Praca.pl Praca Medycyna / Opieka zdrowotna
Technik Elektroradiolog

Praca Technik Elektroradiolog najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Technik Elektroradiolog

Technik elektroradiolog to stanowisko w dziedzinie diagnostyki obrazowej. Żeby wykonywać tę pracę, niezbędne jest wykształcenie kierunkowe – technik elektroradiolog, a często także ukończenia kursu ochrony radiologicznej. Technicy elektroradiologii mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach medycznych, m.in. w szpitalach, centrach diagnostycznych oraz wybranych centrach stomatologii, w których są wykonywane zdjęcia stomatologiczne RTG, punktowe RTG czy pantomogram. Główny obowiązek osoby na tym stanowisku to właśnie wykonywanie badań radiologicznych, niemniej oprócz tego ma za zadanie przygotowywanie pacjentów do badań, nadzorowanie obiegu dokumentacji medycznej oraz archiwizacja zdjęć i wydawanie różnego rodzaju dokumentów pacjentom. Żeby pracować jako technik elektroradiolog, trzeba dobrze znać funkcje i metody obsługi sprzętu RTG, ale też mieć odpowiednie kompetencje miękkie. Często wymaga się gotowości do pracy w trybie zmianowym oraz umiejętności pracy w grupie. Elektroradiolog na co dzień ściśle współpracuje z lekarzami i innymi członkami personelu medycznego.

Technik elektroradiolog – co robi?

Technik elektroradiolog należy do personelu sprawującego opiekę medyczną nad pacjentem. Pracownik ten jest odpowiedzialny za wykonywanie badań diagnostycznych przy użyciu sprzętu RTG, takich jak zdjęcia rentgenowskie, pantomogramy czy tomografia komputerowa. Jego obowiązki obejmują również przygotowywanie pacjenta do zdjęcia. To bardzo ważny aspekt pracy radiologa, gdyż musi on zagwarantować odpowiednią ochronę radiologiczną pacjentowi, w tym poinstruować go, jak ma się zachowywać i przekazać mu odzież lub inne elementy ochronne. Ponadto technik zajmuje się przygotowywaniem stanowiska pracy, kalibruje i ustawia sprzęt, zajmuje się również archiwizacją fotografii, tworzeniem, uzupełnianiem i przekazywaniem lekarzom dokumentacji medycznej oraz wydawaniem wyników badań pacjentom.

Jak zostać technikiem elektroradiologiem?

Technicy elektroradiologii są pilnie poszukiwani w wielu placówkach medycznych i często mogą dołączyć do zespołu od ręki. Na rynku pracy powiawiają się propozycje pracy na cały etat, pracy tymczasowej i stałej. Z uwagi na profil tego zawodu, pracodawcy równie często oferują umowę o pracę, ale też zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie. Jak zatem wkroczyć na tę ścieżkę zawodową? Jak wspomniano na wstępie, konieczne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego z zakresu elektroradiologii, najlepiej na poziomie licencjatu. Osoby aspirujące do tej roli powinny również ukończyć kurs ochrony radiologicznej. Mile widzian​e jest doświadczenie w wykonywaniu badań radiologicznych, choć szansę na posadę mają także osoby początkujące w zawodzie. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu zdjęć RTG, a dopiero uzyskałeś / uzyskałaś tytuł technika, szukaj ofert pracy w portalu Praca.pl i aplikuj! Pracodawca zaproponuje Ci stanowisko juniorskie, w ramach którego szybko zdobędziesz doświadczenie i podniesiesz swoje umiejętności.

Stanowisko technika RTG – predyspozycje zawodowe

Najlepiej, jesli technik RTG posiada nie tylko umiejętności techniczne związane z zawodem, ale i pewne predyspozycje personalne. Cenieni są pracownicy wykazujący się dokładnością, odpowiedzialnością i umiejętnością ścisłej współpracy z innymi specjalistami medycznymi: lekarzami, dentystami, pielęgniarkami. Na co dzień istotna jest umiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu radiologicznego, z zachowaniem bezpieczeństwa własnego i pacjentów. Technik RTG musi również posiadać rozwinięte umiejętności komunikacyjne, aby efektywnie przygotowywać pacjentów do badań i wyjaśniać im procedury. Konieczna jest więc dobra znajomość języka polskiego.

Ile zarabia technik elektroradiologii?

Wysokość wynagrodzenia technika elektroradiologii zależy w znacznym stopniu od doświadczenia zawodowego i jego miejsca pracy. Bardzo często jednak technicy elektroradiologii pracujący w dużych, prywatnych centrach diagnostycznych  mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie. Jak podanie Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń mediana płacy miesięcznej technika RTG wynosi 4430 zł brutto.

Najnowsze oferty pracy dla technika elektroradiologa

Aktualne oferty pracy dla technika RTG znajdziesz na Praca.pl. Konieczne ustaw Job Alert dla tego zawodu, żeby nie przegapić żadnej atrakcyjnej możliwości pracy!

Praca technik elektroradiolog – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie są najważniejsze obowiązki w pracy technika elektroradiologa?

W zakresie obowiązków technika elektroradiologa leży przede wszystkim wykonywanie zdjęć rentgenowskich (na przykład zdjęć stomatologicznych i pantomogramów), a także przygotowanie pacjentów do badań radiologicznych informowanie ich o procedurze, a także zarządzanie dokumentacją medyczną. Technik elektroradiolog jest również odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie i ustawienie sprzętu radiologicznego. W pracy tej szczególnie ważna jest dbałość o zachowanie standardów bezpieczeństwa radiologicznego.

Czy zawód technika elektroradiologa daje możliwość elastycznych form zatrudnienia?

Tak, technicy elektroradiolodzy często mają możliwość wyboru rodzaju zatrudnienia. Mogą wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę, jednak często współpracują z różnymi placówkami medycznymi także w ramach zlecenia. Praca może być wykonywana w różnych centrach medycznych, w tym w wybranych centrach stomatologii, co daje technikom możliwość zdobycia doświadczenia w różnych obszarach diagnostyki obrazowej.