Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

 
Dlaczego warto organizować warsztaty strategiczne i jaka jest w nich rola działu HR?

Warsztaty strategiczne – do czego służą?

 

Każda firma, by rozwijać się w branży, powinna opracowywać strategie ekspansji dopasowane do swoich możliwości i potrzeb. Metody przygotowania planów są różne, a jedną z nich są warsztaty strategiczne.

 

Na czym one polegają? To, mówiąc ogólnie, zebranie osób decyzyjnych w firmie, odbywające się co pewien okres (np. półrocze, rok), na którym analizuje się historię przedsiębiorstwa oraz wyznacza i precyzuje kierunki rozwoju. Zebrany w jednym miejscu zarząd oraz managerowie, liderzy zespołów przedstawiają sprawozdania ze swoich działań i w jednym miejscu debatują oraz opracowują zasady, na których opierać się będzie mapa do sukcesu firmy – plany finansowe, kadrowe, wizję przedsiębiorstwa itp.

 

Warsztat strategiczny – jak powinien wyglądać?

 

Forma warsztatów powinna być dopasowana do charakteru przedsiębiorstwa. Jednak można wyróżnić kilka podstawowych punktów, które są uniwersalne dla każdego spotkania (lub serii spotkań).

 

Po pierwsze należy opracować plan zebrania, wyznaczyć punkty oraz dokładnie określić cele, dla których przeprowadza się konkretny warsztat strategiczny – może to być na przykład modyfikacja strategii, określenie, jakie powinny być główne filary sukcesu, mapa myśli prowadząca do ich sformułowania. Te założenia należy przedstawić na początku zebrania, aby każdy miał jasność, w jakim kierunku ono podąża.

 

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie dotychczasowych decyzji, działań i ocenienie, jakie konsekwencje przyniosły przedsiębiorstwu. Następnie jest czas na burzę mózgów, analizę SWOT i wszelkie inne techniki pomagające opracować optymalne dla przedsiębiorstwa rozwiązania.

 

Do elementów warsztatów strategicznych należy również dołączyć metody wdrażania planów, sposoby ich weryfikacji itp. Ważne jest także, by sporządzić raporty z takich spotkań, w jak najbardziej czytelnej formie, by w razie wątpliwości móc sięgnąć do wypracowanych założeń w każdym momencie.

 

Mapa sukcesu firmy – rola działu HR

 

Mogłoby się wydawać, że najistotniejsze segmenty przedsiębiorstwa to dział produkcji, sprzedaży, finansowy. Nie należy jednak zapominać, że każdy z nich tworzony jest przez ludzi – którzy mają odpowiednie umiejętności, kwalifikacje, plany i określone drogi rozwoju. Dlatego tak ważne jest, by przy opracowywaniu strategii nie pomijać działu HR. Dysponuje on niezbędną wiedzą na temat kapitału ludzkiego w firmie. Dzięki niej będzie można najlepiej wykorzystać gromadzony w firmie potencjał i sprofilować go w kierunku nowej wizji przedsiębiorstwa.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kontroli Produkcji

    Roca Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Jeżeli posiadasz: wykształcenie min. średnie, bardzo dobra znajomość Excela, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku pracy w firmie produkcyjnej – mile widziane; zdolność szybkiego uczenia się, znajomość programu SAP (mile widziane), zdolności analityczne i sprawna praca ze...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Poznań, Posnania    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Kołobrzeg, Galeria Hosso    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • Recepcjonista / Recepcjonistka

    Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   6 000 - 11 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: check-in, check-out, w tym wystawianie faktur VAT; przyjmowanie i potwierdzanie rezerwacji telefonicznych, mailowych; bieżąca obsługa gości; PRACA STAŁA od zaraz;

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.