Lista stanowisk - Instruktor Nauki Jazdy

Instruktor Nauki Jazdy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Instruktor nauki jazdy jest pracownikiem ośrodka szkolenia kierowców, wyspecjalizowanym w instruowaniu kursantów podczas zajęć praktycznych. Instruktor przebywa w samochodzie wraz z kursantem, kontrolując poprawność wykonywanych przez niego manewrów i udzielając porad i wskazówek, mających doprowadzić do doskonalenia techniki jazdy i przygotowania do egzaminu państwowego. Ze względu na konieczność zdania wspomnianego egzaminu, instruktaż i zakres ćwiczonych manewrów opiera się na oficjalnych wymogach, z których spełnieniem liczyć się muszą osoby podchodzące do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Samochód z którego korzystają kursanci posiada dodatkowy pedał sprzęgła i hamulca, przeznaczone dla instruktora i umieszczone na podłodze pasażera. W razie zagrożenia na drodze lub placu manewrowym, instruktor operuje pedałami zapobiegając kolizji. Instruktor ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo kursanta i innych użytkowników dróg.


WYMAGANIA

Wśród wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie otwiera możliwość wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy najważniejszym jest fakt posiadanego wykształcenia – w tym przypadku przynajmniej średniego. Osoba zainteresowana pracą w tym charakterze musi posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, którego dotyczy szkolenie, od co najmniej 3 lat, a także ukończyć specjalistyczne szkolenie dla instruktorów nauki jazdy, zakończone egzaminem państwowym i wpisem do ewidencji instruktorów. Dodatkowe wymogi to konieczność przejścia badań lekarskich z pozytywnym wynikiem, a także niekaralność w zakresie przestępstw i wykroczeń, objętych przepisami prawa o ruchu drogowym. Cechy personalne, takie jak odpowiedzialność, czy cierpliwość, oraz predyspozycje dydaktyczne będą dodatkowym atutem.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy instruktora nauki jazdy jest przestrzeń placu manewrowego, oraz dróg publicznych i niepublicznych, po których instruktor przemieszcza się wraz z kursantem specjalnie oznaczonym i przystosowanym pojazdem. Na instruktorze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, oraz samego kursanta. To on ponosi konsekwencje w razie ewentualnej kolizji lub wypadku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Instruktorzy zatrudniani są w prywatnych ośrodkach szkolenia kierowców, niekiedy prowadząc także indywidualne lekcje dokształcające w niepełnym wymiarze godzin.


ZAROBKI

Zarobki instruktora jazdy kształtują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie i są uzależnione od posiadanych przez niego uprawnień i ilości prowadzonych kursantów.

Praca Instruktor Nauki Jazdy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.