Lista stanowisk - Gleboznawca

Gleboznawca

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Gleboznawca, zajmuje się analizowaniem i badaniem gleby na określonym terenie, czyli, w nieco bardziej formalnej definicji, wierzchniej warstwy skorupy ziemskiej. Badania prowadzone przez gleboznawcę mają określić przydatność danego terenu do określonych celów – na przykład uprawy rolnej określonego gatunku roślin. Rezultaty specjalistycznej analizy, prowadzonej przez osobę zatrudnioną w tym charakterze obejmują także inne czynniki, jak tak zwana „żyzność”, czy absorbcja zanieczyszczeń, stan wód gruntowych, etc. Gleboznawca ocenia stan gleby na danym terenie samodzielnie, poprzez wykonanie wykopu o głębokości mniej więcej półtora metra i analizowanie przekroju gleby wzrokowo i za pomocą przyrządów pomiarowych. Wszystkie aspekty określające stan gleby definiuje się w skali punktowej, a ostateczny rezultat jest rodzajem ekspertyzy, mogącej zadecydować o charakterze wykorzystania danego obszaru.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego wypełnienie stoi na drodze do wykonywania profesji gleboznawcy jest kwestia posiadanego wykształcenia – kierunek gleboznawstwo jest obecny na uniwersytetach przyrodniczych, ewentualnie pod postacią późniejszej specjalizacji. Rozwój zawodowy umożliwia także pozostanie w murach uczelni podczas studiów podyplomowych, lub w charakterze pracownika naukowego, wciąż poszerzającego swoją wiedzę poprzez zdobywanie kolejnych stopni naukowych i wydawanie naukowych publikacji. W określonych przypadkach pracodawca może wymagać od kandydata dodatkowych uprawnień, co w praktyce oznacza przeważnie konieczność ukończenia kursu klasyfikacji gleby, wraz z uzyskaniem stosownego certyfikatu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy gleboznawcy jest przede wszystkim teren, w którym za pomocą wcześniej wspomnianych wykopów metodą odkrywkową osoba zatrudniona w tym charakterze bada przekrój gleby. Praca naukowa wiąże się z prowadzeniem zajęć dydaktycznych i ciągłym poszerzaniu wiedzy własnej i ogólnie przyjętej poprzez różnorodne badania terenowe i laboratoryjne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób zatrudnionych w tym charakterze gwarantują uczelnie wyższe, oraz firmy i instytucje, należące do różnych sektorów rynku, a zatrudniające gleboznawcę celem uzyskania ekspertyzy odnośnie danego obszaru.


ZAROBKI

Zarobki gleboznawcy są trudne do sklasyfikowania, jednak przykładowy pracownik naukowy może liczyć na pensję wyjściową w okolicach 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Gleboznawca
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.