Praca Lekarz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 248

Praca Lekarz

Lekarze o różnych specjalizacjach, a także lekarze POZ poszukiwani są w całej Polsce. Na rynku pracy nieustannie pojawiają się oferty zatrudnienia w szpitalach, przychodniach, poradniach, centrach medycznych, a także w specjalistycznych klinikach. Obowiązki wykonywane są na miejscu, z dojazdem do pacjenta, a coraz częściej także w formie teleporady. Do specjalizacji, w których szczególnie brakuje rąk do pracy, należą między innymi chirurgia, kardiologia, onkologia, okulistyka, dermatologia, laryngologia, ginekologia, ortopedia, pediatria, alergologia. Każda z tych specjalności wymaga odpowiedniego przygotowania medycznego, w tym ukończenia studiów medycznych oraz zdobycia odpowiedniej specjalizacji. Chętnie zatrudniani są też lekarze w trakcie specjalizacji. 

Masz wykształcenie medyczne, jesteś lekarzem i szukasz pracy dla dermatologa, lekarza chorób wewnętrznych, pediatry czy chirurga? Zacznij przeglądać najnowsze oferty pracy i znajdź wymarzone miejsce pracy.

Lekarz – co robi?

Lekarz diagnozuje, leczy i zapobiega chorobom oraz innym dolegliwościom zdrowotnym u pacjentów. Zakres ich obowiązków zależy w znacznym stopniu od specjalizacji. Lekarz na co dzień:

  • przyjmuje pacjentów i przeprowadza z nimi wywiad, 
  • przeprowadza badanie, 
  • interpretuje wyniki badań, 
  • stawia diagnozę, 
  • prowadzi leczenie, 
  • dobiera leki i inne metody leczenia, 
  • uzupełnia dokumentację medyczną, 
  • monitoruje stan pacjentów w placówce medycznej.

Oprócz bezpośredniej opieki nad pacjentami, lekarze mogą też uczestniczyć w badaniach medycznych, prowadzić edukację zdrowotną społeczeństwa oraz zarządzać placówkami opieki zdrowotnej czy chociażby własnym gabinetem lekarskim. 

Jest to samodzielne i niezwykle odpowiedzialne stanowisko, przez wielu uważane za misję społeczną.

Jak zostać lekarzem?

Lekarz to zawód regulowany, a droga do rozpoczęcia tej kariery jest długa i uważana za niełatwą. Kandydaci muszą przede wszystkim ukończyć studia wyższe medyczne na kierunku lekarskim lub stomatologicznym (zależnie od wybranej ścieżki zawodowej). Po studiach konieczne jest odbycie stażu lekarskiego, a następnie uzyskanie prawa wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego (w przypadku stomatologów jest to Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy). Specjalizację (I i II stopnia) w konkretnej dziedzinie medycyny można zdobyć po kilku kolejnych latach dodatkowego szkolenia i praktyki w wybranej dziedzinie medycyny. Proces ten wymaga ciągłego kształcenia i aktualizowania wiedzy, aby nadążyć za postępem w medycynie, który szczególnie w ostatnich latach jest niezwykle dynamiczny.

Pracownik medyczny – predyspozycje zawodowe

Lekarz powinien wykazywać się empatią, rozwiniętymi zdolnościami komunikacyjnymi oraz wysoką etyką zawodową. W tej profesji ogromne znaczenie może mieć też zdolność do szybkiego podejmowania decyzji i radzenia sobie ze stresem. Istotne są również umiejętności analityczne, spostrzegawczość, dociekliwość i wytrwałość. Lekarze muszą także umieć oddzielić życie prywatne od zawodowego, by sprostać emocjonalnemu wyzwaniu, jakim jest leczenie osób chorych.

Ile zarabia lekarz?

Lekarze na początku kariery zawodowej zwykle otrzymują znacznie niższe zarobki niż te osiągane po kilku latach pracy. Co więcej, wysokość wynagrodzenia znacznie podnosi specjalizacja. Zwykle więcej zarabiają też osoby prowadzące własne gabinety lekarskie oraz zatrudnione w specjalistycznych, prywatnych klinikach. Atrakcyjne wynagrodzenia dostępne są też szczególnie w trudnych i niszowych specjalizacjach jak chirurgia, onkologia czy nefrologia. Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2024 roku mediana miesięcznej pensji lekarza wynosi 8840 zł brutto.

Najnowsze oferty pracy dla lekarza

Szukasz ofert pracy dla lekarza ginekologa, lekarza kardiologa, lekarza dermatologa, a może radiologa, podologa czy chociażby asystent lekarza? A może interesuje Cię praca przedstawicielki medycznej, konsultanta medycznego czy asystentki stomatologicznej? Wiele atrakcyjnych ofert pracy w branżach medycznej i farmaceutycznej znajdziesz w naszym serwisie. Pamiętaj, by ustawić Job Alert dla wybranego stanowiska i regularnie aplikować!

Lekarz praca – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie są typowe godziny pracy dla lekarza?

Godziny pracy lekarza mogą się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Nieco inne będą  prywatnym gabinecie, a inne chociażby w szpitalu, w którym funkcjonują także dyżury nocne i opieka medyczna odbywa się całodobowo. W prywatnych klinikach godziny pracy są zazwyczaj bardziej regularne i zgodne z typowymi godzinami pracy biurowej. Wymiar czasu pracy może być uzgodniony indywidualnie, z możliwością pracy na pełen etat lub część etatu.

  • Jakie muszę mieć kwalifikacje, żeby zostać lekarzem rodzinnym?

Żeby zostać lekarzem rodzinnym, konieczne jest ukończenie studiów medycznych na kierunku lekarskim, a następnie odbycie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Dodatkowo, w Polsce lekarze muszą być zarejestrowani w odpowiedniej izbie lekarskiej, co uprawnia ich do wykonywania zawodu. W przypadku specjalizacji w medycynie rodzinnej warto posiadać dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne i empatię, które są kluczowe w codziennej pracy z pacjentami.