Kobiety w branży IT

 
Kobiety w branży IT

Choć popularność zawodu programistki wśród kobiet rośnie, wciąż stanowią one niewielki procent deweloperów oprogramowania. Znacznie częściej niż mężczyźni zatrudniane są na stanowiskach wspierających IT niż technicznych. Z czego wynika to, że koduje i administruje tak mało pań? Jak firmy mogą wspierać rozwój kobiet w IT?

 

Kobiety w IT – równe traktowanie?

 

Czy prawdą jest to, iż seksizm blokuje kobiety w rozwoju w branży IT? Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudnieni nie mogą być w żaden sposób dyskryminowani. W art. 18.3.a czytamy:

 

„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy”.

 

Oznacza to, że wszyscy powinni być rozliczani zgodnie z jakością wykonania powierzonych zadań. Płeć pracownika nie może mieć żadnego znaczenia, niezależnie od branży. Również, jeśli jest to akurat branża zdominowana przez mężczyzn, jak w przypadku IT.

 

Takie podejście, o ile częste wśród managerów i dyrektorów zarządzających całym zespołem, nie zawsze jest jednak respektowane przez wszystkich członków zespołu. Niestety wciąż zdarzają się firmy, w których panie nie są traktowane przez swoich kolegów poważnie, bądź ich praca podlega dodatkowej ocenie. Nie mówiąc już o seksistowskich żartach.

 

Opinie wielu kobiet w branży IT prezentują dwa skrajne podejścia do programistek czy testerek oprogramowania: z jednej strony nie dopuszcza się ich do „poważniejszych” zadań, a drugiej bywa tak, że kobieta zostaje tak bardzo włączona w zespół, że ten zapomina o tym, że ma do czynienia z kobietą. Efektem mogą być np. pełne mizoginii opinie wygłaszane na forum. Takie zachowanie kobietom przeszkadza, a ponieważ jest trudne do zmiany (zwłaszcza bez wsparcia ze strony organizacji), zdarza się, że panie wolą zrezygnować z pracy w branży IT i zająć się czymś innym.

 

Z analiz rynku pracy w USA (Bureau of Labor Statistics and Harvard, Business Publishing, via National Center for Women & Information Technology) wynika, że aż ¾ kobiet, które zaczynają pracę w IT, w końcu z tej ścieżki rezygnuje. Ten sam problem dotyczy inżynierii (rezygnuje 61%) i nauki (rezygnuje 53%). Seksizm to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi stykają się kobiety w IT.

 

Kobiety sukcesu w IT – jakość pracy koderki

 

Czy kobiety są lepsze, czy gorsze od mężczyzn w developingu? Według jednego z eksperymentów przeprowadzonych w GitHub (popularnym repozytorium dla programistów) kod pisany przez kobiety jest tak samo dobrze (a nawet lepiej) oceniany jak ten pisany przez mężczyzn.

 

W ramach eksperymentu kod stworzony przez panie osiągał współczynnik akceptacji 78,6%, a pisany przez mężczyzn – 74,6%. Działo się tak jednak jedynie wtedy, kiedy oceniający nie widział, jakiej płci jest twórca programu. Badacze w swoim eksperymencie zauważyli również, że kobiety realizowały mniej projektów jednocześnie i być może dlatego miały wyższy współczynnik akceptacji kodu. Ta hipoteza wymaga jednak dalszych badań.

 

Kodująca mama musi być na bieżąco

 

Branża IT niesie ze sobą wyzwania jeszcze innego kalibru, którym wielu kobietom trudno sprostać. To konieczność ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco. O ile pani pracująca np. w sprzedaży czy marketingu, po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym, po kilku dniach doszkalania i śledzenia nowych trendów może dość szybko podjąć się obowiązków, o tyle programistka, która zrobi sobie roczną czy dwuletnią przerwę, nie śledząc w tym czasie branży, po powrocie będzie daleko za resztą zespołu. Może nawet okazać się, że pracują oni już na zupełnie innym frameworku bądź w innych systemie.

 

Dlatego mama, która chce robić karierę w IT, powinna przygotować się na to, że nie tylko czeka ją intensywne doszkalanie, ale również, że będzie musiała dbać o aktualizowanie wiedzy również w czasie długiego urlopu.

 

Kobiety IT – czym się zajmują?

 

Co ciekawe, w Polsce nadal stosunkowo niewiele jest administratorek, podczas gdy w innych krajach Europy widać nieco większe zainteresowanie tym obszarem. Być może powodem jest wyższa bariera wejścia do zawodu (np. wciąż mała popularność studiów informatycznych u pań, stereotypy związane z pracą w IT).

 

Niemniej sytuacja kobiet w branży technologicznej szybko się zmienia. Jest to spowodowane między innymi ogromnym deficytem specjalistów IT na rynku. W podjęciu decyzji rozpoczęciu kariery pomagają inicjatywy i fundacje zrzeszające kobiety pracujące w tej branży, a także spotkania informacyjne czy wreszcie parytety w firmach. To jednak dopiero początek drogi.

 

Zanim doczekamy się znacznie większej liczby kobiet w IT, zapewne minie jeszcze sporo czasu. Na razie potrzebnych jest więcej kursów programowania dedykowanych kobietom, by przełamać uprzedzenia. W popularyzacji zawodu wśród pań pomagają także firmy, które dzięki identycznemu traktowaniu kobiet i mężczyzn i promowaniu braku stereotypowego postrzegania kobiet w IT przyczyniają się do wygaszania obaw.

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Service Desk Specialist

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    General duties: 1st level of support for system users in resolving requests; ticket queue management in the Jira system; cooperation with customers within METRO group (it's not a call center) timely data entry into the system in accordance with the designated SLA level; ongoing monitoring of the...
  • Expert Data Analysis

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Mission of Corporate Data Analysis Department: Be a reliable Business Intelligence and Sparing Partner for Corporate Procurement Team, Actively contribute to METRO’s Strategy implementation. What do we offer: An interesting and diversified job with a direct business impact, which offers various...
  • Inżynier ds. usług systemowych Data Centre

    OTTO Special Staffing   Holandia, 's Hertogenbosch   
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki Utrzymywanie serwerów i systemów; Rozwiązywanie problemów sprzętowych; Wdrażanie środków bezpieczeństwa; Dokumentowanie konfiguracji systemów; Wymagania Doświadczenie w pracy o podobnym profilu; Preferowane jest doświadczenie związane z obsługą Data Center; Znajomość...
  • Młodszy Specjalista ds. Analiz i Raportowania

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szamocka 6    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    2 godz.
    Praca w Szpitalu LUX MED Onkologia​ ul. Szamocka 6, 01-748 Warszawa.
  • Doświadczony specjalista ds. administracji serwerami / Doświadczona specjalistka ds. administracji serwerami

    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Administracja infrastrukturą serwerową – serwery, macierze; Administracja serwerami Linux – maszyny wirtualne i fizyczne, serwery web, Postfix, DNS; Monitoring sprzętu serwerowego oraz systemów; Backup środowisk; Tworzenie dokumentacji technicznej;
  • Programista – PL/SQL

    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    O projekcie W Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej: Projektujemy, implementujemy i wdrażamy zaawansowane systemy przetwarzania i wizualizacji danych dla sektora publicznego i prywatnego. Analizujemy dane z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi. Prowadzimy projekty biznesowe i...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.