Lista stanowisk - Kierownik ds. Wydawniczych

Kierownik ds. Wydawniczych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik do spraw wydawniczych zajmuje się analizowaniem otoczenia rynkowego w celu ustalenia potrzeb potencjalnego klienta. Na podstawie pozyskanych danych kierownik dostosowuje produkt tak, by był jak najbardziej atrakcyjny dla odbiorcy. W wykonywaniu tego zadania pomaga mu podległy personel, którego działania kierownik nadzoruje i koordynuje. Kierownik ds. wydawniczych jest osobą odpowiedzialną za planowanie procesu wydawniczego w każdej fazie jego realizacji. Jest także zaangażowany w ustalanie harmonogramu wydawnictwa i kontrolowanie poprawnej jego realizacji.


WYMAGANIA

Osoba zainteresowana pracą na stanowisku kierownika ds. wydawniczych musi posiadać wykształcenie średnie lub wyższe humanistyczne - preferowane kierunki to dziennikarstwo, filologia polska lub klasyczna i temu pochodne. Z racji ponoszonej odpowiedzialności w obrębie merytorycznej zawartości wydawanych publikacji, kierownik ds. wydawniczych musi posiadać wiedzę w zakresie prawa prasowego, prawa własności intelektualnej i prawa autorskiego. Ponadto osoba ta musi orientować się w teorii administracji i zarządzania, posiadać umiejętności zarządzania kapitałem ludzkim, zdolności organizowania pracy własnej i podległych pracowników, a także być osobą odpowiedzialną i terminową.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kierownika ds. wydawniczych jest biuro wydawnictwa, w którym został zatrudniony. W nim opracowuje plany wydawnicze na najbliższy okres działalności, wraz z przydzielonym zespołem pracowników analizuje dane statystyczne dotyczące grupy docelowej, do której kierowana będzie dana publikacja. Kierownik kontaktuje się także z pozostałymi jednostkami firmy, odpowiedzialnymi za poszczególne etapy realizacji projektu. Ponosi odpowiedzialność przed dyrektorem wydawnictwa.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają wydawnictwa różnego rodzaju, oferujące publikacje skierowane do różnorodnych grup społecznych i zawodowych, czasopisma branżowe, literaturę fachową, i wiele innych.


ZAROBKI

Zarobki kierownika do spraw wydawniczych nie mogą zostać uśrednione, ponieważ zależą w stu procentach od rodzaju wydawnictwa, w którym dana osoba została zatrudniona. Można jedynie w przybliżeniu oszacować, że minimalna kwota, na jaką osoba obsadzona na tym stanowisku może liczyć to około 3000 złotych miesięcznie, z racji na kierowniczy charakter zatrudnienia.

Praca Kierownik ds. Wydawniczych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.