CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Praca po wolontariacie 2010-09-20

Planujesz poszukiwanie zatrudnienia za granicą? Zacznij od wolontariatu - dzięki niemu nawiążesz nowe kontakty, poznasz języki obce i zdobędziesz doświadczenie, które może przydać się w późniejszych staraniach o pracę.

Wolontariat zagraniczny cieszy się coraz większą popularnością. Bezpłatna praca na rzecz innych poza granicami kraju przyjmuje różne formy. Można zajmować się pomocą społeczną, pracując z dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi, można uczyć języka, budować szkoły, odnawiać zabytki, organizować imprezy artystyczne czy prowadzić warsztaty o zagrożeniu AIDS.

- Zacząłem pracę wolontariusza jeszcze w liceum. Najpierw byłem we Francji w domu spokojnej starości. Potem wyjeżdżałem jeszcze do Szwajcarii i Niemiec. Dzisiaj pracuję i to legalnie w Kanadzie, w domu opieki - opowiada 28-letni Marcin Kubat z Katowic, psycholog. Coraz więcej osób decyduje się na pójście w ślady Marcina. - To dobry początek na zaczepienie się poza granicami naszego kraju. Jeśli ktoś obawia się wyjechać, bo np. nie wie gdzie będzie spać, czy znajdzie pracę, niech zacznie od wolontariatu. Tutaj za pobyt odpowiada organizator, a w czasie trwania wyjazdu jest szansa na łapanie kontaktów i naukę języka. To później procentuje - dodaje Kubat.

Wolontariuszem zagranicznym może zostać osoba,która ukończyła 18 lat, zna w podstawowym stopniu język kraju do którego wyjeżdża lub język angielski. Czasem wymagane są szczepienia. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie (bywa, że na kampingach i w namiotach), wyżywienie lub kieszonkowe, a także zwrot pieniędzy za podróże służbowe. Jedyne koszty, które trzeba pokryć z własnej kieszeni (czasem pokrywa je organizator), to wiza, podróż do wybranego kraju i ubezpieczenie.

- Zwykle wyjeżdża się na 2-3 miesiące w okresie wakacyjnym, ale są też projekty krótsze lub dłuższe(nawet do roku). Każda organizacja ma swoje własne wymagania, więc lepiej się od razu zorientować. Pracuje się przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie - mówi Marcin. Aby wyjechać, trzeba wybrać interesujący nas projekt z bazy danych, wypełnić formularz aplikacyjny i wysłać go do organizacji wraz z listem motywacyjnym, cv ze zdjęciem, ewentualnymi referencjami, potwierdzeniem działalności społecznej oraz swoim adresem zwrotnym. Czasem konieczne będzie wstępne przygotowanie. Praca jest trudna, ale daje szansę na rozwój. Wszystkich chętnych zapraszamy na strony internetowe wybranych organizacji, które zajmują się wolontariatem zagranicznym:

- www.pah.org.pl
- www.jedenswiat.org.pl
- www.schuman.org.pl
- www.unvolunteers.org
- www.ecovolunteer.org
- www.volunteer.org.nz

 

 

13.11.2007

Przeczytaj także:

Skomentuj