Lista stanowisk - Artysta Malarz

Artysta Malarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Malarz to osoba, która zajmuje się twórczością artystyczną polegającą na malowaniu obrazów, rysunków. Istnieje wiele technik i stylów malarskich. Artysta przystępując do pracy stwarza koncepcję tego, co zamierza namalować. Obraz ma być wypowiedzią artysty, w której zawiera swoje przemyślenia, emocje, wiedzę i doświadczenie oraz stosunek do świata. Malarz przed stworzeniem obrazu przygotowuje szkice wstępne, korzysta też z technik fotograficznych, komputera (np. stosując technikę wyklejanki, używa fragmentów zdjęć).


WYMAGANIA

Nie wymaga się od malarza formalnego wykształcenia. Najważniejszą kwestią w tym zawodzie jest talent plastyczny. Istnieją malarze, którzy zdobyli popularność i uznanie w zawodzie mając zupełnie inne wykształcenie niż plastyczne lub nie mając żadnego. Jednak, mile widziane są studia, gdyż kształtują wiedze i technikę artysty oraz dają kontakty ze środowiskiem artystycznym. Natomiast malarz, który zamierza pracować dydaktycznie powinien legitymować się dyplomem wyższej uczelni. Tylko wtedy może uczyć w średniej lub wyższej szkole plastycznej, lub zajmować się grupą amatorów. Malarz jako przedstawiciel zawodu artystycznego powinien mieć różnorodne zainteresowania i wszechstronną wiedzę. Osoba ta powinna się cechować: cierpliwością, samokontrolą, uporem, wyczuciem koloru, zmysłem estetycznym, spostrzegawczością, błyskotliwością reakcji i umiejętnością syntetycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy jest pracownia lub plener. Malarz pracuje samodzielnie. Od początku do końca sam tworzy swoje dzieło. Często pracuje w osamotnieniu, aby skupić się nad powstającym dziełem. Malarze pracujący, np. w galerii lub w szkole, ucząc rysunku mają duży kontakt z ludźmi. Nie można określić czasu pracy malarza, bo każdy artysta tworzy indywidualnie. W tej pracy liczy się efekt końcowy. Malarz używa przedmiotów ułatwiających mu pracę, m. in. różne sztalugi, kasety z farbami, pędzle, olej lniany i terpentynę, szkicownik, węgiel, tusz, różnorakie ołówki, materiały do gruntowania płótna.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Malarz może być zatrudniony, np.: jako wykładowca, instruktor w domu kultury, w galerii, muzeum lub sam w domowej pracowni tworzy obrazy i sprzedaje.


ZAROBKI

Malarz największe zarobki może osiągnąć sprzedając swoje obrazy. Malarz zatrudniony na stanowisku dydaktycznym osiąga zarobkami na poziomie nauczycieli.

Praca Artysta Malarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.