Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Media / Sztuka / Rozrywka
Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

Lista stanowisk - Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Wydawca programów radiowych i telewizyjnych jest osobą odpowiedzialną za finansowanie i organizowanie administracyjnych warunków dla funkcjonowania stacji radiowej lub telewizyjnej. Wydawca jest osobą wnoszącą kapitał niezbędny do rozpoczęcia działalności medialnej i pozyskującą późniejsze zyski z jej funkcjonowania – wydawcą może być zarówno osoba prywatna, jak i firma lub organizacja, spółka, etc. Powód dla którego wydawcę można zakwalifikować do grupy tradycyjnych zawodów jest prosty – z racji wkładu finansowego, jaki wnosi on w dane przedsięwzięcie, ma on znaczący, decydujący wpływ na regulowanie linii programowej redakcji, kwestie zatrudnienia nowych pracowników, pozyskiwanie reklamodawców i sponsorów, decydowanie o zakresie podejmowanych tematów i sposobów ich przedstawienia. Wydawca wyznacza redaktora naczelnego, oraz obsadza pozostałe stanowiska kierownicze, które mają wyręczać go w codziennych obowiązkach.


WYMAGANIA

Osoby zainteresowane wejściem na rynek medialny, otwarcie stacji radiowej lub telewizyjnej, muszą posiadać kapitał niezbędny do rozpoczęcia funkcjonowania na rynku. Zyski pojawiają się dopiero po kilku latach sukcesywnego pozyskiwania odbiorców dla emitowanych treści, reklamodawców i sponsorów. Wydawca musi posiadać szczególne zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, wiedzę z zakresu marketingu, reklamy i promocji, umiejętności negocjacyjne i świadomość budżetową. Wydawca jest w pierwszej kolejności biznesmenem, w drugiej zaś dopiero kierownikiem, dyrektorem dla podległego personelu pracowników redakcji radiowej lub telewizyjnej. Wydawcami zostają więc przeważnie osoby posiadające wyższe wykształcenie ekonomiczne lub humanistyczne, własny kapitał i zdolności, pozwalające na podejmowanie strategicznych dla redakcji decyzji.


WARUNKI PRACY

Praca wydawcy zawiera w sobie szereg czynności należących do różnych dziedzin i wymagających obszernej wiedzy i doświadczenia z pogranicza wielu branży i sektorów rynku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wydawcą zostaje osoba decydująca się na założenie stacji radiowej lub telewizyjnej z wykorzystaniem środków własnych, lub pozyskanych od sponsorów. Jak wcześniej wspomniano wydawcą medialnym zostają także podmioty zbiorowe różnego rodzaju.


ZAROBKI

Zarobki wydawcy są ściśle uzależnione od obrotów redakcji, zysków generowanych przez przestrzeń reklamową, etc. Trudno jest uśrednić zarobki osób podejmujących tego rodzaju działalność, jednak z pewnością pojawiają się one dopiero po dłuższym czasie od jej rozpoczęcia.

Praca Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.