Lista stanowisk - Specjalista GIS / LiDAR

Specjalista GIS / LiDAR


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Specjalista GIS / LiDAR to osoba sprawnie posługująca się systemem informacji geograficznej i potrafiąca analizować i przetwarzać chmury danych LiDAR. Ze względu na szerokie zastosowanie GIS i LiDAR praca czeka w wielu branżach, a specjalista nie może narzekać na brak ofert. Myśląc o rozwoju zawodowym w tym obszarze, warto poszerzać swoje umiejętności, brać udział w kursach i szkoleniach.

 

WYMAGANIA NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR

 

Podstawowym wymaganiem pracodawców jest umiejętność wykorzystywania oprogramowania GIS (np. ArcGIS, QGIS), a także znajomość platformy do przetwarzania chmur punktów LiDAR na potrzeby projektów infrastrukturalnych i innych narzędzi np. do wizualizacji.

 

Ze względu na to, że firmy bardzo często są podmiotami działającymi na międzynarodowym rynku, a sam zespół specjalistów pochodzi z różnych części świata, jeden z podstawowych wymogów stanowi znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Dyplom uczelni wyższej nie jest zazwyczaj decydującym warunkiem, ale pracodawcy traktują go jako dodatkowy atut.

 

Jakie są wymagania w kwestii kompetencji miękkich? Pracodawcy poszukują ludzi, których cechują komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, zaangażowanych w pracę, samodzielnych i odpowiedzialnych.

 

SPECJALISTA GIS / LIDAR – ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA

 

GIS, z angielskiego geographic information system, to system informacji geograficznej. Jest on wykorzystywany do gromadzenia, przetwarzania, udostępniania, analizy i wizualizacji danych geograficznych. Służy m.in. do produkcji map, wizualizacji w 3D, pomaga w zarządzaniu nieruchomościami, umożliwia planowanie prac budowlanych, drogowych, rozwiązywanie problemów w zakresie ochrony środowiska.

 

LiDAR, czyli skaning laserowy (najczęściej z wykorzystaniem dronów) jest jedną z optycznych metod teledetekcyjnych pozyskiwania danych. Owe dane – chmury punktów – pozwalają na dokładną wizualizację skanowanych obiektów, tworzenie realistycznych modeli. LiDAR to nowoczesna metoda, mająca liczne zastosowania m.in. w branży leśnej, mapowaniu, archeologii, zarządzaniu przestrzenią, planowaniu ruchu czy poszukiwaniu źródeł gazu i ropy.

 

Specjalista GIS/ LiDAR zajmuje się przygotowywaniem, analizą i przetwarzaniem danych teledetekcyjnych, w tym chmury punktów LiDAR. Musi posługiwać się oprogramowaniem, znać zastosowanie i możliwości wykorzystania danych LiDAR, biegle poruszać się po tematyce analizy przestrzennej.

 

SPECJALISTA GIS / LIDAR –  ŚREDNIE WYNAGRODZENIE

 

Czy ten zawód wiąże się z wysokimi zarobkami? Wiele zależy od miejsca pracy, doświadczenia pracownika i stopnia jego zaawansowania w znajomości technologicznych rozwiązań i umiejętności ich wykorzystania.

 

Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana, czyli środkowa wartość, pensji brutto specjalistów ds. GIS wynosi 4560 zł brutto. 25% najlepiej zarabiających pracowników otrzymuje pensje w przekraczające 5510 zł brutto. Umiejętność przetwarzania danych LiDAR z pewnością pozwoli negocjować wyższe stawki.

 

GDZIE SZUKAĆ PRACY NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR?

 

Specjalista GIS oferty pracy znajdzie w dużych firmach inżynierskich, świadczących usługi projektowania i doradztwa technicznego przy inwestycjach związanych np. z rozwojem infrastruktury transportowej czy gospodarką wodną. Mają one swoje siedziby w największych polskich miastach, a wiele z nich oferuje pracę w międzynarodowym środowisku.

 

Warto jednak pamiętać, że znajomość systemu GIS, kartografii, umiejętność tworzenia baz danych otwiera wiele możliwości zawodowych. Specjalistów poszukują np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, urzędy geodezji i kartografii czy instytucje badawcze.

Praca Specjalista GIS / LiDAR
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.