Lista stanowisk - Funkcjonariusz Straży Granicznej

Funkcjonariusz Straży Granicznej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mimo wejścia Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen, zawód funkcjonariusza straży granicznej nie odszedł w zapomnienie. Jest wręcz przeciwnie – zachodnia granica nie wymaga już ochrony Straży Granicznej w dotychczasowej postaci. Niemniej jednak nadal jednym z najistotniejszych zadań stawianych przed tą formacją, obok ochrony granicy państwowej, pozostaje m.in. ochrona szlaków komunikacyjnych, kontrola legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP, konwojowanie do granicy cudzoziemca, wobec którego wydano decyzję o wydaleniu czy też prowadzenie czynności w celu rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom terroryzmem. Dlatego też rekrutacja nowych funkcjonariuszy dotyczy zarówno  granicy zachodniej, jak i wschodniej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą całej Unii Europejskiej – stąd tak duże znaczenie przywiązuje się do jej zabezpieczenia. Do obowiązków funkcjonariusza straży granicznej należy przede wszystkim ochrona granicy państwowej (w tym przypadku także Unii Europejskiej) oraz zapobieganie popełnianiu przestępstw z nią związanych (przemytu, nielegalnej imigracji, etc.). Codzienna służba strażnika granicznego przekłada się w praktyce na patrolowanie granicy państwowej oraz  kontrolę dokumentów (wiz, paszportów, etc.), bagażu i pojazdów osób przekraczających granicę. W przypadkach bezprawnego usiłowania przekroczenia granicy państwowej funkcjonariusz Straży Granicznej ma prawo użyć środków przymusu bezpośredniego, a w przypadku osób poszukiwanych przez organy ścigania zatrzymać osobę i przekazać prokuraturze lub policji. 


WYMAGANIA

Osoby zainteresowane służbą w charakterze Strażnika Granicznego muszą liczyć się z koniecznością spełniania licznych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, w tym testów sprawnościowych, testów z wiedzy ogólniej, języka obcego czy badania poligrafem potocznie zwanym „wykrywaczem kłamstw”. W procesie rekrutacji bada się przeszłość kandydatów pod kątem spełnienia warunków przyjęcia do służby, sprawdza się także, czy dana osoba nie popadła w konflikt z prawem, nie była karana i czy posiada nieposzlakowaną opinię. Do służby ubiegać mogą się kandydaci, którzy ukończyli co najmniej szkołę średnią (matura nie jest wymagana). W służbie przydatna jest znajomość języków obcych – przynajmniej angielskiego, lecz preferowane są osoby władające także językiem narodowym państwa ościennego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Znajomość adekwatnych przepisów prawnych i umiejętność obsługi komputera jest także mile widziana.


WARUNKI PRACY

Miejscem służby Strażnika Granicznego jest terytorium całego kraju. Najczęściej jednak Strażników Granicznych spotkamy w bezpośredniej bliskości granicy państwa, w portach morskich i lotniczych i na przejściach granicznych. Strażnik kontroluje dokumenty i rzeczy przewożone przez granicę w poszukiwaniu przedmiotów lub substancji niebezpiecznych lub nielegalnych. 


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Strażnik graniczny jest funkcjonariuszem państwowym.


ZAROBKI

Zarobki Strażnika Granicznego kształtują się na średnim poziomie 2850 złotych brutto miesięcznie (w trakcie ok 8 miesięcznego kursu) oraz 3899 zł (brutto) po kursie.

Praca Funkcjonariusz Straży Granicznej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.