Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Edukacja / Nauka / Szkolenia
Specjalista ds. Szkoleń Technicznych

Lista stanowisk - Specjalista ds. Szkoleń Technicznych

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

  • BEHAP-BUD s.c. Eugeniusz Winiarski, Piotr Winiarski
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / o pracę tymczasową / o staż/praktykę / o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Do zadań zatrudnionej osoby będzie m.in. należało: prowadzenie szkoleń okresowych oraz wstępnych z zakresu BHP dla naszych kontrahentów na terenie przede wszystkim woj. małopolskiego, śląskiego; dolnośląskiego, prowadzenie innych szkoleń np. przygotowujących do egzaminów UDT/TDT (na...
  • Trener Szkoleń Technicznych

    Rotenso - Grupa Thermosilesia   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Będziesz odpowiedzialny/a za: planowanie, organizowanie i przeprowadzanie szkoleń technicznych dla Klientów (instalatorzy, serwisanci); przygotowywanie materiałów i prezentacji szkoleniowych z zakresu oferowanych produktów; diagnozowanie potrzeb szkoleniowych; współpracę z działem...

Specjalista ds. Szkoleń Technicznych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista do spraw szkoleń technicznych, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie szkoleń dla pracowników firmy lub przedsiębiorstwa z zakresu obsługi, konserwacji i naprawy sprzętu i urządzeń obecnych na jego terenie. Osoba zatrudniona w tym charakterze organizuje techniczną stronę szkolenia w rozumieniu wszelkich pomocy naukowych; prezentacji multimedialnych, rzutnika wraz z ekranem, specyfikacji technicznych w formie drukowanej, etc. Szkolenie obejmuje często także zajęcia praktyczne z wykorzystaniem danych urządzeń. Stanowisko jest często obecne w salonach samochodowych; specjalista organizuje wtedy szkolenia z zakresu obsługi i eksploatacji pojazdów sprzedawanych w salonie dla zatrudnionych w nim dealerów, etc.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze specjalisty do spraw szkoleń technicznych nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów kwalifikacyjnych, związanych z posiadanym przez nie wykształceniem, choć preferowane są osoby legitymujące się przynajmniej wykształceniem średnim technicznym. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie kandydatów, oraz posiadaną przez nich wiedzę techniczną z zakresu danej działalności, jaką firma prowadzi. Osoby zainteresowane objęciem tego stanowiska muszą wykazać się ponadprzeciętną komunikatywnością, cierpliwością i zdolnościami dydaktycznymi. Niezbędna będzie także obsługa komputera wraz z rzutnikiem.


WARUNKI PRACY

Praca specjalisty do spraw szkoleń technicznych zawiera w sobie elementy pracy typowo dydaktycznej; specjalista korzysta w trakcie szkoleń z licznych pomocy naukowych i sprzętu elektronicznego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają, jak wcześniej wspomniano liczne firmy i przedsiębiorstwa należące do różnorodnych branży i sektorów rynku, choć szczególnie popularnym miejscem zatrudnienia są salony samochodowe na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku rozpoczynają się od 2000 złotych brutto miesięcznie i mogą wzrastać, w zależności od miejsca zatrudnienia i zakresu podjętych obowiązków.

Praca Specjalista ds. Szkoleń Technicznych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.