Praca.pl Praca Informatyka / Administracja
Pracownik I-wszej linii wsparcia

Praca Pracownik I-wszej linii wsparcia najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Pracownik I-wszej linii wsparcia

Stanowisko pracownika I-wszej linii wsparcia funkcjonuje w przedsiębiorstwach posiadających złożony system informatyczny, gdzie niezwykle istotne jest szybkie i skuteczne reagowanie na zgłoszenia np. awarii. Stanowiska takie znajdują się w różnych sektorach, od IT, przez księgowość, po wsparcie działów operacyjnych w korporacjach z różnych branż. Pracownicy pierwszej linii wsparcia odpowiadają za pierwszy kontakt z użytkownikiem zgłaszającym problem. Do głównych zadań osoby na tym stanowisku należy więc diagnozowanie i rozwiązywanie problemów, zarówno w zakresie sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania, a także ewentualnie kierowanie użytkowników do innych działów np. reklamacji.

Pracownik i-szej linii wsparcia powinien nieustannie aktualizować swoją wiedzę techniczną / technologiczną np. poprzez uczestniczenie w szkoleniach (czasami organizują je sami pracodawcy). Na Praca.pl możesz zaaplikować na wiele stanowisk pracy przeznaczonych dla techników, inżynierów, specjalistów IT. Ustaw także Job Alert, by znaleźć wszystkie atrakcyjne oferty pracy spełniające Twoje oczekiwania.

Pracownik I-wszej linii wsparcia – co robi?

Pracownik I-wszej linii wsparcia jest pierwszym punktem kontaktu dla klientów (bądź czasami współpracowników, jeśli to dział wewnętrzny) zgłaszających problemy z oprogramowaniem czy sprzętem komputerowym. Jego głównym obowiązkiem jest zatem diagnozowanie i rozwiązywanie prostych problemów technicznych lub przekazywanie bardziej skomplikowanych przypadków do odpowiednich działów (np. działu reklamacji, opieki pozakupowej) lub specjalistów ds. wsparcia IT. Do wykonywania tego zawodu oczywiście niezbędna jest wiedza techniczna / technologiczna oraz dobra znajomość konkretnych produktów (sprzętu, systemów, aplikacji) oferowanych przez przedsiębiorstwo. W czasie pracy konsultant komunikuje się z klientem za pomocą telefonu lub komunikatora. Zdarza się, że firmy posiadające pierwszą linię wsparcia oferują pracownikom możliwość pracy zdalnej bądź hybrydowej. Warto mieć także na uwadze, że może być to praca zmianowa (niektóre linie wsparcia pracują całodobowo), niekiedy istnieje także możliwość pracy w ramach elastycznego grafiku.

Jak zostać specjalistą ds. I-wszej linii wsparcia

Największą szansę na pracę w tym zawodzie mają osoby z wykształceniem technicznym, najlepiej informatycznym (bądź innym, zależnie od specyfiki oferowanych produktów). W niektórych firmach wystarczy dyplom szkoły średniej (branżowej, technikum), inni pracodawcy zatrudniają studentów informatyki i absolwentów studiów wyższych. Sporym atutem jest doświadczenie na podobnym stanowisku, a także w działach obsługi klientów. Co ważne, kandydaci do pracy powinni wykazywać się dobrą znajomością systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz umiejętnościami w zakresie rozwiązywania problemów technicznych. Istotne, by do problemów zgłaszanych przez klienta podchodzić kreatywnie. Wyobraźnia techniczna jest cenna o tyle, iż klient często nie wie, co jest przyczyną awarii lub jaki popełnia błąd. To pracownik wsparcia technicznego musi umieć rozpoznać prawdopodobne przyczyny kłopotów ze sprzętem / oprogramowaniem. W pracy tej sprawdzą się więc osoby komunikatywne, odporne na stres, cierpliwe i potrafiące pracować pod presją czasu.

Ile zarabia pracownik I-wszej linii wsparcia?

Pensje na tym stanowisku mogą się być różne, jednak pracownicy techniczni zwykle mogą liczyć na konkurencyjne stawki, zwłaszcza w firmach z branży IT, a także w korporacjach posiadających rozbudowane działy wsparcia technicznego. Sporym atutem jest też często spotykany bogaty pakiet benefitów (prywatne ubezpieczenie zdrowotne, służbowy komputer i telefon, dofinansowanie do posiłków, karnety sportowe, dostęp do szkoleń rozwijających umiejętności czy elastyczny model pracy). Ile można zarobić? Jak podaje wynagrodzenia.pl (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) mediana płac na stanowisku specjalisty wsparcia technicznego średniego stopnia wynosi 6360 zł brutto na miesiąc.

Najnowsze oferty pracy dla pracownika I-wszej linii wsparcia

Na naszym portalu Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla osób z wykształceniem technicznym oraz na stanowiska związane z obsługą klienta. W każdym ogłoszeniu zobaczysz opis stanowiska, a także wymagania pracodawców. Zwróć uwagę na proponowane warunki zatrudnienia: nie zawsze jest to umowa o pracę. Pamiętaj także o skorzystaniu z Kreatora CV do przygotowania dobrego życiorysu zawodowego!

Praca pracownik I-wszej linii wsparcia – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie są kluczowe zadania pracownika I-wszej linii wsparcia?

Do podstawowych zadań pracownika pierwszej linii wsparcia technicznego należy m.in. reagowanie na zgłoszenia awarii czy problemów związanych z IT, diagnozowanie błędów oraz rozwiązywanie problemów technicznych bądź kierowanie użytkownika sprzętu/systemu do innych działów firmy np. działu wparcia technicznego czy działu reklamacji. Techniczne wsparcie użytkowników odbywa się zwykle za pomocą telefonu lub czatu, w przestrzeni biurowej albo home office.

  • Jakie powinienem/powinnam mieć kwalifikacje i umiejętności, żeby zostać pracownikiem I-wszej linii wsparcia?

Zazwyczaj pracodawcy wymagają od kandydatów odpowiedniego wykształcenia technicznego na poziomie średnim albo wyższym. Wymogiem może być też doświadczenie na podobnym stanowisku, w dziale IT lub w dziale obsługi klienta. Ogromnym atutem, znacząco podnoszącym także zarobki, mogą być umiejętności językowe, gdyż wiele korporacji działających w Polsce obsługuje zagranicznych klientów. Warto pamiętać, że rekrutacja na to stanowisko często obejmuje weryfikację wiedzy technicznej i umiejętności praktycznych, oraz ewentualnie kompetencji językowych.