Lista stanowisk - Mikrobiolog

Polecane oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista / Specjalistka Mikrobiolog

    POLPHARMA S.A.   Sieradz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twoje obowiązki: Wykonywanie badań mikrobiologicznych - czystość mikrobiologiczna, badania skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej, walidacje metod, kwalifikacje procesowe, badania skuteczności środków dezynfekcyjnych; Wykonywanie analiz związanych z monitoringiem mikrobiologicznym...
  • Analityk - Pracownia Mikrobiologii (pożywkarnia)

    J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o.   Maków Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Do Twoich obowiązków będzie należało: Przygotowanie stanowisk do produkcji pożywek; Produkcja podłóż mikrobiologicznych, kontrola podłóż; Wysyłka; Obsługa i konserwacja sprzętu laboratoryjnego, Monitorowanie warunków środowiskowych; Czynny udział w doskonaleniu procesu badawczego;...

Mikrobiolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mikrobiolog to specjalista zajmujący się prowadzeniem diagnostyki mikrobiologicznej zgodnie z przyjętym harmonogramem badań i obowiązującymi procedurami, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania. 

Praca osoby na tym stanowisku polega przede wszystkim na badaniu drobnoustrojów (wirusów, bakterii) występujących w określonym środowisku (np. w produktach spożywczych lub innych, tkankach, glebie, zwierzętach, roślinach). Mikrobiolog może także analizować wrażliwość szczepów bakterii na różnego rodzaju substancje (np. leki, środki czystości), czynniki środowiskowe (np. wysoką temperaturę). 

Mikrobiolodzy wypełniają obowiązki zarówno w laboratorium, jak i terenowo, np. pobierają próbki do analizy w zakładzie produkcyjnym, wykonują różnego rodzaju analizy środowiskowe. Jest to jeden z przyszłościowych zawodów, w którym istnieje możliwość rozwoju ścieżki kariery. 

MIKROBIOLOG – JAK ZOSTAĆ?

Podstawowym wymaganiem stawianym przed kandydatami jest wykształcenie wyższe i znajomość dziedziny badawczej, jaką jest mikrobiologia. Kierunkami studiów przygotowującymi do zawodu są przede wszystkim mikrobiologia, biologia i biotechnologia. Niekiedy pracodawcy przyjmują także absolwentów farmacji, ochrony środowiska, analityki medycznej lub pokrewnych kierunków. Poszukiwane są osoby mające dogłębną wiedzę na temat metod mikrobiologicznych, pracy laboratoryjnej ze szczepami bakteryjnymi, odczynnikami chemicznymi, potrafiące posługiwać się sprzętem laboratoryjnym, poprawnie odczytywać opisy procedur, raportować wyniki itp. W pracy mikrobiologa istotne są:

  • znajomość oprogramowania służącego do opracowywania wyników analizy, 

  • znajomość zagadnień z zakresu GLP (Good Laboratory Practice) i GMP (Good Manufacturing Practice), 

  • znajomość oprogramowania biurowego, 

  • znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, 

  • skrupulatność, sumienność, 

  • kreatywność i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, 

  • umiejętność pracy w grupie, 

  • gotowość do nieustannej nauki, 

  • wysoka etyka zawodowa. 

MIKROBIOLOG – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Zakres obowiązków mikrobiologa może być bardzo szeroki. Zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności prowadzoną przez Departament Rynku Pracy, niektóre z kluczowych zadań osoby na tym stanowisku to:

  • studiowanie i prowadzenie prac badawczych i eksperymentalnych dotyczących: struktury budowy, przeobrażeń i czynności życiowych drobnoustrojów atakujących żywe organizmy, mikroorganizmów glebowych, mikroorganizmów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu;

  • prowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych (wirusologicznych, serologicznych) w rozpoznawaniu chorób infekcyjnych pochodzenia wirusowego (np. grypa, ospa, żółtaczka, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych) celem określenia gatunku, rodzaju, typu wirusa oraz sposobu jego zwalczania;

  • badanie dostarczanych przez zakłady służby zdrowia próbek materiału na obecność bakterii;

  • badanie wrażliwości bakterii chorobotwórczych na określone stężenia środków fizycznych (temperatura, wilgotność powietrza, proces gotowania), chemicznych (płyny i proszki dezynfekcyjne) i leków;

  • badanie mikrobiologiczne cyklu produkcyjnego oraz produktu finalnego artykułów spożywczych, np. serków homogenizowanych, sałatek, kiełbas, w celu wyeliminowania zakażenia surowca drobnoustrojami chorobotwórczymi w poszczególnych fazach produkcji wyrobu spożywczego;

  • badanie drobnoustrojów, które potrzebne człowiekowi produkty wytwarzają w takiej ilości, że mogą być w sposób opłacalny produkowane na skalę przemysłową;

  • współpraca z przemysłem w zakresie produkcji, której technologia wymaga procesów fermentacji, warunkowanych przez bakterie i drożdże;

  • opracowywanie ekspertyz mikrobiologicznych z wykonanych badań celem wykorzystania przez nadzór sanitarno-epidemiologiczny lub do podjęcia decyzji przez odpowiednie organy administracyjne.

MIKROBIOLOG – ZAROBKI

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń w zawodzie tym dominują kobiety (80% wszystkich osób na tym stanowisku). Ile zarabia mikrobiolog? Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto wynosi 4770 zł. Pracownicy mogą liczyć na benefity np. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, opłacone kursy i szkolenia zawodowe.

MIKROBIOLOG – KARIERA ZAWODOWA

Jest to zawód, który stwarza spore możliwości rozwoju zawodowego. Mikrobiolodzy mogą podnosić swoje kwalifikacje na kursach lub w ramach kolejnych etapów studiów (podyplomowych, doktoranckich).

MIKROBIOLOG – PERSPEKTYWY PRACY

Mikrobiolog pracę znajdzie w ośrodkach badawczo-rozwojowych, firmach farmaceutycznych, firmach kosmetologicznych, przedsiębiorstwach z branży ochrony środowiska, w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, między innymi zajmujących się przetwórstwem spożywczym, produkcją pasz czy środków chemicznych.

Praca Mikrobiolog
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista ds. Biologii Obliczeniowej i Bioinformatyki

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: analiza danych genomicznych, transkryptomicznych i epigenomicznych otrzymanych techniką NGS, analiza danych dla pojedynczej komórki (single cell), przeprowadzanie statystycznej analizy danych (eksploracyjna analiza, konstruowanie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.