Zobacz więcej ofert pracy

Specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
1904 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 41202

Warunki pracy

Praca administracyjno-biurowa; obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie; używanie sprzętu biurowego (drukarka, kserokopiarka, niszczarka dokumentów, skaner; nietypowe godziny pracy (w tym dyżury); krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe; zagrożenie naciskami grup przestępczych; zagrożenie korupcją.
Pomieszczenia zakładu pracy uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy. Obiekt posiada dostosowane podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich przy wejściach do budynku. Drzwi wejściowe do budynku (wejście główne) pozwalają na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim. W gmachu Ministerstwa Finansów korytarze są przestronne, pozbawione progów, umożliwiające swobodne poruszanie się po nich osobom na wózkach inwalidzkich. Ponadto obiekt wyposażony jest w dźwigi osobowe z kabinami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych, a w biegach klatek schodowych zamontowano dodatkowo poręcze. Istnieje możliwość dostosowania stanowiska pracy do potrzeb indywidualnej niepełnosprawności.

Zakres zadań

  • Badanie i analizowanie przebiegu transakcji podejrzanych i ponadprogowych, w tym m.in. realizowanie pilnych procedur wstrzymania transakcji i żądania blokady rachunku oraz współudział w realizacji działań dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych.
  • Opracowywanie projektów zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, projektów powiadomień do organów kontroli skarbowej i organów ścigania oraz wniosków o kontrolę do organów podatkowych, z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych.
  • Przy zastosowaniu specjalistycznych programów komputerowych, opracowywanie projektów pism do instytucji obowiązanych i jednostek współpracujących zajmujących się zapobieganiem praniu pieniędzy oraz przeciwdziałaniem finansowaniu terroryzmu w zakresie prowadzonych analiz złożonych oraz weryfikowanie otrzymanych od nich informacji, jak również wysyłanie zapytań do zagranicznych odpowiedników Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
  • Opracowanie projektów zażaleń na postanowienia i zarządzenia prokuratury oraz opracowywanie i przesyłanie zapytań, do których dostęp wymaga posiadanie szczególnych uprawnień.
  • Koordynowanie działań pomiędzy instytucjami obowiązanymi a jednostkami współpracującymi w zakresie podjęcia czynności polegających na blokadach rachunków lub wstrzymaniu transakcji.
  • Opracowywanie sprawozdań, analiz, informacji i materiałów, przygotowywanie stanowiska do dokumentów i programów na poziomie międzyresortowym dotyczących działania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz sporządzanie prezentacji w języku polskim i językach obcych.
  • Przygotowywanie i przekazywanie uprawnionym instytucjom informacji zwrotnych o przekazanych zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw do prokuratury oraz przygotowywanie i przekazywanie materiałów.
  • Przygotowywanie dokumentacji spraw przekwalifikowanych na analizę pasywną, w celu przekazania ich do zbioru podręcznego departamentu, przygotowywanie i wprowadzanie danych do bazy oraz testowanie modeli i strumieni analitycznych na potrzeby m.in. automatycznej analizy transakcji progowych oraz testowanie i weryfikowanie nowych aplikacji analitycznych tworzonych na potrzeby departamentu.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe w zakresie ekonomii lub finansów lub nauk prawnych
doświadczenie zawodowe/staż pracy: 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze finansów lub podatków albo w instytucjach obowiązanych lub w administracji skarbowej lub w organach ścigania
  • Poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „tajne” lub zgoda na poddanie się procedurze uzyskania tego poświadczenia
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym reprezentowanie Ministerstwa Finansów w instytucjach europejskich w zakresie właściwości departamentu
  • Znajomość przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
  • Znajomość zasad funkcjonowania instrumentów rynku kapitałowego oraz rynku finansowego
  • Znajomość podstawowych przepisów prawa karnego i karno - skarbowego
  • Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu ochrony informacji niejawnych
  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność analizy i przetwarzania danych w arkuszu kalkulacyjnym
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość języka innego niż angielski na poziomie umożliwiającym posługiwanie się językiem w typowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych
  • Przeszkolenie w zakresie obsługi systemów: Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, podatkowych (SeRCe, RemDat, VIES, Polfisc)
  • Przeszkolenie w zakresie tworzenia zapytań w języku SQL
  • Przeszkolenie w zakresie obsługi oprogramowania do przetwarzania historii rachunków
  • Znajomość podstaw prawa cywilnego, handlowego, finansowego
  • Znajomość przepisów prawa międzynarodowego