Lista stanowisk - Etnograf / Etnolog

Etnograf / Etnolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Etnograf i etnolog to nazwy używane wymiennie i określające osobę, zajmującą się zgłębianiem dorobku kulturowego danej społeczności, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, politycznych i innych. Osoba wykształcona w tym kierunku nie zajmuje się wyłącznie pracą naukową, do jej obowiązków należy także promowanie odmienności kulturowej danych społeczności. Praca etnografa polega na gromadzeniu informacji o danej społeczności, pozyskanych bezpośrednio od jej członków, utworzonych na podstawie długotrwałych obserwacji, lub pozyskanych ze źródeł historycznych. Zebrane w ten sposób informacje etnograf porządkuje, kataloguje i analizuje celem wyciągnięcia wniosków, mających poszerzyć ogólną wiedzę na temat danej społeczności poprzez publikacje naukowe i wystąpienia różnego rodzaju. Etnograf może uczestniczyć w organizacji wydarzeń kulturalnych, spotkań i wystąpień, których przeznaczeniem jest rozpowszechnianie wiedzy o danej kulturze i promowanie jej na określonym obszarze.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, otwierającym drogę do zawodu etnografa lub etnologa jest konieczność posiadania dyplomu ukończenia uczelni wyższej na stosownym kierunku – etnografii lub etnologii. Dalsze poszerzanie wiedzy w ramach studiów podyplomowych, lub pracy naukowej w murach uczelni jest w tym przypadku często spotykaną praktyką rozwoju zawodowego. Znajomość języków obcych, rodzimych dla członków społeczności, w której badaniu specjalizuje się dana osoba będzie równie istotna. Powszechna digitalizacja wymusza konieczność posiadania umiejętności obsługi komputera na poziomie co najmniej podstawowym, który wykorzystywany jest do katalogowania i archiwizowania pozyskanych informacji i przygotowywania publikacji naukowych.


WARUNKI PRACY

Praca etnografa/etnologa jest pracą typowo naukową, opierającą się na ciągłym poszerzaniu posiadanej wiedzy i przekazywaniu jej pod postacią publikacji naukowych szerokiemu gronu odbiorców.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym kierunku stwarzają instytuty naukowe oraz stosowne wydziały uniwersytetów w największych miastach. Etnograf lub etnolog może poszukiwać zatrudnienia także w muzeach.


ZAROBKI

Zarobki etnografa/etnologa kształtują się na średnim poziomie 3500 złotych brutto miesięcznie, w zależności od miejsca zatrudnienia.

Praca Etnograf / Etnolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.