Lista stanowisk - Eksplorator Dna Morskiego

Eksplorator Dna Morskiego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Eksploracja dna mórz i oceanów ma na celu dogłębne zbadanie wciąż niepoznanych rejonów kuli ziemskiej, obfitujących w zasoby mineralne i biologiczne. Wydobycie tychże surowców wymaga jednak specjalistycznej technologii a także pozyskania niezbędnej wiedzy z zakresu panujących w miejscu ich występowania warunków. Eksplorator dna morskiego zajmuje się pozyskiwaniem tychże informacji i opracowywaniem metod wydobycia wcześniej wspomnianych surowców. Osoba zatrudniona w tym charakterze jest specjalistą w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii wydobywczych. Eksplorator dna morskiego należy do grupy tak zwanych zawodów przyszłości, zdobywających coraz większą popularność i znajdujących nowe zastosowania praktyczne – jak dotąd jednak wyłącznie poza granicami naszego kraju.


WYMAGANIA

Obecnie nie istnieje wciąż w Polsce jednolity kierunek studiów, kształcący absolwentów wykwalifikowanych do wykonywania tego rodzaju pracy. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że osoby potencjalnie nią zainteresowane powinny posiadać dogłębną znajomość urządzeń i technologii wykorzystywanych do prowadzenia szczegółowych badań dna morskiego, a także uprawnienia płetwonurka i wiele innych, dotąd niesprecyzowanych kwalifikacji zawodowych.


WARUNKI PRACY

Praca eksploratora dna morskiego jest przede wszystkim pracą badawczą, polegającą na pozyskiwaniu informacji przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury pomiarowej, przystosowanej do pracy w trudnych warunkach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają przede wszystkim międzynarodowe organizacje, zajmujące się rozwojem wiedzy w tym zakresie i opracowujące metody wydobycia surowców z dna morskiego i oceanicznego.


ZAROBKI

Zarobki eksploratora dna morskiego, ze względu na niszowy charakter stanowiska, są niezwykle trudne do określenia.

Praca Eksplorator Dna Morskiego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.