Lista stanowisk - Kowal

Polecane oferty - Praca fizyczna

  • Pomocnik Kowala

    Kuźnia Polska S.A.   Skoczów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Obsługa urządzeń do przeróbki plastycznej metalu: pras, kuźniarek, szlifierek; Kontrola wykonanych odkuwek - wzrokowa i za pomocą urządzeń; Dbałość o jakość wykonywanej pracy oraz o utrzymanie właściwego stanu technicznego powierzonych maszyn;

Kowal

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kowal to rzemieślnik, wykorzystujący stal jako główny surowiec i przedmiot dalszej obróbki wytwarzanych wyrobów. Obróbkę tę osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje przy pomocy narzędzi ręcznych i mechanicznych – młotków tradycyjnych i mechanicznych, kowadeł, szczypiec, etc. Wytwarzane i obrabiane przez kowala przedmioty mogą mieć zastosowanie w przemyśle, branży budowlanej, a nawet gospodarstwie domowym, przykładowe spośród nich to wszelkiego rodzaju płaskowniki i kątowniki, okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, a nawet meble. W zależności od rodzaju wytwarzanych wyrobów i wykorzystywanych narzędzi specjalizacja kowala może obejmować operowanie młotami tradycyjnymi do kucia swobodnego, młotami mechanicznymi, obróbkę ręczną i mechaniczną, czy kowalstwo artystyczne. Pierwszym etapem wytwarzania przedmiotów ze stali jest specjalnie przygotowane ognisko kowalskie, gdzie w wysokiej temperaturze nagrzewa się materiał. Następnie kowal wykuwa w plastycznym surowcu kształty młotem tradycyjnym lub mechanicznym, prostuje przedmioty na specjalnej prostownicy kowalskiej, oraz wykonuje szereg innych czynności, mających doprowadzić stal do właściwej formy. Gotowy przedmiot hartuje się w odczynnikach chemicznych.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze kowala nie stawia się oficjalnych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych. Oczywiście pomocne w wykonywaniu tej profesji będzie ukończenie jednej ze szkół zawodowych lub techników, jednak najważniejszym dorobkiem kowala jest jego praktyczne doświadczenie, pozyskane pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Praca kowala nosi znamiona pracy fizycznej, dlatego też siła i odporność na trudne warunki pracy będą w tym przypadku bardzo przydatne.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kowala jest warsztat lub zakład, wyposażony w urządzenia i narzędzia niezbędne do realizowania zadań zawodowych. Przede wszystkim w pomieszczeniu tym umieszczone jest ognisko kowalskie, w którym podgrzewa się surowiec do wymaganej temperatury. Jego obecność sprawia, że wokół utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, a uderzenia młota kowalskiego wydobywają iskry, mogące wywołać pożar. Warunki pracy kowala są niezwykle ciężkie, a jej wykonywanie wymaga dużego nakładu siły fizycznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kowal może poszukiwać zatrudnienia w większym zakładzie pracy, zajmującym się wytwarzaniem większej ilości standardowych przedmiotów, wykorzystywanych w określonej branży, lub założyć własną działalność gospodarczą i działać na zlecenie.


ZAROBKI

Średnie zarobki kowala określane są na kwotę 2800 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kowal
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.