Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Praca fizyczna
Górnik Kopalni Odkrywkowej

Lista stanowisk - Górnik Kopalni Odkrywkowej

Górnik Kopalni Odkrywkowej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Górnik kopalni odkrywkowej zajmuje się eksploatacją złóż metodą odkrywkową. W Polsce kopalnie odkrywkowe zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla brunatnego. Praca górnika, zatrudnionego w tego rodzaju kopalni skupia się wokół dwóch czynności – przygotowania terenu obfitującego w dany surowiec, oraz późniejszej jego eksploatacji. Pierwsza czynność oznacza w praktyce umożliwienie dostępu do złoża węgla brunatnego górnikom i ciężkiemu sprzętowi wydobywczemu, a więc zebranie wierzchniej warstwy ziemi. Pracownicy zajmujący się eksploatacją przygotowanego w ten sposób złoża węgla brunatnego rozdzielają duże, zbite pokłady surowca mechanicznie – za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem, lub, gdy metoda ta okaże się niewystarczająca, umieszczają w specjalnie nawierconych otworach materiały wybuchowe (laski dynamitu), które rozdzielają masę na mniejsze fragmenty. Zbieraniem powstałych w ten sposób okruchów zajmują się pozostali górnicy, ładując je także na wagony i ciężarówki. Każdy spośród uczestników wyżej wymienionych procesów zajmuje tak naprawdę osobne stanowisko, korzysta z innych maszyn i urządzeń, posiada nieco inną wiedzę i umiejętności.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu górnika kopalni odkrywkowej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków jest możliwy po ukończeniu jednej z górniczych szkół zawodowych, na kierunku związanym z eksploatacją odkrywkową złóż. Operatorzy specjalistycznych maszyn ciężkich muszą ponadto posiadać uprawnienia do ich obsługi, a każdy spośród pracowników, obecnych w kopalni musi przejść szkolenie BHP i poznać wewnętrzne normy i procedury, obowiązujące na terenie kopalni. Tężyzna fizyczna to nieoficjalny wymóg, który jest nieodzowny w ciężkiej pracy górnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy górnika jest teren kopalni, umiejscowionej na terenie obfitującym w dany surowiec. Teren ten obfituje w liczne sprzęty i urządzenia ciężkie, osobna ekipa pracowników zajmuje się zabezpieczaniem złoża. Praca górnika, bez względu na rodzaj kopalni, czy złoża jest ciężką pracą fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko górnika funkcjonuje oczywiście na terenie kopalni odkrywkowych i podziemnych, poszczególni pracownicy specjalizują się w realizowaniu określonych etapów prac wydobywczych.


ZAROBKI

Zarobki górnika rozpoczynają się od kwoty 1300 złotych netto miesięcznie, a w zależności od rodzaju i umiejscowienia kopalni mogą przekraczać nawet 5000 złotych netto miesięcznie. Kwota ta jest także ściśle uzależniona od stażu i specjalności danego pracownika.

Praca Górnik Kopalni Odkrywkowej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.