Szukanie pracy – czy warto je rozpocząć pod koniec roku?

 
Szukanie pracy – czy warto je rozpocząć pod koniec roku?

Wiele osób uważa, że szukanie pracy na koniec roku, w listopadzie czy grudniu, to pomysł z góry skazany na niepowodzenie. Sprawdźmy, czy to fakt i rzeczywiście wysyłanie CV warto przełożyć na styczeń, czy może mit, bo każda pora jest dobra na poszukiwanie pracy.

 

Poszukiwanie pracy pod koniec roku

 

Zaczyna się grudzień, ty trzymasz w ręce wzór umowy wypowiedzenia o pracę i masz wielką ochotę, by jak najszybciej wypełnić dokument swoimi danymi i zacząć rozglądać się za nowym zajęciem? Oto kilka zalet i wad poszukiwania zatrudnienia na koniec roku.

 

  • zalety

 

Śledząc liczbę ogłoszeń, pojawiających się w poszczególnych miesiącach, można zauważyć, że są dwa okresy, kiedy ofert jest mniej. Mowa o wakacjach oraz właśnie końcówce roku. Wtedy rynek pracy nieco spowalnia. Niemniej są firmy, które decydują się prowadzić proces rekrutacji właśnie w tych okresach. Warto to wykorzystać i ubiegać się o pracę, gdy inni kandydaci wstrzymują się z wysyłaniem dokumentów aplikacyjnych, czekając na styczeń. Mniejsza konkurencja na rynku pracy to większe szanse na szybkie znalezienie posady. Co więcej, być może rekruterowi udzieli się świąteczna atmosfera i przychylniej spojrzy na dokumenty aplikacyjne?

 

W ostatnim kwartale roku część firm dysponuje też wolnymi środkami, które musi wykorzystać jak najszybciej i chce np. zatrudnić pracownika do końca grudnia. To kolejny argument za tym, że poszukiwanie pracy w tym okresie ma sens.

 

Co więcej, osoby bezrobotne powinny regularnie przeglądać ogłoszenia, nie zważając na okres w roku. Im dłużej pozostaje się bez pracy, tym trudniej powrócić do aktywności zawodowej, dlatego odkładanie wysyłania CV do stycznia niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

 

  • wady

 

Faktem jest jednak, że koniec roku to czas podsumowań, także tych budżetowych i w bardzo wielu przedsiębiorstwach po prostu nie ma czasu ani funduszy na prowadzenie rekrutacji. Jeśli więc masz pracę, którą chcesz zmienić, warto prowadzić poszukiwania nowego zajęcia, ale bez składania wypowiedzenia pod koniec roku. To bezpieczniejsza opcja, a komfort psychiczny i mniejszy stres związany z tym, że wciąż dysponujesz stałym źródłem dochodów, pozwolą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję, bez presji czasu. To bardzo ważne, zwłaszcza kiedy zdecydujesz się na przebranżowienie i szukasz pracy w zupełnie nieznany, Ci z doświadczenia zawodowego branży.

 

Kolejny minus to świąteczne urlopy. Korzystają z nich również osoby odpowiedzialne za nabór, przez co trudniej wybrać dogodny czas na umówienie rozmowy kwalifikacyjnej, a cała rekrutacja do pracy może przeciągnąć się aż do stycznia.

 

Podsumowując, każdy miesiąc ma swoje wady i zalety, jeśli chodzi o poszukiwanie zatrudnienia. Ważne, aby działać systematycznie i nie tracić motywacji.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty