Lista stanowisk - Geofizyk

Geofizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym obszarem zainteresowań geofizyka, jako pracownika naukowego, jest jak sugeruje sama nazwa stanowiska budowa geologiczna Ziemi. Osoba wykształcona w tym charakterze prowadzi liczne badania terenowe, których rezultaty gromadzi i analizuje, celem wyciągnięcia zbiorowych wniosków, użytecznych w wielu dziedzinach nauki. Umiejętności i wiedza geofizyka może być także wykorzystywana w działalności przemysłowej, podczas poszukiwania złóż surowców naturalnych, przewidywania i analizowania ruchów sejsmicznych Ziemi, czy weryfikowania przydatności danych gruntów pod zabudowę mieszkalną lub użytkową. Alternatywną drogą rozwoju zawodowego jest pozostanie w murach uczelni wyższej i rozwijania wiedzy własnej i ogólnie przyjętej, w materii jaką jest geofizyka. W tym przypadku możliwości rozwoju stwarza zdobywanie kolejnych stopni naukowych, wydawanie specjalistycznych publikacji i artykułów na łamach czasopism naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie umożliwia wykonywanie zawodu geofizyka, jest konieczność ukończenia adekwatnego kierunku na uczelni wyższej – geologii, wraz ze specjalnością geofizyka, ewentualnie poszerzoną studiami podyplomowymi. Praktyczna wiedza i doświadczenie, oraz ewentualny dorobek naukowy, w przypadku osób pracujących w przestrzeni akademickiej, budują renomę specjalisty w tym zakresie. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze powinny posiadać zdolności analitycznego myślenia, wyciągania konstruktywnych wniosków i chęci ciągłego poszerzania swojej wiedzy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy geofizyka może być laboratorium lub teren, w którym zbiera informacje z zakresu prowadzonych przez niego badań. Praca naukowa wiąże się także z prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia oferują przede wszystkim uczelnie wyższe, w instytutach geologii, oraz firmy i przedsiębiorstwa różnego rodzaju, prowadzące działalność związaną z obszarem badań geofizyki.


ZAROBKI

Zarobki geofizyka są ściśle związane z charakterem stanowiska, na którym zostanie on obsadzony. Przykładowo zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Geofizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.