Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tata na etacie – urlop ojcowski i inne uprawnienia

Tata na etacie – urlop ojcowski i inne uprawnienia

 
Tata na etacie – urlop ojcowski i inne uprawnienia

Każdy tata może skorzystać z dwóch tygodni wolnego na opiekę nad dzieckiem – jest to tzw. urlop ojcowski lub urlop tacierzyński. Ojciec ma też prawo do urlopu wychowawczego oraz do opieki nad dzieckiem.

 

Ile trwa urlop ojcowski?

 

Każdemu mężczyźnie wychowującemu dziecko przysługuje urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. Taki „urlop tatowy” można wykorzystać równocześnie z wykorzystywaniem urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Istnieje też możliwość skorzystania z tacierzyńskiego później, bowiem prawo do wolnego na opiekę przysługuje do ukończenia przez dziecko 2 lat.

 

„Urlop tatusiowy” można również podzielić, jednak na nie więcej niż dwie części. Każda z nich nie może być krótsza niż tydzień.

 

Wniosek o tacierzyński

 

Urlop dla ojca lub opiekuna dziecka nie jest obowiązkowy – to prawo, z którego można skorzystać po zgłoszeniu takiej chęci w firmie. Wniosek o tacierzyński należy złożyć co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić poprawnie złożone pismo. Nie może zatem odmówić udzielenia wolnego, gdyż byłoby to poważnym naruszeniem praw pracowniczych.

Narodziny dziecka – urlop dla ojca

 

Tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Jest to możliwe w przypadku zgonu matki dziecka w trakcie macierzyńskiego – wtedy ojciec wykorzystuje pozostałą część tego urlopu.

 

Nie tylko w takich okolicznościach ojciec dziecka ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Matka dziecka może bowiem zrezygnować z macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu wykorzysta tata wychowujący dziecko.

 

W takim wypadku konieczne jest oświadczenie woli rodzica. Pracodawca udziela ojcu dziecka urlopu na jego pisemny wniosek złożony w terminie 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Po wykorzystaniu łącznie przez mamę i tatę dziecka od 20 do 37 (w zależności od liczby urodzonych dzieci przy porodzie) tygodni urlopu macierzyńskiego, tata ma prawo do skorzystania z 32 lub 34 (w zależności od liczby urodzonych dzieci przy porodzie) tygodni urlopu rodzicielskiego. Rodzice mogą zatem zdecydować, kto z nich będzie sprawować opiekę nad dzieckiem w domu i po 14 tygodniach urlopu wykorzystanego przez kobietę, tata może zajmować się dzieckiem aż do roku w ramach urlopu macierzyńskiego.

 

Urlop wychowawczy

 

Pracujący tata może także pójść na urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy w wymiarze 35 miesięcy można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W wyjątkowych sytuacjach przysługiwać będzie 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Chodzi o sytuacje gdy:
• matka dziecka nie żyje;
• matka jest pozbawiona władzy rodzicielskiej lub ma ograniczoną władzę rodzicielską;
• matce nie przysługiwała władza rodzicielska.

 

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca musi udzielić takiego urlopu.

 

Tata na etacie – wolne na opiekę

 

Jedno z rodziców ma także prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem wynagrodzenia z tytułu opieki nad dzieckiem. Opieka przysługuje do ukończenia przez dziecko 14 roku życia, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Pracownik decyduje o sposobie wykorzystania opieki (godzinowa czy cały dzień) w pierwszym wniosku o jej udzielenie. W ten sposób tryb wykorzystania urlopu obowiązuje również drugiego rodzica lub opiekuna.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.