Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Ubezpieczenia - branża dla kreatywnych?

Ubezpieczenia - branża dla kreatywnych?

 
Ubezpieczenia - branża dla kreatywnych?

Kto pracuje w ubezpieczeniach?


Przede wszystkim to branża dedykowana osobom, które potrafią łączyć dwie cechy – analityczny, racjonalny umysł z umiejętnością słuchania i budowaniem kontaktu z klientem. Najważniejsze cechy pracownika w tym sektorze opisuje Rafał Biernacki, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych Mentor S.A.: „W naszej firmie mamy dwie główne grupy pracowników. Część pracuje przede wszystkim analitycznie, w biurze, gdzie zajmuje się analizą zdarzeń, wycenami i kalkulacjami. Druga grupa pracuje bezpośrednio z klientem, gdzie wymagana jest umiejętność budowania zaufania, empatia. Obie grupy są mocno związane z klientem, bo nawet pracownicy analityczni muszą stale myśleć o potrzebach osób, które ubezpieczamy.

 

Specyfika tej branży polega na tym, że często rozmawiamy na tematy trudne, nierzadko musimy sami wpaść na to, jakie zabezpieczenie może być klientowi potrzebne, bo on sam nie potrafi tego do końca sprecyzować. Dlatego w tej branży odnajdują się osoby posiadające dużą zdolność rozumienia drugiego człowieka.”
Nowe obszary pracy w ubezpieczeniach

 

Czy w ubezpieczeniach jest miejsce na kreatywność?


Z przewidywań brokerów – takich jak Mentor S.A. – wyłania się obraz branży, którą w Polsce czeka w najbliższych latach duży rozwój. Zwłaszcza w obszarze ubezpieczeń instytucjonalnych. Wchodzimy w nowe sektory, pojawiają się nowe potrzeby klientów. Przykładowo, jeszcze kilka lat temu, ubezpieczenie od utraty zysku w branży medycznej praktycznie nie funkcjonowało. Dziś coraz więcej placówek sięga po te rozwiązania – tłumaczy Rafał Biernacki, który na co dzień zajmuje się ubezpieczeniami w tym obszarze. Rynek ubezpieczeń w Polsce nadal ma wiele do nadrobienia w stosunku do rynków zachodnich. Z jednej strony barierą są finanse, ale z drugiej nasza mentalność. Dopiero uczymy się, by nie być jak przysłowiowy Polak „mądrymi po szkodzie – dodaje ekspert.

 

Ubezpieczenia a nowe technologie


Nowe technologie nie omijają sektora ubezpieczeń. A to stwarza pole dla osób związanych zarówno z całą infrastrukturą IT, jak i tych, które odpowiadają za wymyślanie i projektowanie aplikacji. Pomysł na aplikację MedRisk* pojawił się z potrzeby naszych klientów, ale to zespół Mentor S.A. musiał tak naprawdę problemy klientów opisać i znaleźć sposób na ich efektywne rozwiązanie – tłumaczy Rafał Biernacki.
* program do usprawnienia mechanizmów zarządzania ryzykiem w szpitalach i placówkach medycznych – przyp. red.

 

Ubezpieczenia jako druga kariera? Dlaczego nie?


A czy sektor ubezpieczeń jest otwarty na osoby, które chcą zmienić ścieżkę kariery? Choć zdecydowanie łatwiej rozpocząć pracę w tym sektorze osobom po studiach lub z niewielkim doświadczeniem, to wiele firm nie zamyka się na pracowników, którzy chcą się przekwalifikować.

 

Doświadczenie w pracy analitycznej oraz w pracy z ludźmi jest dla nas dużym atutem – wyjaśnia Rafał Biernacki z Mentor S.A. Często taka osoba może wnieść do firmy unikalne doświadczenie, które będzie pozwalało na stworzenie nowych produktów czy ofert lub zmianę podejścia do budowania relacji z klientem w danym sektorze, w którym osoba ta ma doświadczenie – dodaje ekspert.


W sektorze ubezpieczeń widać też zainteresowanie osobami, które w jakimś stopniu były odpowiedzialne za nawiązywanie umów ubezpieczeniowych dla swoich firm. Tacy pracownicy pozwalają spojrzeć na ofertę ubezpieczeniową oczami klienta, co pozwala ją lepiej dopasować bądź wzbogacić a jednocześnie, dzięki wcześniejszej pracy po stronie nabywcy, łatwiej im postawić się w ich sytuacji, co zwiększa efektywność sprzedaży.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"
Praca Unum Życie TUiR S.A.

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.