Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Motoryzacja
Specjalista ds. Homologacji

Lista stanowisk - Specjalista ds. Homologacji

Specjalista ds. Homologacji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym zadanie specjalisty do spraw homologacji jest nadzorowanie i koordynowanie procesów homologacyjnych i związanych z nimi formalności w powierzonych mu jednostkach. Jako że stanowisko to funkcjonuje głównie w branży motoryzacyjnej, specjalista udziela merytorycznego i czynnego wsparcia dealerom i producentom pojazdów na bazie posiadanej wiedzy i doświadczenia. Specjalista przygotowuje potrzebną dokumentację, ówcześnie dokonując niezbędnych obliczeń i analiz mających na celu poprawne przeprowadzenie procesu homologacji pojazdów. Tyczy się to także przypadków zmiany homologacji pomiędzy samochodami ciężarowymi a osobowymi. Stanowisko często jest łączone ze stanowiskiem specjalisty do spraw doradztwa technicznego.


WYMAGANIA

Od kandydata na stanowisko specjalisty ds. homologacji wymaga się wykształcenia średniego lub wyższego technicznego, bezwzględnej znajomości obecnego prawa dotyczącego homologacji pojazdów, znajomości branży motoryzacyjnej i wiedzy technicznej dotyczącej konstrukcji pojazdów osobowych i ciężarowych. Niezwykle istotna jest także umiejętność analitycznego myślenia, sporządzania niezbędnej dokumentacji i samoorganizacji pracy. Specjalista kontaktuje się także z klientami, zwłaszcza strategicznymi, budującymi firmową flotę w oparciu o samochody danej marki, więc umiejętność porozumiewania się z klientami i rozwiązywania problemów będzie nieocenionym atutem. Osoba zainteresowana posadą na stanowisku specjalisty do spraw homologacji musi biegle posługiwać się komputerem wraz z podstawowymi arkuszami kalkulacyjnymi.


WARUNKI PRACY

Jest to praca wykonywana za pośrednictwem komputera, przy sporządzaniu kalkulacji i obliczeń a także przygotowywaniu i weryfikowaniu dokumentów homologacyjnych, a także opierająca się o pośredni i bezpośredni kontakt z klientem. Specjalista musi ciągle rozszerzać posiadaną wiedzę, zwłaszcza zaś monitorować bieżące zmiany w przepisach prawnych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają firmy produkujące i dystrybuujące samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, a także firmy pokrewne, należące do branży motoryzacyjnej.


ZAROBKI

Zarobki specjalisty do spraw homologacji zaczynają się od 2000 netto miesięcznie i rosną w zależności od prestiżu i wielkości firmy, w jakiej jest on zatrudniony.

Praca Specjalista ds. Homologacji
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.