Lista stanowisk - Fizyk

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

Fizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Jej celem jest poszukiwanie, badanie i wyjaśnianie praw przyrody. Fizyk prowadzi badania, które wyjaśniają podstawowe prawa fizyczne, a następnie stara się znaleźć dla nich zastosowanie, konstruując nowatorskie urządzenia. Często robi to z myślą o konkretnym zastosowaniu i rozwiązaniu konkretnego problemu. Związki i zależności między badanymi zależnościami fizyk stara się ująć we wzory.

Wśród fizyków istnieje podział na tych, którzy zajmują się fizyką doświadczalną i teoretyczną. Sama fizyka może być dzielona dalej ze względu na przedmiot badań, na rodzaj zjawisk czy na podstawie teorii fizyki. Tym samym fizyk ma szerokie pole do wyboru swojej specjalizacji.

Zadania i czynności, którymi zajmuje się fizyk zależą od wyboru jego specjalizacji.

Fizyk teoretyk stara się w sposób modelowy opisać i wyjaśnić zaobserwowane zjawiska. Efektem jego pracy są modele matematyczno-fizyczne obrazujące badane zjawisko. Tym samym stara się on rozwijać teorię fizyki.

W zależności od wybranej specjalności badane przez niego problemy mogą dotyczyć fizyki statystycznej, teorii względności, teorii grawitacji, teorii nieliniowej, teorii reakcji jądrowych, teorii grup, teorii materii nieskondensowanej itd.

Fizyk zajmujący się doświadczeniami więcej czasu spędza w laboratoriach, gdzie przygotowuje i przeprowadza doświadczenia, bada zachodzące procesy fizyczne, a następnie opisuje ich wyniki. Na tej podstawie stara się wyciągnąć wnioski i zestawić je z teorią. Ponadto stara się on wprowadzić zastosowanie osiągnięć fizyki do różnych dziedzin nauki.

W swej pracy fizyk wiele czyta, gdyż w ten sposób wzbogaca swoją wiedzę o najnowszych osiągnięciach fizyki.

Fizyk może zostać wykładowcą na uczelni lub nauczycielem w szkole. W obu przypadkach jego praca polega na przekazaniu w prosty i interesujący sposób wiedzy młodym ludziom.


WARUNKI PRACY

Fizyk teoretyk większość czasu będzie spędzał w budynku swej placówki naukowej lub w czytelniach i bibliotekach. Naukowiec zajmujący się badaniami pracować będzie w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach, uczelniach wyższych, często otoczony skomplikowaną aparaturą badawczą. W obu przypadkach w zakresie zadań jego praca ma charakter indywidualny i samodzielny. Mimo to fizyk ma kontakt z ludźmi, gdyż zazwyczaj pracuje w zespole naukowym. Często doświadczenia przeprowadza się w towarzystwie innych naukowców, z którymi omawia się wyniki.

Fizyk wykładowca lub nauczyciel spędza czas w klasach i w salach wykładowych, gdzie ma nieustanny kontakt z uczniami i studentami.

Praca fizyka wiąże się z udziałem w konferencjach i seminariach, na których prezentowane są wyniki badań. Spotkania takie często oznaczają konieczność wyjazdu. Podobnie jak badania w zagranicznych placówkach.

Fizyk pracuje w różnych godzinach. Wszystko zależy od charakteru jego pracy. Najczęściej fizyk teoretyk i fizyk zajmujący się doświadczeniami maja nienormowany czas pracy. Inaczej jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, którzy ograniczeni są planem lekcji i rozkładem zajęć.


WYMAGANIA

Fizykiem może zostać osoba, która przejawia uzdolnienia do nauk ścisłych, w szczególności do matematyki i fizyki. Fizyk bada wszystko od mikroświata po makrokosmos. Poza tym kandydat na fizyka musi lubić pracę w laboratorium naukowym czy przemysłowym. Wymagana jest zdolność koncentracji, logicznego rozumowania, dobra pamięć i spostrzegawczość. Nie bez znaczenia jest też dobra wyobraźnia. Ponadto fizyk powinien cechować się samodyscypliną i dokładnością oraz gotowością do ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

W pracy dydaktycznej niezbędne są umiejętności pedagogiczne.

Praca fizyka zaliczana jest do prac lekkich, stąd mogą ja podjąć osoby niepełnosprawne.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać fizykiem trzeba ukończyć wyższe studia w tym kierunku. W zależności od specjalności studia z tej dziedziny prowadzą zarówno uniwersytety jak i politechniki. Kierunek ten mimo braku w wielu przypadkach egzaminów zazwyczaj nie jest oblegany. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze są to studia trudne. Po drugie nawet ich ukończenie nie daje gwarancji dobrze płatnej pracy.

Praca na stanowisku fizyka wiąże się z dużym wysiłkiem intelektualnym i ciągłym pogłębianiem wiedzy. Jeśli osoba starsza wiekiem zdoła podołać stawianym wymaganiom, nie ma przeszkód, by podjęła pracę.

W przypadku nauczycieli i wykładowców wiek gra jeszcze mniejsza rolę.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Fizyków zatrudniają zazwyczaj placówki naukowo-badawcze o różnym profilu. Jest też dla nich miejsce w różnych gałęziach przemysłu w dużych firmach, których produkcja wykorzystuje osiągnięcia fizyki. Ich praca może tam polegać albo na prowadzeniu badań, albo na wdrażaniu w życie osiągnięć fizyki. Wielu fizyków znajduje zatrudnienie w firmach związanych z przemysłem komputerowym. Możliwe jest również podjęcie pracy w szkolnictwie, jednak wiąże się to z dużo niższymi zarobkami.

Największe szanse na interesującą pracę mają absolwenci specjalności praktycznych, z zakresu fizyki stosowanej. Bardzo poszukiwani są absolwenci fizyki technicznej, a także medycznej, którzy mogą pracować nie tylko w szpitalach, ale i firmach produkujących sprzęt medyczny.

W zależności od charakteru pracy przed fizykiem stoją różne możliwości awansu. Wszyscy, niezależnie od miejsca zatrudnienia, mogą rozwijać swój dorobek naukowy i zdobywać kolejne stopnie naukowe, co wiąże się zazwyczaj z budowaniem autorytetu i lepszymi zarobkami.


ZAROBKI

Jako początkujący nauczyciel fizyki miesięczny zarobek to około 2000 zł. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to już niemal 4000 zł.

Wyższe pensje można osiągnąć w firmach prywatnych. Fizyk najwięcej może zarobić jako właściciel firmy, proponującej sprzedaż jakichś praktycznych rozwiązań dla przemysłu, usług czy medycyny.

Praca Fizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.