Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

 
Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

O co chodzi z Big Data?

 

W skrócie – o analizę danych. Dzięki erze technologii i informacji jesteśmy w stanie gromadzić ogromne ilości danych. Do 2020 roku tworzonych będzie 1,7 megabajtów informacji na sekundę na każdego człowieka na Ziemi –   w tym czasie zgromadzone będą już 44 petabajty danych. Królowa nauk – statystyka (która kłamie, ale przekonująco) – jest w stanie te dane przetwarzać i szukać między nimi połączeń i zależności. Po co? Po to, by redukować koszty, lepiej i pełniej docierać do informacji, precyzyjniej raportować, lepiej zarządzać, optymalizować, przewidywać i tworzyć nowe potencjały (np. w postaci rynków zbytu czy nowych produktów).

 

Big Data to nie tylko statystyka

 

Praca w Big Data nie oznacza, że trzeba być statystykiem i miłośnikiem korelacji (choć to pomaga). Nie jest to już zwykła praca analityka polegająca na łączeniu tabelek w Excelu. Aby przetworzyć taką ilość danych, potrzebne są przestrzenie dyskowe, odpowiedni sposób gromadzenia danych i ich agregowania, odpowiednie oprogramowanie, które je przetworzy, narzędzia, które te dane zwizualizują. Trzeba też osób, które wiedzą, co badać, jak badać
 i są na tyle kreatywne, że potrafią przełamać standardy i wpaść na pomysł badawczy.

 

W jakich branżach będą potrzebni specjaliści Big Data?

 

Z analizy Deutsche Bank przeprowadzonej w 2012 roku wynika, że Big Data będzie wykorzystywane w księgowości, IT, handlu, marketingu, zdrowiu, HR,  edukacji – innymi słowy: wszędzie. Analiza i przetwarzanie danych w ogromnych ilościach to przyszłość każdej branży i każdego obszaru działalności. Ostatnie lata były erą informacji i technologii – przyszłość ma być erą danych i ich przetwarzania. Według danych serwisu Wanted Analytics, popyt na pracowników z doświadczeniem w Big Data wzrósł w ciągu ubiegłego roku o kilkadziesiąt procent, np. administrator systemów – o 76%, Project Manager Big Data – o 123%.

 

Najwięcej pracowników z takim doświadczeniem poszukuje się w obszarach:

 

technologii i nauki: 27% ofert, przetwarzania informacji: 19% ofert, produkcji: 12% ofert, handlu: 9% ofert.

 

Dlaczego praca w Big Data jest sexy?

 

Mówi się o tym, że praca w Big Data jest najbardziej sexy karierą w XXI wieku. Dlaczego? Bo w Big Data jest i władza, i pieniądze. Jednak nie każdy jednak specjalista Big Data będzie zarządzał wielomilionowym wolumenem danych
 i kreował obszary badawcze.

 

W przeważającej większości praca w Big Data to następujące  stanowiska:


Data Scientist: osoba odpowiedzialna za analizę i interpretację danych (nie wystarczy wiedzieć, że związek istnieje, ale warto też zadać  odpowiednie pytania: „dlaczego?”, postawić i zbadać hipotezy).

Technical Architect: osoba odpowiedzialna za projektowanie infrastruktury sprzętowej i oprogramowania do analizy i przetwarzania danych – to administratorzy, programiści, projektanci webowi.

Inżynier Hadoop: Hadoop to projekt open source, tworzący szkielet oprogramowania umożliwiającego pracę z dużymi danymi – trzeba umieć na nim pracować, integrować go z innym oprogramowaniem, wdrażać, usprawniać itd.

 

Jakich osób poszukuje się w Big Data?

 

Praca w Big Data to różne obszary stanowisk – nie ma tu zatem jednego kompletu twardych umiejętności, które powinien mieć specjalista. Inne są wymagania wobec twórcy oprogramowania do analizy (inżyniera czy architekta), inne wobec administratora Hadoop, a jeszcze inne dla menedżera czuwającego nad stworzeniem określonego projektu.

Od każdego wymaga się jednak: analitycznego myślenia (zarówno w zakresie analizy, jak i interpretacji danych), kreatywności (by umieć szukać połączeń między pozornie niezwiązanymi danymi i szukać obszarów badawczych i porównawczych), elastyczności (głównie w zakresie umiejętności adaptacji do nowych projektów), szybkiego uczenia się (by móc łatwo wdrażać się w nowe procedury, oprogramowanie), pasji (bez śledzenia rynku i nowości, trudno zostać specjalistą).


Bycie specjalistą od Big Data oznacza zarówno duże pieniądze, bezpieczeństwo pracy, jak i pełne wyzwań zadania.  Chcesz mieć pracę, która zmienia ludzkie myślenie i życie? Zatem zainteresuj się Big Data.
znajomości języków (głównie angielskiego – bez tego nie można się rozwijać).

 

Ile można zarobić w Big Data?

 

W Polsce rynek specjalistów Big Data jest jak na razie na tyle świeży, że zarobki mają bardzo szerokie spektrum i są
 w większej mierze uzależnione od obszaru specjalizacji. W USA mediana wynagrodzenia wynosi już 103 tys. dolarów rocznie i nadal rośnie.


Z danych raportów płacowych (za Dziennikiem Polskim) wynika, że w Polsce specjalista Big Data zarabia około 10-12 tys. zł miesięcznie.

 

Jak zostać specjalistą Big Data?

 

Studia w tym zakresie już zostały w Polsce uruchomione. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oferuje 3,5-letnie interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu analizy danych. SGH oferuje podyplomowe studia o nazwie: inżynieria danych Big Data. Pojawia się też coraz więcej konferencji, seminariów i szkoleń. Oprócz studiów to staże i praktyki w korporacjach często otwierają drzwi tym, którzy chcą się uczyć i specjalizować  w tym modnym obszarze.

 

Pracownicy z doświadczeniem (developerzy, administratorzy baz danych, project managerowie) mogą szukać pracy w zespołach pracujących przy Big Data i w ten sposób – już w trakcie pracy – nabierać nowych umiejętności. To idealny czas na tego typu przekwalifikowanie się – jak na razie zaledwie 2-3 lata doświadczenia w tej branży wystarczają, by można było nazywać się ekspertem.

 

W zakresie technologii IT największe szanse na pracę w Big Data mają osoby znające takie języki programowania jak: Java, Scala, Python, R. Do tego przydaje się znajomość odpowiednich frameworków (np. Hadoop) i oprogramowania do pośredniczenia między źródłami i miejscami przechowywania danych (tzw. message broker). Jeśli chcesz pracować w Big Data, zainteresuj się zatem takimi pojęciami jak: Kafka, Flume, Hive, Impala, Spark, Storm, HBase.



 

3 nietypowe analizy Big Data

 

Praca w Big Data to nie tylko statystyka – to również jej wykorzystanie do niekiedy bardzo niezwykłych zastosowań:

Dobór biustonosza za pomocą Big Data – aplikacja stworzona przez programistów pozwala agregować dane podawane przez klientki sklepu z bielizną True&Co i dzięki temu tworzone są modele dopasowane kroju krojem i do rozmiaru biustonosza.

Big Data w służbie reklamy outdoorowej – to, że można analizować kliknięcia na stronach internetowych, wiemy nie od dziś, ale by śledzić to, ile i jakich osób zauważy billboard? Dzięki GPS, oprogramowaniu do eye-tracking i analizie ruchu ulicznego specjaliści Big Data są w stanie przewidzieć, ile osób rzeczywiście spojrzy na billboard!

Big Data pomaga zjeść świeże owoce – projekt Falling Fruit to interaktywna mapa, która gromadzi 615 typów drzew i krzewów owocowych w ponad 570 tys. lokalizacji. Analizując dane pogodowe klimatycznie, zmiane mieszkańców i kilka innych zmiennych, mapa sygnalizuje, gdzie w okolicy można znaleźć gotowe do spożycia owoce rosnące na „publicznym” drzewie.

 

5 ciekawostek o wykorzystaniu Big Data


Pilotażowy projekt realizowany w Kalifornii pozwolił przewidzieć obszary, w których zostanie dokonana zbrodnia 3 razy efektywniej niż standardowe metody („Raport mniejszości” to praktycznie teraźniejszość).


Dzięki analizie danych w zakresie profili zakupowych klientów typowa sieć handlowa może zwiększyć swój zysk o 60%.


Jedne z analiz wykazały, że jeśli pracownik niedawno dostał awans, a do tego zaczął rzadziej wychodzić na lunch z kolegami z pracy, to oznacza, że najprawdopodobniej szuka nowej pracy.


Z metaanaliz firmy Kaggle Inc. wynika, że najlepiej kupić używane auto w kolorze pomarańczowym – właściciele aut w takim kolorze dbają o nie bardziej niż właściciele aut czerwonych czy czarnych.


Dla typowej firmy z listy Fortune 100, poprawa zarządzania danymi zaledwie o 10% dałaby dodatkowy zysk 65 mln dolarów.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B   8 000 - 10 000 zł netto (+VAT)/mies.
    3 dni
    Jeżeli: wiesz jak budować autorytet, swoją wiedzą i doświadczeniem chcesz dzielić się z innymi, masz doświadczenie w sprzedaży i rekrutacji, chcesz rozwijać się w branży finansowej, ważne jest dla Ciebie tworzenie trwałych relacji, interesujesz się drugim człowiekiem, a ponadto wiesz...
  • Specjalista ds. finansowo-księgowych

    STOŁECZNE CENTRUM SPORTU AKTYWNA WARSZAWA   Warszawa, ul. Rozbrat 26    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: Główne odpowiedzialności: opracowywanie zbiorczego planu finansowego Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA; opracowywanie analiz, raportów, zestawień i opracowań związanych pracą działu finansowo – księgowego; udział w pracach związanych...
  • Doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN,opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Rzeszów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa na zastępstwo  pełny etat
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Analityk systemowy it

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL;współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych;projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych;tworzysz macierz STM (Source-Target-Matrix) na...
  • Ekspert ds. ryzyka kredytowego klienta mśp

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    ekspert  umowa o pracę
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:określasz i rozwijasz politykę kredytową wobec klientów Firm i Przedsiębiorstw (FiP),rozwijasz metody oceny ryzyka kredytowego związanego z finansowaniem klienta FiP,sporządzasz interpretacje przepisów dotyczących oceny ryzyka kredytowego,współpracujesz z...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.