Lista stanowisk - Plastyk

Plastyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Plastykiem nazwać można wszystkich artystów, opracowujących i realizujących projekty graficzne, wykorzystywane w wielu branżach i dziedzinach, a także te o znaczeniu typowo artystycznym. W praktyce oznacza to wykonawstwo materiałów reklamowych (ulotek, wizytówek, banerów, logotypów, szyldów, etc.), opracowywanie wystroju wnętrz i ekspozycji komercyjnych, tworzenie różnorodnych przedmiotów użytkowych o walorach artystycznych i dekoracyjnych i wiele innych. W najogólniejszym zarysie plastykiem jest przeważnie osoba posiadająca wykształcenie plastyczne i wykorzystująca posiadane zdolności i doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu przedmiotów, materiałów drukowanych i elektronicznych, czy instalacji o przeznaczeniu komercyjnym. Z drugiej jednak strony plastykiem jest także każdy artysta, zajmujący się sztukami wizualnymi.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu plastyka jest ukończenie jednego z kierunków sztuk wizualnych, prowadzonych na akademii sztuk pięknych. Oczywiście podobnie jak w przypadku muzyka, wyższe wykształcenie nie czyni jego posiadacza artystą z prawdziwego zdarzenia. Artystą plastykiem jest osoba o ponadprzeciętnych zdolnościach plastycznych, posiadająca zmysł artystyczny, umiejętność obserwacji otaczającego świata i czerpania z niego inspiracji, osoba kreatywna, posiadająca wykształcony zmysł estetyczny.


WARUNKI PRACY

Warunki pracy plastyka są ściśle uzależnione od charakteru prowadzonej przez niego działalności. Przykładowy projektant materiałów reklamowych będzie zatem spędzał większość czasu przed ekranem komputera, wykonując projekty wizytówek czy logotypów w zaawansowanych programach graficznych, podczas, gdy plastyk zajmujący się wytwarzaniem przedmiotów użytkowych przebywa na terenie pracowni lub warsztatu, a w swojej pracy wykorzystuje liczne narzędzia mechaniczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób, legitymujących się wykształceniem plastycznym, stwarzają liczne firmy prowadzące działalność reklamową, biura projektowe, agencje interaktywne i wiele innych.


ZAROBKI

Zarobki plastyka są ściśle uzależnione od charakteru wykonywanych przez niego zadań. Przykładowo jednak, osoba projektująca standardowe materiały reklamowe na zlecenie, może oczekiwać pensji co najmniej 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Plastyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.