Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

 
Doradztwo podatkowe - kariera dla absolwentów prawa i ekonomii

Jak przygotować się do zawodu doradcy podatkowego?

 

Już w trakcie studiów warto zacząć poznawać praktyczne problemy przyszłych klientów. Pomocne w tym może być choćby śledzenie prasy gospodarczej, komentarzy podatkowych czy istotnych orzeczeń sądowych. Studenci starszych lat (IV-V rok) są mile widziani jako praktykanci w firmach doradztwa podatkowego.

 

Taki staż to dobra okazja, aby poznać praktyczne problemy klientów oraz nauczyć się podstaw „rzemiosła”, tj. interpretacji przepisów, wyszukiwania orzecznictwa, formułowania opinii dla klientów, pism procesowych etc.
- Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Rekrutacja do firm doradczych

 

Zainteresowanie pracą w firmach doradztwa podatkowego jest duże. Aby pokonać konkurencję, kandydat powinien wykazać się wiedzą, która potwierdza to, że rzeczywiście interesuje się podatkami. Musi również udowodnić otwartość na ciągłe zdobywanie wiedzy. Kandydat, który przez całe studia nie odbył żadnych praktyk, a do tego nie zna aktualnego orzecznictwa, ma małe szanse na dostanie się nawet na staż. Poza bezpośrednią aplikacją do firm warto też śledzić konkursy dla studentów i absolwentów. Każdego roku w Polsce szanse na praktyki w firmach doradztwa podatkowego ma kilkaset osób. Część z nich zostaje zaproszona do kontynuacji współpracy.

 

Ścieżka kariery

 

W naszej firmie (KPMG – przyp. red.) droga przyszłego doradcy podatkowego zaczyna się na stanowisku praktykanta bądź asystenta, tj. osoby, która wspiera merytorycznie starszych pracowników. Po 2-3 latach rozwoju merytorycznego pracownik jest w stanie względnie samodzielnie sprostać pojawiającym się skomplikowanym pytaniom podatkowym. Wraz z kolejnymi doświadczeniami otwiera się droga do kariery na wyższych stanowiskach oraz możliwość kierowania zespołem młodszych pracowników.  - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

 

Specjalizacje

 

Decyzja o tym, które obszary są dla doradcy najbardziej interesujące zawodowo, przychodzi po kilku latach pracy, dlatego w początkowym okresie kariery najlepiej mieć możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie zadań i problemów. Taką opcję dają przede wszystkim duże firmy doradztwa podatkowego, posiadające klientów z różnych branż i o różnorodnej specyfice.

 

Kariera w korporacji czy praca wolnego strzelca?

 

Zawód doradcy podatkowego uważany jest za wolny zawód, jednak 50% firm doradczych na świecie to korporacje zatrudniające ponad 1000 pracowników (za: Consulting Magazine). Choć w teorii pracę doradcy można wykonywać, pracując na własny rachunek, to w praktyce coraz więcej klientów przejmują duże firmy doradztwa podatkowego.

 

Wynika to przede wszystkim z tego, że aby skutecznie podatkowo opiekować się klientem, konieczna jest ogromna wiedza związana z podatkami, prawem, specyfiką branży klienta, aktualnym orzecznictwem i nierzadko prawem międzynarodowym. Pojedyncza osoba często nie jest w stanie posiadać pełni potrzebnej wiedzy. Z tego powodu wolni strzelcy koncentrują się raczej na mniejszych klientach lub specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach (które również wymagają stałego poszerzania wiedzy).

 

Doradztwo podatkowe po deregulacji

 

Na ile deregulacja w obszarze zawodu doradcy podatkowego zmieniła rynek pracy? Jak na razie w niezauważalnym stopniu. Deregulacja najbardziej przyda się przyszłym studentom, gdyż Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego może zawierać umowy z niektórymi uczelniami, w ramach których, dzięki temu, że program nauczania będzie obejmował wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, absolwent takich studiów będzie zwolniony z pisemnego egzaminu. Nadal jednak musi zdać egzamin ustny. Decydując się na karierę doradcy, warto wybrać uczelnię, która z Państwową Komisją Egzaminacyjną ma taką umowę podpisaną.

 

A jak na sytuację na rynku po deregulacji patrzą najwięksi gracze na rynku?

 

Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby formułować szczegółowe wnioski. Z naszej strony w pracy na rzecz klientów – niezależnie od przepisów – kierujemy się wewnętrznymi zasadami i najwyższymi standardami świadczenia usług, dlatego też nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian w naszej pracy. Co do branży, wydaje się, że w przyszłości to rynek, kierując się jakością usług, zadecyduje o tym, czy rzeczywiście wzrośnie liczba podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym. - Artur Truskolawski, Senior Tax Manager w KPMG

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Kontrola, dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych; Przygotowywanie ewidencji dokumentów do deklaracji podatkowych; Prowadzenie ewidencji księgowej; Przygotowywanie płatności dla dostawców; Księgowanie wyciągów bankowych; Przygotowywanie rozliczeń...
  • Młodszy Specjalista ds. finansowych

    STRABAG BMTI Sp. z o.o.   Pruszków    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Zadania księgowanie faktur, wystawianie not korygujących; formalna kontrola zgodności faktur z zamówieniami, umowami, itp. rozliczanie pozycji otwartych z kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. monitoringu płatności i windykacji

    Ligentia Poland Sp. z o.o.   Gdynia, Orłowo    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków Monitoring należności oraz kontakt z klientami w celu wyjaśnienia przyczyn opóźnienia w płatnościach, Uzgadnianie i potwierdzanie sald, wyjaśnienie niezgodności w rozrachunkach, Wyjaśnienie kwestii spornych we współpracy z klientem oraz pozostałymi zespołami...
  • BEST S.A.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    19 godz.
    windykacja należności poprzez aktywne poszukiwanie i utrzymywanie kontaktu z Klientami, analiza sytuacji zadłużenia, dobór najlepszych produktów i rozwiązań prowadzących do spłaty, wsparcie sprzedaży zabezpieczenia wierzytelności, raportowanie dotyczące wykonanej pracy.
  • Specjalista ds. księgowości

    Warszawski Uniwersytet Medyczny   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo
    21 godz.
    Główne zadania: sprawdzanie poprawności, dekretowanie wraz z zatwierdzaniem w systemie ERP Simple operacji bankowych w PLN i w walucie obcej; naliczanie i księgowanie różnic kursowych dla kont walutowych w ciągu roku oraz różnic kursowych niezapadłych na koniec roku bilansowego;...
  • Główny Księgowy

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie księgowości. Robienie sprawozdań finansowych, współpraca przy audytach. Nadzór nad księgowością i płacami. Raporty dla zarządu i wspólników. Przestrzeganie przepisów księgowych i podatkowych w Polsce. Kontrola kont księgowych. Obliczanie podatków...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.