Wybrana kategoria

Przegląd tygodnia 15-21.07.2019

2019-07-19

#RynekPracy
W odpowiedzi na postulaty obywateli , organizacji związków zawodowych i parlamentarzystów posłowie komisji polityki społecznej i rodziny jednogłośnie poparli projekt nowelizacji ustawy wyłączającej tzw. dodatek stażowy z podstawy wynagrodzenia minimalnego za pracę. Szczegóły znajdziecie na portalu PulsHR.

Pracodawcy i rekruterzy obecnie przywiązują wagę nie tylko do kompetencji czy umiejętności kandydatów, sprawdzają też dopasowanie do kultury organizacyjnej.
Warto więc dbać o to, co publikujemy w mediach społecznościowych. I nie chodzi o to, żeby nie być sobą, ale bardziej o to, żeby zadbać o swój wizerunek i brać odpowiedzialność za swoje zachowanie. Więcej dobrych rad znajdziecie tutaj.

Źródło PulsHR.

 

#LiczbaTygodnia
1780 to liczba ofert pracy w województwie łódzkim. Jeśli interesuje Was ten rejon – zajrzyjcie na naszą stronę – link tutaj.

#WartoWiedzieć
Z jednej strony wiele osób chce, by w ofertach pracy były podane widełki płacowe, a z drugiej strony mamy tajemnicę wynagrodzenia. Więc jak to w końcu jest?
Kwestia zarobków może budzić nie lada emocje, zwłaszcza kiedy dowiadujemy się, że osoba wykonująca te same obowiązki, otrzymuje wyższą pensję. Czy każdego obowiązuje tajemnica wynagrodzenia? Problem polega na tym, że ujawniając swoją wypłatę, możemy się liczyć nawet ze zwolnieniem. Czy jest to zgodne z prawem? Co zrobić, by mieć pewność, że w naszym zakładzie nie dochodzi do przypadków dyskryminacji płacowej.
W 2018 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Unii Europejskiej dotyczące danych osobowych (powszechnie zwane RODO). Według tej ustawy wynagrodzenie zaliczane jest do danych osobowych, a to oznacza, że administratorzy nie mają prawa ujawniać takich informacji osobom trzecim. Administratorem jest w tym wypadku osoba zatrudniająca, a nie zatrudniona. Natomiast coraz więcej pracodawców powołuje się na fakt ochrony danych osobowych i zawiera w umowie o pracę klauzulę poufności wynagrodzenia. Z tego powodu powszechnie uważa się, że podwładni nie powinni rozmawiać na temat swoich zarobków. Więcej informacji w naszej sekcji Kariera i Rozwój. 

#EksperciDlaPraca.pl
Rozmowy rekrutacyjne mają jedną poważną wadę - są przewidywalne. Kandydaci wiedzą, jakie pytania padną, a rekruterzy wiedzą, jakie odpowiedzi usłyszą. Dlatego wymyślono eventy rekrutacyjne. Na czym polegają? O tym mówi nam Bartłomiej Szmajdziński, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Grupie Hotelowej Orbis.

 


#NaszeGrupy
Zapraszamy do dołączenia do naszych grup na Facebooku. Tworzymy społeczności, w których wspieramy poszukujących pracy w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Jeśli szukacie ciekawych i dopasowanych ogłoszeń, chcecie podzielić się doświadczeniami, zainspirować .. do zobaczenia na grupie

Przeczytaj także: