Zobacz więcej ofert pracy

Starszy specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
924 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 85560

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • Praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie

  • Krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe

  • Zagrożenie korupcją

  • Częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

Zakres zadań

  • Prowadzi postępowania podatkowe w przypadku unikania opodatkowania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie dochodów (przychodów) wskazanych w art. 12, art. 13 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wydaje decyzje ustalające dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w Rozdziale 6a Działu III ustawy – Ordynacja podatkowa, w ramach ww. postępowań. Opracowuje w tych sprawach odpowiedzi na skargi i skargi kasacyjne do sądów administracyjnych oraz opracowuje projekty skarg kasacyjnych od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
  • Prowadzi postępowania w zakresie wydawania opinii zabezpieczających (ich zmiany, uchylenia) oraz wydaje decyzje określające warunki cofnięcia skutków unikania opodatkowania. Opracowuje w tych sprawach odpowiedzi na skargi i skargi kasacyjne do sądów administracyjnych oraz sporządza projekty skarg kasacyjnych od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
  • Opiniuje wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uzasadnionego przypuszczenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz środków ograniczających umowne korzyści oraz wnioski o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia, o której mowa w art. 26b ust. 1 o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie istnienia uzasadnionego przypuszczenia wydania decyzji z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej oraz środków ograniczających umowne korzyści.
  • Reprezentuje Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w postępowaniach sądowo-administracyjnych w sprawach uregulowanych w Rozdziałach 1, 2, 4 i 5 Działu IIIa Ordynacji podatkowej.
  • Analizuje informacje i opracowuje dokumenty wykorzystywane w projektowaniu założeń ustaw oraz ustaw związanych ze stosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz uczestniczy w procesie legislacyjnym w zakresie dotyczącym procedowanych projektów.
  • Identyfikuje struktury agresywnego planowania podatkowego oraz współpracuje międzynarodowo z administracjami podatkowymi innych krajów w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania
  • Prowadzi postępowania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wszystkich źródeł określonych w ustawie, podatku dochodowego od osób prawnych, innych podatków oraz podatków i opłat lokalnych (z wyłączeniem podatku od towarów i usług) oraz współpracuje w tym zakresie z Wydziałem Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania I i Wydziałem Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania II.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe na kierunku prawo lub administracja lub ekonomia
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego w obszarze prawa podatkowego lub w obszarze związanym z interpretacją przepisów prawa
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym formułowanie standardowych wypowiedzi dotyczących realizowanych zadań
  • Znajomość prawa podatkowego (Ordynacja podatkowa, CIT, PIT, PCC, podatek od spadków i darowizn, podatki i opłaty lokalne)
  • Znajomość zagadnień ekonomii i prawa gospodarczego
  • Umiejętność interpretacji i stosowania przepisów prawa
  • Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 306, 284 i 322)
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość problematyki międzynarodowego prawa podatkowego oraz współpracy międzynarodowej