Lista stanowisk - Organista

Organista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Organista, to osoba odpowiedzialna za muzyczną oprawę mszy i innych obrzędów religijnych, odbywających się w kościołach i kaplicach. Organista jest przeważnie wykształconym muzykiem, instrumentalistą grającym na organach kościelnych, pianinie lub keyboardzie, w zależności od możliwości dostępnych w danym obiekcie sakralnym. Przygotowując repertuar dla danej uroczystości, organista kieruje się jej charakterem; musi więc znać podstawowe zagrywki dla stałych elementów mszy, a także utwory muzyki poważnej, najczęściej wykorzystywane w oprawie ślubów, pogrzebów, czy chrzcin. Organista spełnia rolę akompaniatora dla wiernych zgromadzonych w świątyni, lub chóru, przebywającego wraz z nim na balkonie kościoła, którego próby wielokrotnie prowadzi i nadzoruje, uczestnicząc w opracowywaniu repertuaru na nadchodzące uroczystości.


WYMAGANIA

Jak wcześniej wspomniano, przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze organisty kościelnego, stawia się najczęściej wymóg posiadania wyższego wykształcenia muzycznego, pozyskanego na wydziale instrumentalistyki, w klasie fortepianu lub organów. Równie często przyjmowane są jednak osoby posiadające wyłącznie średnie wykształcenie muzyczne (szkoła muzyczna II stopnia), lub nawet nieposiadające wykształcenia muzycznego, zajmujące się grą na instrumencie amatorsko, z zamiłowania (spotykane w małych miastach i wsiach). Stanowisko obejmują zarówno osoby duchowne jak i świeckie, codzienne obowiązki organisty wymagają od niego podstawowych zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, oraz organizowania harmonogramu śpiewów i stałych fragmentów mszy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy organisty jest przestrzeń kościoła lub kaplicy, w której obecne są stacjonarne organy, lub keyboard, ewentualnie pianino w charakterze ich zastępstwa. Także próby śpiewów i fragmentów stałych odbywają się wewnątrz świątyni. W małych parafiach, na organistę nakładane są także obowiązki z poza zakresu jego wykształcenia – proste czynności administracyjne, lub porządkowe.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko organisty funkcjonuje niemal w każdej parafii w kraju.


ZAROBKI

Zarobki organisty są ściśle uzależnione od zakresu jego obowiązków, oraz liczebności i zasięgu parafii. W największym uśrednieniu mogą wahać się od 1000 do 3000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Organista
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.