Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Audytor - zły kontroler czy dobry doradca?

Audytor - zły kontroler czy dobry doradca?

 
Audytor - zły kontroler czy dobry doradca?

Coraz częściej postrzega się audytora jako doradcę firmy, który poprzez niezależne spojrzenie na  zachodzące w niej procesy biznesowe oraz stosowane procedury może dostrzec zagrożenia dla rozwoju firmy i odpowiednio wcześnie je zidentyfikować. To zaś może uchronić daną spółkę przed potencjalnymi problemami, czy też pomóc jej w planowanym procesie inwestycyjnym – wyjaśnia Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG.

 

Nuda? Wręcz przeciwnie!

 

Choć samo badanie sprawozdań odbywa się według takich samych procedur, stale zmieniają się firmy, w których wykonywane są audyty. Ta zmienność branż powoduje, że audytor ciągle musi uczyć się rozumienia biznesu w kontekście specyfiki określonej branży, a nawet klienta. Bardzo niewiele jest zawodów na rynku, które pozwalają tak głęboko i różnorodnie rozumieć biznes. Do tego dochodzi jeszcze praca z różnymi klientami – zatem stale poznaje się nowe osoby i w efekcie praca jest dynamiczna i wymaga sporej elastyczności.

 

Konieczne kompetencje

 

• Potrzebna wiedza w zakresie rachunkowości.
• Analityczny umysł i umiejętność wyciągania trafnych wniosków.
• Dobra organizacja pracy, umiejętność ustalania priorytetów i decyzyjność.
• Umiejętność komunikacji i nastawienie pro klienckie.
• Bardzo wysokie zdolności w zakresie przyswajania nowych informacji.
• Bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

 

Jak zacząć pracę w audycie?

 

Większość młodych osób, rozważając karierę w audycie, uważa, że konieczne jest tu ukończenie studiów z zakresu finansów lub ekonomii. Tymczasem szansę mają również osoby po studiach matematycznych bądź informatycznych. Ważne, aby absolwent radził sobie z analizą danych oraz potrafił na jej podstawie wyciągać odpowiednie wnioski - mówi Bożena Nabiałczyk.

Pierwsze kroki w audycie można stawiać już na studiach, w ramach praktyk. W KPMG praktyki skierowane są do studentów III i IV roku studiów Z kierunków finansowych, ekonomicznych i technicznych. To nic, że student jeszcze niewiele wie o rachunkowości – wiedzę zdobędzie w trakcie realizowania projektów. „Udział w licznych projektach dla polskich i międzynarodowych klientów daje możliwość poszerzania wiedzy już w trakcie pracy – wyjaśnia Marta Półkoszek z Działu HR KPMG

 

Specjalizacje branżowe doświadczonych audytorów

 

A co czeka audytora z kilkuletnim doświadczeniem? Takiego, który już niejedną firmę analizował i poznał szerokie spektrum branż? Szansą na rozwój jest specjalizacja branżowa. „Każda z dużych i liczących się na rynku firm audytorskich posiada działy specjalizujące się w różnych branżach. Dokonanie wyboru branży pozwoli jasno określić ścieżkę kariery i być specjalistą w konkretnej dziedzinie”- wyjaśnia Marta Półkoszek z KPMG. Audytorzy stale uczestniczą również w szkoleniach, które uaktualniają ich wiedzę i poszerzają kompetencje. Zdobycie międzynarodowych certyfikatów finansowych to kolejny krok do rozwoju zawodowego, a także awansu finansowego

 

Odpowiedz szczerze na nasze pytania i zastanów się, czy jest to praca dla ciebie!

 

1. Czy szybko się uczę? Audytor musi nie tylko opanować spory zakres wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, ale również – pracując dla różnych klientów szybko poznawać i rozumieć zasady prowadzeni biznesu w różnych branżach. A to wymaga błyskawicznego przyswajania nowych informacji i umiejętności odnalezienia się w wielu – często różnych od siebie branżach.

2. Czy bardziej interesują mnie liczby, czy biznes jako całość? Jeśli zdecydowanie biznes, to audyt jest dobrym kierunkiem! „Praca audytora to nie tylko raporty, analizy, bilanse i sprawozdania finansowe. To przede wszystkim praca polegająca na kompleksowym spojrzeniu na przedsiębiorstwo” – mówi Marta Półkoszek z Działu HR KPMG.

3. Czy lubię słuchać ludzi i rozmawiać z nimi? Praca w audycie to wbrew pozorom nie tylko liczby i tabele danych. To również ciągła współpraca z innymi audytorami oraz – w przypadku audytorów zewnętrznych – również stały kontakt z klientem, którego trzeba słuchać i rozumieć. „Praca audytora to działanie w zespole oraz ciągłe relacje z klientami, dlatego też umiejętność komunikacji, budowania dobrych relacji, a także chęć współpracy, są tu bardzo istotne” – zwraca uwagę Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG.

4. Czy chciałbym mieć pracę mobilną i związaną z częstymi wyjazdami? Audytorzy zewnętrzni przeprowadzają projekty dla polskich i międzynarodowych klientów. Wiąże się to często z koniecznością delegacji służbowych i czasowych wyjazdów. Lepiej, jeśli dla pracownika jest to ciekawy dodatek, a nie przykra konieczność.

5. Czy jestem osobą dyskretną?
Analiza danych finansowych przedsiębiorstw oznacza dostęp do wrażliwych dla firmy in formacji.

 

Audytor to niewątpliwie zawód, w którym liczy się poczucie etyki i poufności ze względu na dostępność do wielu poufnych danych – mówi Bożena Nabiałczyk z Działu HR KPMG

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Kontrola, dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych; Przygotowywanie ewidencji dokumentów do deklaracji podatkowych; Prowadzenie ewidencji księgowej; Przygotowywanie płatności dla dostawców; Księgowanie wyciągów bankowych; Przygotowywanie rozliczeń...
  • Młodszy Specjalista ds. finansowych

    STRABAG BMTI Sp. z o.o.   Pruszków    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Zadania księgowanie faktur, wystawianie not korygujących; formalna kontrola zgodności faktur z zamówieniami, umowami, itp. rozliczanie pozycji otwartych z kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. monitoringu płatności i windykacji

    Ligentia Poland Sp. z o.o.   Gdynia, Orłowo    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków Monitoring należności oraz kontakt z klientami w celu wyjaśnienia przyczyn opóźnienia w płatnościach, Uzgadnianie i potwierdzanie sald, wyjaśnienie niezgodności w rozrachunkach, Wyjaśnienie kwestii spornych we współpracy z klientem oraz pozostałymi zespołami...
  • BEST S.A.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    20 godz.
    windykacja należności poprzez aktywne poszukiwanie i utrzymywanie kontaktu z Klientami, analiza sytuacji zadłużenia, dobór najlepszych produktów i rozwiązań prowadzących do spłaty, wsparcie sprzedaży zabezpieczenia wierzytelności, raportowanie dotyczące wykonanej pracy.
  • Specjalista ds. księgowości

    Warszawski Uniwersytet Medyczny   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo
    22 godz.
    Główne zadania: sprawdzanie poprawności, dekretowanie wraz z zatwierdzaniem w systemie ERP Simple operacji bankowych w PLN i w walucie obcej; naliczanie i księgowanie różnic kursowych dla kont walutowych w ciągu roku oraz różnic kursowych niezapadłych na koniec roku bilansowego;...
  • Główny Księgowy

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie księgowości. Robienie sprawozdań finansowych, współpraca przy audytach. Nadzór nad księgowością i płacami. Raporty dla zarządu i wspólników. Przestrzeganie przepisów księgowych i podatkowych w Polsce. Kontrola kont księgowych. Obliczanie podatków...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.