CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Florysta na topie 2010-09-21

Układanie bukietów i kompozycji kwiatowych to już dzisiaj sztuka, a profesjonalni floryści są doceniani i poszukiwani w całej Polsce. - Jeszcze przez długi czas będą mogli bez problemu znaleźć pracę - oceniają specjaliści.

Układanie kwiatów przestało być zajęciem dla każdego, a kwiaciarnie coraz częściej zamiast sprzedawców, poszukują fachowców potrafiących z kwiatów konstruować prawdziwe cacka. - Zawód florysty funkcjonuje w Polsce dopiero od niedawna i jeszcze przez długi czas rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie. W mojej placówce nie ma dnia, bym nie wywiesiła nowego ogłoszenia o pracę w tej profesji. Dodatkowo, nasi absolwenci mają szansę zdać egzamin w niemieckiej Izbie Rzemieślniczej, a on otwiera im drogę do zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Małgorzata Bukalska, właścicielka Polskiej Szkoły Florystycznej z Poznania.

Tyle, że do zdania takiego egzaminu potrzebne jest przynajmniej pięć lat nauki i opanowanie tajników rozpoznawania jakości kwiatów, ich codziennej pielęgnacji, pakowania w zależności od sezonu, układania bukietów, zasad kompozycji czy elementów botaniki. - Niezbędna jest także wiedza z zakresu historii sztuki, kulturoznawstwa, a nawet religioznawstwa. Dlaczego? Proszę sobie wyobrazić sytuację, że przychodzi do nas klient, który mówi: "Mam dom w takim i takim stylu. Do tego w takim i takim kolorze z odpowiednio dobranymi materiałami. Chciałbym zamówić kwiaty, które będę się w nim dobrze prezentować". Tutaj samo zacięcie do układania bukietów nie wystarczy. Dodam tylko, że dzisiaj we florystyce obowiązują odrębne kanony w układaniu wiązanek ślubnych, żałobnych czy świątecznych - trzeba je znać - dodaje Bukalska.

Co ciekawe, najwięcej osób, które zapisują się na szkolenia florystyczne do szkół takich jak PSF rezygnuje z kontynuacji nauki już po pierwszym kursie. - Praca florysty jest wbrew pozorom bardzo ciężka. Owszem, pracuje się przy kwiatach, ale one przecież więdną, gniją. Trzeba je podcinać i konserwować, zabezpieczać donice, dobierać ziemię. Nie każdemu to pasuje - dodaje Bukalska. Tyle, że ten trud dzisiaj się opłaca. Florysta znajdzie pracę bez problemu i może zarobić nawet ok. 3 tys. zł. Warto więc zapisać się na podstawowy kurs (są prowadzone w każdym dużym mieście) i spróbować swoich sił w nowym zawodzie. - Nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji, ani wykształcenia. Florystyka, to rzemiosło, którego prawie każdy może się nauczyć - zapewnia Bukalska.

 

 

10.10.2007

Przeczytaj także:

Skomentuj