Lista stanowisk - Windykator

Polecane oferty - Prawo

Windykator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

W najszerszym ujęciu windykatorem jest osoba zajmująca się egzekwowaniem niespłaconych należności w imieniu wierzyciela i z jego upoważnienia. Prawo polskie nie reguluje w bezpośredni sposób ani definicji zawodu, ani też zakresu praw i obowiązków windykatorów. Z pewnością jednak windykatorzy zobowiązani są do postępowania w granicach prawa i jemu podlegają. W ich pracy wykorzystywane są między innymi przepisy kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu administracyjnego, kodeksu rodzinno-opiekuńczego i wielu innych aktów prawnych, ich dobór jest uzależniony od charakteru danej sytuacji. Niezwykle ważny jest fakt, iż windykator w zakresie swoich uprawnień jest raczej negocjatorem mającym na celu niedopuszczenie do zgłoszenia sprawy do sądu - w teorii więc działa on nie tylko w interesie wierzyciela, ale i dłużnika.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze windykatora nie stawia się ścisłych, formalnych wymogów, dających dostęp do wykonywania zawodu. Preferowane są jednak osoby posiadające wykształcenie wyższe - humanistyczne, najlepiej pozyskane w ramach studiów prawniczych, niekoniecznie zaś popartych aplikacją. Umiejętności negocjacyjne i znajomość technik perswazyjnych to największe atuty potencjalnych windykatorów - wewnętrzne szkolenie i pozyskiwane z czasem doświadczenie skupia się wokół tych właśnie umiejętności.


WARUNKI PRACY

Praca windykatora odbywa się w różnych miejscach, o różnym czasie. Kolejni klienci to kolejne wyzwania, dlatego też trudno sprecyzować miejsce i charakter pełnionych obowiązków. Praca windykatora to ciągłe negocjacje, częste kontakty pośrednie i bezpośrednie, pozyskiwanie informacji o dłużniku, etc.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne firmy windykacyjne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki windykatorów są zależne od ich osiągnięć - największy wpływ na ich wysokość ma system prowizyjny - od wartości długu przez nich egzekwowanego.

Praca Windykator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.