CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Zawody przyszłości 2010-09-15

Jeszcze kilka lat temu doradca zawodowy, makler giełdowy czy webmaster były zawodami, o których słyszeliśmy głównie w amerykańskich filmach. Nie minęło dużo czasu, by rozwijająca się gospodarka wykształciła zapotrzebowanie nie tylko na te, ale również i inne zawody uznawane w latach 80. za zawody przyszłości.

Jakie zawody możemy zaliczyć do grupy tych najbardziej poszukiwanych i cenionych w niedalekiej przyszłości? Która profesja dopiero pojawia się na rynku, a za kilka czy kilkanaście lat będzie niezwykle istotna?

Tuż przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej Specjaliści Rządowego Centrum Studiów Strategicznych wyodrębnili kilka obszarów gospodarki, w których dynamika rozwoju i zmian będzie największa. Są to:

    * informatyka, telekomunikacja, Internet i technologie informacyjne
    * biotechnologia i jej zastosowania
    * ochrona środowiska
    * eksploatacja morza i dna morskiego
    * obsługa procesów integracji regionalnej
    * nowoczesne operacje finansowe, elektroniczna bankowość, handel elektroniczny
    * ochrona zdrowia, kształtowanie postaw prozdrowotnych, domowa opieka
    * zdrowotna nad ludźmi starymi
    * informacja, kultura popularna, przemysł rozrywkowy
    * edukacja


Wprawdzie daleko nam jeszcze do najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, jednak już teraz nowoczesna technologia staje się i dla nas codziennością. Internet i telefonia komórkowa są podstawą działania niejednej firmy. Nic zatem dziwnego, że informatycy i teleinformatycy są wręcz rozchwytywani. Wygląda na to, że będzie tak również w przyszłości, jednak i oni będą musieli podporządkować się wymaganiom rynku. A ten zgodnie z trendem poszukiwania wszechstronnych specjalistów zgłasza zapotrzebowanie na mechatroników. Ten zawód, którego nazwa przywodzi na myśl skojarzenia rodem science fiction to nic innego jak połączenie mechanika, informatyka i elektronika. Słowem osoba, która pracuje wszędzie tam, gdzie zastosowanie ma skomplikowana aparatura.

Rozwój Internetu wiąże się z zapotrzebowaniem na specjalistów tworzących sieci komputerowe. Coraz więcej przedsiębiorstw chce mieć własne systemy szybkiej wymiany informacji, by usprawnić swe działanie.

Brakuje też webmasterów. W ich pracy nie chodzi już tylko o tworzenie stron internetowych będących tylko wizytówką firmy. Coraz częściej stają oni przed wyzwaniem tworzenia systemów, które usprawnią obsługę klientów lub całkowicie wyeliminują potrzebę spotkania z nim pozwalając oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Internet to dziś dla wielu podstawowe narzędzie do wykonywania operacji bankowych. Nic zatem dziwnego, że banki coraz bardziej poszukują osób, które będą potrafiły połączyć wiedzę bankowca i finansisty z obsługą klienta przez Internet. Rozwijać się też będzie doradztwo finansowe, ubezpieczeniowe czy inwestycyjne, bo Polacy coraz częściej zastanawiają się co zrobić z zarobionymi pieniędzmi i jak je korzystnie zainwestować.

W kierunku Internetu zmierza też handel. Sklepy internetowe zwielokrotniają swe zyski, by co roku bić kolejne rekordy sprzedaży. Według wszelkich prognoz wzrośnie też zapotrzebowanie na specjalistów świadczących usługi szkoleniowe, którzy będą w swej pracy wykorzystywać wiedzę z wielu dziedzin. Pojawią się także specjaliści, którzy szkolić będą na odległość.

W związku z takimi zmianami na brak zajęcia nie będą narzekać też psycholodzy i psychoterapeuci, którzy wielu będą musieli pomoc zaakceptować zachodzące zmiany i dostosować się do nowych realiów i wymagań rynku pracy. Zawodem pokrewnym, który już teraz jest bardzo poszukiwany jest negocjator. I to zarówno specjalista od rokowań z przestępcami, jak i negocjator pomagający negocjować warunki finansowe dużych transakcji.

Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o osobach, które będą zbierać i gromadzić informacje o potencjalnych partnerach w biznesie. Ci swego rodzaju detektywi czy specjaliści od wywiadu gospodarczego są poszukiwani przez duże koncerny na całym świecie. Podobnie jak tzw. „mystery client”. Zawód ten nie doczekał się jeszcze polskiego odpowiednika. Praca ta polega na sprawdzaniu jakości świadczonych przez firmę usług, jednak nie poprzez badanie opinii klientów, lecz poprzez podstawienie „tajnego klienta”. Osoba ta ma za zadanie sprawdzać jak pracownicy traktują przeciętnego klienta, a wszystkie nieprawidłowości odnotować w raporcie.

Rozwijać się też będą dziedziny związane z szeroko pojętym spędzaniem wolnego czasu. Dobre czasy czekają biura podróży, które będą potrafiły przystosować się do wymagań klientów. A te będą rosły, stąd pojawiają się już agenci turystyczni, którzy urlop „szyją na miarę”. Wprawdzie na razie korzystają z ich usług jeszcze ci najbardziej zamożni, jednak w niedalekiej przyszłości przeciętny Kowalski też będzie chciał skorzystać z oferty, która stanowi odpowiedź na jego wymagania i oczekiwania.

Jeśli przejmiemy zachodni model spędzania czasu wolnego to czeka nas też powstawanie swoistych centrów rozrywkowych, które kompleksowo zapełnią czas wolny. A o to, by ich klienci się nie nudzili dbać będzie specjalna osoba, specjalista od organizacji czasu wolnego. Brzmi znajomo? Powrót „kaowców” nam nie grozi, gdyż zadania tych specjalistów będą zupełnie odpolitycznione.

Wraz ze wzrostem poziomu życia rozwijać się będą wszelkiego rodzaju usługi, na które teraz społeczeństwo nie może sobie pozwolić, a które wiążą się z naszymi pupilami. Hotele dla zwierząt istnieją już teraz. Pojawiają się firmy świadczące usługi pogrzebowe.. Nie braknie też swego rodzaju salonów piękności dla zwierząt.

Wraz ze starzeniem się osób, które nie będą zdane tylko i wyłącznie na państwowe świadczenia emerytalne czeka nas wzrost zapotrzebowania na usługi związane z opieką nad tymi osobami. Powstaną domy opieki, w których starsze osoby zostaną otoczone fachową opieką, a przy tym nie zostaną pozbawione przekonania o tym, że nadal są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Stąd pracy dla dietetyków, rehabilitantów, fizjoterapeutów też nie powinno zabraknąć.

W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o ważnych i rozwojowych dziedzinach, jakimi są pozyskiwanie energii oraz logistyka. W tej pierwszej szczególnym zainteresowaniem pracodawców cieszyć się będą specjaliści od tzw. odnawialnych źródeł energii.

Dynamika rozwoju nowych technologii sprawia, że już teraz widać popyt na pracowników wszechstronnie wykształconych, posiadających wiedzę i doświadczenie charakterystyczne niekiedy dla kilku różnych dziedzin. Według przewidywań specjalistów zdolność utrzymania się na rynku pracy będą miały tylko te osoby, które błyskawicznie reagują na dokonujące się zmiany, stale będą się dokształcać oraz nie będą się bały zmieniać zawodu nawet kilka razy w swej karierze. Bo czasy, gdy karierę zawodową rozpoczynało się i kończyło w tym samym zakładzie to już historia.

 

 

08.01.2007 - Zespół Praca.pl

Przeczytaj także:

Skomentuj