz jakie są jego plusy i minusy.

 

System pracy weekendowej - na czym polega?

 

Zgodnie z art. 144. Kodeksu pracy: „Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.”

 

Z czym wiąże się system pracy weekendowej? Przede wszystkim wprowadza się go jedynie na pisemny wniosek pracownika, co oznacza, że przełożony nie może takiego rozwiązania nikomu narzucić. Praca weekendowa może obejmować maksymalnie 12 godzin dziennie, ale może także trwać krócej, np. standardowe 8 godzin. Grafik niekoniecznie musi obejmować w ciągu miesiąca wszystkie piątki, soboty, niedziele i święta - wymiar pracy może być mniejszy. Informacja o wprowadzonym weekendowym systemie czasu pracy powinna znaleźć się w umowie o pracę.

 

Jakie oferty w tym systemie można znaleźć na portalach ogłoszeniowych? Najczęściej są związane z branżą usługową. Na weekendy zatrudnia się na przykład kelnerów, pomoc kuchenną, recepcjonistów, sprzedawców, animatorów do pracy z dziećmi, hostessy czy pracowników obsługi klienta w restauracjach szybkiej obsługi.

 

Weekendowy system czasu pracy - wady i zalety

 

Weekendowy czas pracy najczęściej preferują studenci. Takie rozwiązanie pozwala pogodzić zajęcia na uczelni z zarobkowaniem i zdobywaniem cennego zawodowego doświadczenia. Elastyczność i możliwość pogodzenia pracy z innymi obowiązkami to chyba najwyraźniejsze atuty pracy przez 3 dni w tygodniu. Poza studentami to bardzo ważne dla młodych matek, które w weekendy w opiece nad dzieckiem może zastąpić np. pracujący na pełny etat partner, dla uczniów czy osób traktujących weekendowe zajęcia jako dodatkowe źródło dochodu.

 

Jakie są wady pracy weekendowej? Przede wszystkim maksymalny czas wykonywania obowiązków to 36 godzin, więc nie ma możliwości, aby wypracować 40 godzin, czyli pełny etat, a co za tym idzie zarobki mogą być mniejsze. Wybór omawianego systemu nie będzie także trafny w przypadku osób, które nie cechują się dobrą organizacją własnego czasu.

 

Pogodzenie pracy zawodowej ze zbyt wieloma innymi obowiązkami wymaga elastyczności i bywa trudne. Co więcej, warto pamiętać, że dla większości społeczeństwa weekendy i święta to czas odpoczynku. Wychodzenie do pracy w niedzielny poranek, podczas kiedy pozostali domownicy piją ciepłą kawę, leniwie huśtając się w hamaku, może być bolesnym doświadczeniem.

 

Przeczytaj także: